Boom na memecoiny powraca, a wraz z nim kłopoty topowego blockchaina | Wiadomości | CrypS.

Boom na memecoiny powraca, a wraz z nim kłopoty topowego blockchaina

Karolina Kropopek
memecoiny

W sieci Ethereum doszło do wzrostu opłat za gaz. Ma to związek ze jej zwiększonym wykorzystaniem. Winowajcami mogą okazać się tzw. memecoiny.


Na rynku wirtualnych walut doszło do ożywienia, które rozpoczęło się od bitcoina (BTC). Ten bowiem podniósł swoją wartość o ponad 20% w ciągu ostatnich dni. Wzrost pozytywnych emocji wśród inwestorów wpłynął także na kryptowaluty bazujące na popularnych memach.

Opłaty za gaz w Ethereum z widocznym wzrostem

Wzrost aktywności na rynku przyczynił się do skoku wysokości opłat transakcyjnych na blockchainie Ethereum. Opłaty w tej sieci wzrosły z poziomu 9 gwei do ponad 45 gwei. Należy przy tym wyjaśnić, że gwei reprezentuje małą jednostkę ethera równą jednej miliardowej ETH.

gas-ethereum
Wzrost opłat za gaz w Ethereum. Źródło: dune.com

Gaz odnosi się natomiast do opłat uiszczanych przez użytkowników korzystających z blockchaina drugiej co do wielkości kryptowaluty. Ponoszą je oni, aby ich transakcja została uwzględniona przez walidatorów sieci. Jeśli zależy im na tym, aby dodano je do bloku jak najszybciej, wówczas są oni skłonni zapłacić za to więcej.

Do skoku opłat transakcyjnych dochodzi zwykle, wtedy gdy sieć jest zatłoczona – wielu użytkowników chce wysłać środki w tym samym czasie. Ma to miejsce m.in. podczas wzrostów na rynku, gdy danym kryptowalutowym aktywem interesuje się wielu inwestorów.

Memecoiny ponownie na radarze

W przypadku Ethereum aktywność w sieci zwiększa się również za sprawą wielu innych tokenów wykorzystujących ten blockchain. W ostatnim czasie wpłynęły na to, chociażby memecoiny.

Zgodnie z danymi pochodzącymi od platformy CoinMarketCap wirtualne waluty tj. pepe (PEPE), floki (FLOKI), czy dogelon mars (ELON) zwiększyły swoją wartość o kolejno ponad 47%, 46% i 37% w zakresie 7-dniowym.

memecoiny
Ranking najpopularniejszych memecoinów. Źródło: coinmarketcap.com

Wydaje się, że memecoiny zaczęły podążać za innymi czołowymi wirtualnymi walutami, których wartość mocno wzrosła zarówno w ciągu tygodnia, jak i ostatniej doby.

Obok należy przypomnieć, iż historycznie mania na tego typu kryptowaluty rozpoczynała się głównie podczas szczytów na rynku wirtualnych walut, a niekiedy w przypadku spadów na BTC. Aktualnie wśród inwestorów kryptowalutowych aktywów panuje zaś euforia.

memecoinyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.