Były CEO giełdy kryptowalut, który ukradł 2 miliardy dolarów, skazany na ponad 11 tys. lat więzienia | Wiadomości | CrypS.

Były CEO giełdy kryptowalut, który ukradł 2 miliardy dolarów, skazany na ponad 11 tys. lat więzienia

Faruk-Fatih-Ozer

Założyciel oraz dyrektor generalny niegdyś największej tureckiej platformy przeznaczonej do handlu kryptowalutowymi aktywami znanej, jako Thodex usłyszał wyrok za dokonane przez siebie przestępstwa. Wszystko wskazuje na to, że za życia nie opuści on więziennych krat.


Na Faruka Fatiha Ozera ściganego przez Interpol oraz zatrzymanego w sierpniu 2022 r. w Albanii, a następnie w kwietniu 2023 r. ekstradowanego do Turcji nałożono karę 11 196 lat 10 miesięcy i 15 dni pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 5 mln dol. 

Były CEO giełdy kryptowalut solidnie ukarany

Dość irracjonalny wyrok pod względem ilości lat, jakie założyciel platformy Thodex ma spędzić w więzieniu, zapadł w jednym z tureckich sądów. Wydał go Anatolijski 9. Wysoki Trybunał Karny. Informacja o nim została zaś podana przez lokalne media. 

Giełda Thodex niegdyś ciesząca się renomą w Turcji przeszła w tryb offline w kwietniu 2021 r. Wówczas to jej dyrektor generalny po prostu zniknął bez śladu. Skutkowało to pozbawieniem ponad 400 tys. użytkowników tej platformy dostępu do ich depozytów w kryptowalutowych aktywach o łącznej wartości przekraczającej 2 mld dol.

Po tym, gdy do akcji wkroczył Interpol, Faruk Fatih Ozer został zatrzymany na terenie Albanii. Następnie po ekstradycji do rodzimego kraju postanowiono mu 7 zarzutów. Wśród nich znalazło się m.in. założenie organizacji w celu popełnienia przestępstwa, oszustwo inwestorów, a także pranie brudnych pieniędzy. 

Bliscy współpracownicy również ponieśli karę

W oszustwo związane z giełdą Thodex zaangażowana była także siostra oskarżonego Serap Ozer, a także brat Guven Ozer oraz czwórka innych wysokiej rangi pracowników tej platformy kryptowalutowej. W ramach dochodzenia zatrzymano co najmniej 83 osoby. 

Werdykt w tej sprawie został ogłoszony w czwartek (tj. 7 września br.) Choć proces toczył się przeciwko łącznej liczbie 21 oskarżonych, aż 16 z nich zostało uniewinnionych. Pozostałym postawiono kary pozbawienia wolności mające różny stopień ze względu na zróżnicowane przestępstwa, jakich oni dokonali. 

Niewątpliwie upadek popularnej tureckiej giełdy kryptowalut odbił się mocno na inwestorach tego rynku pochodzących z Turcji. Ci bowiem często nabywali kryptowalutowe aktywa, aby za ich pomocą zabezpieczyć się przed wysoką inflacją lokalnej waluty fiducjarnej. 

Faruk-Fatih-Ozer

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.