Bitcoin spada poniżej 20 tys. USD. Traderzy tracą setki milionów | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin spada poniżej 20 tys. USD. Traderzy tracą setki milionów

Mariusz Przepiórka
bitcoin crash spadki

Cena bitcoina (BTC) po raz pierwszy od połowy stycznia spadła poniżej poziomu 20 000 USD. To efekt serii niekorzystnych wiadomości dotyczących branży kryptowalutowej, która przykryła wzrostowy trend istniejący na rynku w 2023 roku.


Po osiągnięciu rekordowego poziomu ponad 69 000 USD w listopadzie 2021 r. bitcoin tracił przez cały 2022 rok i w rok bieżący wszedł z wyceną na poziomie 16 600 USD. Trend wzrostowy zapoczątkowany w połowie lutego sprawił, że BTC zyskał ponad 50% i osiągnął poziom 25 000 USD.

Wydarzenia, do których doszło później, dały jednak wiele powodów do wyprzedaży i spadku wartości. Jednym z nich są niekorzystne dane o inflacji, które podważają twierdzenia Rezerwy Federalnej z początku roku, jakoby trend inflacyjny był już w odwrocie.

Oprócz obaw o dalsze wzrosty stóp procentowych na inwestorów wpłynął również upadek kryptowalutowego banku Silvergate, który w efekcie bankructwa giełdy FTX sam poinformował o zakończeniu działalności. Dodatkowo nastroje na rynku pogorszył fakt, że Departament Sprawiedliwości USA przeniósł 49 000 bitcoinów na nowe adresy (w tym należące do giełdy kryptowalut Coinbase), co sugeruje, że rząd może być zainteresowany sprzedażą tego pokaźnego zapasu. Później pojawiły się informacje o planowanych zmianach podatkowych w USA, zakładających dodatkowe 30% daniny od firm zajmujących się wydobyciem kryptowalut.

Ostatnią z negatywnych wiadomości, która spadła na rynek wczoraj, jest pozew prokurator generalnej Nowego Jorku przeciwko giełdzie KuCoin, w którym pojawiło się twierdzenie, że Ethereum jest niezarejestrowanym papierem wartościowym

Duże likwidacje na rynku

Likwidacje na rynku kryptowalut 10 marca 2023
Likwiadacje na rynku kryptowalut – ostatnie 24 godziny – dane Coinglass

Spadki wartości kryptowalut przekładają się na odpływ środków z rynku. W ciągu ostatnich 24 godzin, według danych Coinglass, traderzy padli ofiarą likwidacji pozycji o wartości ok. 375 mln USD. Traderzy na Binance, największej na świecie giełdzie kryptowalutowej pod względem wolumenu obrotu, odnotowali 136 mln USD strat, najwięcej wśród wszystkich giełd, a kolejne miejsca pod tym względem zajęły giełdy OKX (87 mln USD) i Huobi (50 mln USD) (dane Coinglass). Największa pojedyncza likwidacja miała miejsce na giełdzie BitMEX – pechowy trader stracił blisko 9,5 mln dolarów.

Traderzy BTC ponieśli największe straty, około 130 mln USD, podczas gdy likwidacje ETH przekroczyły 92 mln USD.

bitcoin crash spadkireklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.