Changpeng Zhao grozi dłuższy wyrok niż sądzono. Były CEO Binance broni się w sądzie | Wiadomości | CrypS.

Changpeng Zhao grozi dłuższy wyrok niż sądzono. Były CEO Binance broni się w sądzie

Filip Dzięciołowski
Changpeng Zhao Binance

Zdecydowanie najpopularniejsza postać w branży kryptowalut, założyciel największej giełdy na tym rynku i jej były CEO – Changpeng Zhao – stoi przed widmem spędzenia najbliższych lat za kratkami. Jest to następstwo ugody, na jaką on oraz Binance poszli z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości (DoJ) w listopadzie 2023 roku. 


  • DoJ w aktualizacji wniosku złożonego do prokuratury domaga się wyroku 3 lat pozbawienia wolności dla Changpeng Zhao oraz zapłaty 50 mln dolarów kary. Chodzi o złamanie przez niego tajemnicy bankowej i nie wdrożenie na Binance odpowiednich środków przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz unikania sankcji,
  • W listopadzie przedsiębiorca zgodził się pójść na ugodę z tą instytucją w ramach prowadzonego postępowania przeciwko Binance. W jej następstwie ustąpił ze stanowiska CEO giełdy i przyznał się do stawianych zarzutów. Wtedy jednak ustalono potencjalny wymiar kary na max 18 miesięcy pozbawienia wolności,
  • Decyzja w sprawie Zhao zapadnie w przyszłym tygodniu, w dniu 30 kwietnia. Wczoraj wysłał on list do sędziego, w którym wyraził swoją skruchę. Ponadto wpłynęło także aż 161 listów wsparcia dla twórcy Binance, w tym od członków jego rodziny.

Changpeng Zhao walczy z DoJ

Kryptowalutowy miliarder pochodzący z Chin przedstawia zupełnie inny obraz człowieka, nad którym ciążą poważne zarzuty, niż było to w przypadku Sama Bankmana-Frieda. Changpeng Zhao nie unika współpracy z organami władzy, nie wypiera się czynów, które są mu zarzucane i przyjmuje z pokorą kwestię poniesienia za nie konsekwencji.

Wczoraj sędzia Richard A. Jones, który zadecyduje o jego losie w sprawie aktu oskarżenia złożonego przez amerykański Departament Sprawiedliwości (DoJ) otrzymał od byłego szefa Binance list, w którym ten napisał, że przeprasza za wszystkie złe decyzje w sprawie prowadzenia swojej giełdy. Zhao dodał, że jest świadomy ich następstw i bierze na siebie w pełni odpowiedzialność za to, co się mu zarzuca.

Nie ma usprawiedliwienia dla tego, że nie wprowadziłem niezbędnych kontroli zgodności w Binance

– napisał.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2023 roku on oraz dowodzona przez niego firma zgodziły się zapłacić ponad 4,3 miliarda dolarów kary za złamanie tajemnicy bankowej i nie wdrożenie na Binance odpowiednich środków przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz unikania sankcji. Zhao ustąpił z funkcji dyrektora generalnego Binance, którą przejął po nim Richard Teng.

Od tamtego czasu Zhao nie może opuszczać Stanów Zjednoczonych, bowiem obawiano się, że nie wróci do kraju na swoją rozprawę, która finalnie będzie miała swój finał w dniu 30 kwietnia. Przedsiębiorca próbował ugłaskać prokuraturę, by ta pozwoliła mu wrócić do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie mieszka ze swoją partnerką oraz trójką dzieci, jednakże nieskutecznie. W międzyczasie więc zajął się swoim nowym biznesem, który jest start up’em o charakterze edukacyjnym dla dzieci z uboższych rodzin.

Gdy jednak CZ podpisywał ugodę z DoJ, mowa była cały czas o maksymalnym wyroku 1,5 roku pozbawienia wolności. Wczoraj natomiast oskarżyciel zawnioskował o wydłużenie kary do 3 lat i 50 mln dolarów grzywny.

Były CEO Binance z ogromnym wsparciem

Większość osób z branży kryptowalut staje w obronie Zhao, a wiele jest zdania, że jego decyzja o ugodzie i dobrowolnym przyznaniu się do winy uratowała tak naprawdę Binance przed upadkiem, czym również powstrzymał branżę kryptowalut przed kolejnym załamaniem.

Wspomniany wyżej sędzia otrzymał również listy od 161 osób, które opowiadają się za tym, by potraktować CZ stosunkowo łagodnie. Wskazano na to, że jest to jego pierwsze poważne zderzenie z tego typu instytucją jako oskarżonego i nie przejawia on postawy kryminalisty.

Wśród nich znaleźli się jego bliscy: siostra, Jessica Zhao, partnerka, matka trójki jego dzieci i współzałożycielka Binance, He Yi, a także jego była żona, z którą ma już dorosłe dzieci, Yang Weiqing.

Warto wymienić tutaj byłego agenta Departamentu Skarbu USA, który także pełnił rolę szefa ds. zgodności z przepisami w sprawie przestępstw finansowych w Binance – Tigrana Gambaryana – a w wysłanym liście napisał tak:

Chociaż uznaję wcześniejsze błędy CZ, mogę zaświadczyć, że jego uczciwość, wnikliwość biznesowa i działania filantropijne przyniosły skutek, wpływając nie tylko na filozofię korporacyjną Binance, ale także pozytywnie wpływając na życie ludzi na całym świecie

Swoje poparcie dla niego w wysłanych listach okazali również Max S. Baucus, były ambasador USA w Chinach, profesor Jeremy R. Cooperstock z McGill University, profesor nadzwyczajny Ronghui Gu z Columbia University, dyrektor zarządzający Morgan Stanley Sean Yang oraz członkowie rodziny rządzącej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Changpeng Zhao Binancereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.