CFTC stawia zarzuty dwóm osobom odpowiedzialnym za krypto scam wart 44 mln dolarów | Wiadomości | CrypS.

CFTC stawia zarzuty dwóm osobom odpowiedzialnym za krypto scam wart 44 mln dolarów

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
cftc

Amerykańska Komisja ds. Handlu Giełdami i Kontraktami Terminowymi (CFTC) postawiła zarzuty dwóm mieszkańcom USA i ich podmiotom za prowadzenie kryptowalutowego programu inwestycyjnego, który wyłudził pieniądze od ponad 170 inwestorów.


CFTC oskarża dwie osoby o krypto scam

W oficjalnym komunikacie prasowym CFTC zarzuca oskarżonym Samowi Ikkurty’emu i Ravishankarowi Avadhanamowi, że w nieuczciwy sposób pozyskali od inwestorów łącznie 44 miliony dolarów za pośrednictwem kilku kontrolowanych przez siebie podmiotów korporacyjnych.

Regulator postawił im także zarzuty prowadzenia nielegalnej giełdy towarowej i niezarejestrowanie się jako Operator Giełdy Towarowej w CFTC.

Zgodnie ze skargą Komisji, duet promował wśród inwestorów trzy tak zwane fundusze dochodowe aktywów cyfrowych – Ikkurty Capital, Rose City Income Fund i Seneca Ventures. Ich celem było zwabienie niczego nie podejrzewających inwestorów.

Swoją działalność rozpoczęli w styczniu 2021 roku za pośrednictwem różnych kanałów, takich jak oficjalna strona internetowa, kanał na YouTube i kilka innych. Jak twierdzili, połączone fundusze miały być wykorzystane do inwestowania w różne aktywa cyfrowe, towary, instrumenty pochodne i kontrakty terminowe, które przyniosą wysoki roczny zwrot z inwestycji. Udało im się zebrać co najmniej 44 miliony dolarów od około 170 inwestorów.

CFTC zarzuciła im również, że zamiast dokonywać jakichkolwiek inwestycji z funduszy pochodzących od inwestorów, “sprzeniewierzyli je, rozdzielając je pomiędzy innych uczestników, w sposób przypominający schemat Ponziego”.

Ponadto Komisja zauważyła, że Ikkurty i Avadhanam zatrzymali część funduszy dla siebie i “innych uczestników”, a pozostałą część przekazali kontrolowanym przez siebie podmiotom off-shore. W akcie oskarżenia czytamy:

Oskarżeni przekazali część środków uczestników na inne rachunki znajdujące się pod ich kontrolą i na ich korzyść. Oskarżeni przekazali również miliony dolarów do podmiotu off-shore, który z kolei mógł przekazać środki na zagraniczną giełdę kryptowalut. Żadne z tych środków nie zostały zwrócone do puli.

CFTC domaga się zwrotu pieniędzy

Amerykański sąd federalny wydał już nakaz zamrożenia aktywów oskarżonych. Wydał też instrukcje dotyczące przechowywania dokumentów związanych ze sprawą oraz wyznaczył tymczasowego odbiorcę funduszy inwestorów.

CFTC domaga się teraz przywrócenia wyrównania bezprawnie uzyskanych zysków. Chce również nałożyć kary pieniężne na obu sprawców.

cftc

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.