Błąd naprawiony w sieci Dogecoin wciąż jest obecny w 280 blockchainach | Wiadomości | CrypS.

Błąd naprawiony w sieci Dogecoin wciąż jest obecny w 280 blockchainach

Mariusz Przepiórka
etyczny haker otrzymał 400 ETH za znalezienie luki w Arbitrum

Firma Halborn, zajmująca się bezpieczeństwem blockchain, twierdzi, że luka w zabezpieczeniach, którą znalazła w zeszłym roku w otwartej bazie kodu sieci Dogecoin, jest nadal obecna w co najmniej 280 innych sieciach.


Podczas oceny przeprowadzonej w 2022 roku analitycy znaleźli kilka krytycznych luk, które mogły zostać wykorzystane przez hakerów do ataku na sieci. Deweloperzy Dogecoin zajęli się wówczas wskazanym problemem i usunęli luki.

Kolejne analizy przeprowadzone przez firmę Halborn ujawniły jednak, że podobne luki były obecne w kilku innych sieciach, w tym Litecoin i Zcash. Może to narażać tokeny o wartości ponad 25 mld USD na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa.

– Ze względu na różnice w bazie kodu pomiędzy sieciami nie wszystkie luki są możliwe do wykorzystania we wszystkich sieciach, ale przynajmniej jedna z nich może być wykorzystana w każdej sieci – powiedział Rob Behnke, dyrektor generalny Halborn. – W podatnych sieciach udane wykorzystanie odpowiedniej luki może prowadzić do odmowy świadczenia usługi lub zdalnego wykonania kodu.

Luka w komunikacji P2P

Firma Halborn określiła lukę nazwą „Rab13s”. Według analityków najbardziej krytyczna luka znaleziona w zaatakowanych sieciach dotyczy w szczególności sposobu, w jaki odbywa się w nich komunikacja P2P. Haker może wysłać złośliwe wiadomości konsensusu do poszczególnych węzłów w sieci, powodując ich wyłączenie i sprawiając, że sieć będzie podatna na ataki 51% lub inne poważne problemy.

Niektóre z tych luk zostały wcześniej wykryte w sieci Bitcoin, ale firma Halborn zidentyfikowała również lukę, która występowała wyłącznie w sieci Dogecoin. Ta konkretna luka była związana z usługami zdalnego wywoływania procedur (RPC), co mogło pozwolić atakującym na zdalne wykonanie kodu i wpłynąć na poszczególnych górników.

etyczny haker otrzymał 400 ETH za znalezienie luki w Arbitrumreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.