Cena gazu Ethereum budzi spór wśród analityków, a to ma wpływ na cenę ETH | Wiadomości | CrypS.

Cena gazu Ethereum budzi spór wśród analityków, a to ma wpływ na cenę ETH

Opłaty za gaz w sieci Ethereum są za wysokie? A może za niskie? W tym roku stały się wyjątkowo niskie. Co to oznacza dla projektu?


  • Ethereum stoi na rozdrożu. Chodzi o cenę gazu.
  • Czym gaz będzie niższy, cena ETH może także rosnąć.

Opłaty w sieci Ethereum

Ethereum ma opinię sieci dla bogatych ludzi. Chodzi o koszty realizacji transakcji. Tyle że ostatnio te spadły. I wszyscy zadają sobie pytanie: co z tym fee?

Chodzi już bardziej o pewną filozofię Ethereum. W końcu za lepszą usługę (szybszą realizację) zawsze płaci się więcej. Usługi pocztowe muszą dzielić się na ekspresowe i zwykłe. Jakby wszystkie były w takiej samej cenie, każdy wybierałby ekspresową opcję. W efekcie pojęcie ekspresu przestałoby istnieć.

W przypadku uczestników sieci Ethereum (tych z warstwy L1) sprawa ma dodatkowe znaczenie. Ci, którzy transferują większe kwoty, korzystają z layer 1, bowiem chcą maksymalnego bezpieczeństwa. Płacą za to więcej, to jednak jasne.

Z kolei, jeżeli chce ktoś korzystać z tańszego rozwiązania – sięga po layer 2, warstwę drugą sieci.

Wydaje się to wszystko logiczne. Jest jednak i druga strona medalu.

Przyszłość Ethereum

Spójrzmy teraz też na rynek Internetu. Dziś właściwie wszystkie firmy, które oferują usługę dostępu do tej sieci, chcą w zamian za to podobną kwotę. Rynek i szeroka adopcja sieci Internet sprawiły, że ceny spłaszczyły się.

Teraz pytanie, jaką drogą chce podążyć Ethereum jako projekt. Czy poczty, która oferuje rozróżnienie usług i ich jakości, czy może Internetu, gdzie ceny są właściwie takie same, przy zachowaniu podobnej przynajmniej jakości.

Moim zdaniem Vitalik Buterin powinien pójść w tym drugim kierunku. Pytanie, jak rozwiązać to jednak na poziomie technologii. Czy bardziej rozwijać layer 2 i promować tę usługę. Czy jednak próbować jakoś poprawić Ethereum w pierwotnej wersji (layer 1).

Inwestorzy także powinni skłonić się ku temu ostatniemu. Im gaz będzie niższy, tym kurs ETH powinien rosnąć, bowiem wzrośnie realna adopcja. No chyba że Ethereum chce pozostać blockchainem dla dużych firm i bardzo bogatych inwestorów…


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.