Padł wyrok w sprawie Changpenga Zhao! Taka kara grozi byłemu CEO Binance | Wiadomości | CrypS.

Padł wyrok w sprawie Changpenga Zhao! Taka kara grozi byłemu CEO Binance

Karolina Zawodnik
Changpeng Zhao

Założyciel oraz były CEO największej na świecie giełdy kryptowalut stanął dziś przed sądem federalnym w Seattle, aby usłyszeć wyrok. Nastąpiło to po tym, jak pod koniec 2023 r. opuścił on pokład Binance oraz przyznał się do naruszenia prawa USA poprzez brak wdrożenia odpowiedniego programu zapobiegającego praniu brudnych pieniędzy.


  • 30 kwietnia br. Changpeng Zhao przybył do sądu w Seattle, aby usłyszeć wyrok w swojej sprawie,
  • Były CEO BInance został skazany na 4 miesiące pozbawienia wolności.

Były CEO Binance ukarany

Nie tak dawno amerykańscy prokuratorzy skierowali się do sędziego okręgowego – Richarda Jonesa – z prośbą o nałożenie na Changpenga Zhao wyższej kary wynoszącej 3 lata aresztu, niż ta zalecana na mocy federalnych wytycznych w wysokości 18 miesięcy pozbawienia wolności.

Założyli oni bowiem, że surowszy wyrok dla człowieka niegdyś uważanego za najpotężniejszą osobę w branży wirtualnych walut wysłałby wiadomość do innych uczestników branży o tym, iż „właściwym wyborem za każdym razem jest przestrzeganie prawa”.

Aktualnie jednak sędzia skazał założyciela Binance jedynie na 4 miesiące pozbawienia wolności za naruszenie amerykańskich przepisów dot. prania pieniędzy.

Według raportów z sali sądowej, nie było dowodów na to, że Changpeng Zhao został kiedykolwiek poinformowany o konkretnych nielegalnych operacjach przechodzących przez jego giełdę.

Oskarżony przeprosił za swoje czyny oraz przyznał, iż miał czas na refleksję nad swoim postępowaniem. Co więcej, zapewnił, że bierze na siebie odpowiedzialność za niepowodzenie Binance w zapewnieniu skutecznego programu AML.

Budowa kryptowalutowego imperium

Obecnie Binance wciąż utrzymuje swoją ogromną dominację wśród kryptowalutowych platform handlowych. Choć w wyniku ataku ze strony regulatorów jej wizerunek nieco został nadszarpnięty, giełda ta wciąż przyciąga do siebie wielu inwestorów, a jej udział w rynku przekracza 50%. 

Changpeng Zhao, który założył Binance w 2017 r., ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego tej giełdy w ramach ugody zawartej z władzami Stanów Zjednoczonych. Nastąpiło to w listopadzie 2023 r. po licznych represjach.

47-latek przyznał się wówczas do złamania przepisów wynikających z amerykańskiej ustawy o tajemnicy bankowej. 

Prokuratorzy z USA stwierdzili, że Binance było platformą, która obsługiwała przestępców i nie zgłosiła więcej niż 100 tys. podejrzanych transakcji dokonywanych przez grupy terrorystyczne.

Obok platformie tej zarzucono przetwarzanie środków pochodzących z ataków ransomware oraz innych oszustw i nielegalnych działań. Wobec tego nałożono na nią rekordową karę w wysokości 4,32 mld dol. 

Amerykańscy prokuratorzy uznali, iż Changpeng Zhao świadomie podjął decyzję dot. naruszenia prawa obowiązującego w Stanach Zjednoczonych, aby przyciągnąć do swojej platformy ogromną ilość użytkowników oraz napełnić kieszenie środkami. 

Changpeng Zhaoreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.