Władze USA przeniosły do Coinbase bitcoiny warte 1 miliard $

Władze USA przeniosły do Coinbase bitcoiny warte 1 miliard dolarów

Anna Sutowicz
Bitcoin na amerykańskich uczelniach

 Z portfeli organów ścigania USA przeniesiono do Coinbase 49 000 bitcoinów, w tym BTC skonfiskowane z czarnego rynku Silk Road.


49 000 bitcoinów o wartości 1 miliarda dolarów zostało przesłanych z adresów portfeli kontrolowanych przez rząd USA do Coinbase, największej amerykańskiej giełdy kryptowalut. BTC zostały przejęte przez regulatora w listopadzie 2021 i marcu 2022 roku. PeckShield, czyli firma zajmująca się bezpieczeństwem blockchain, śledziła ten ruch on-chain i zidentyfikowała go w całości jako wpływy z różnego rodzaju konfiskat, w tym przestępstwa Silk Road.

Szacunki analityków nieco się od siebie różnią. Glassnode twierdzi, że do Coinbase zostało wysłanych około 40 000 bitcoinów, z czego powiązane z Silk Road miało być 9 861 BTC.

Nie jest jasne, dlaczego teraz zostały przeniesione do Coinbase. Posunięcie to wzbudziło wątpliwości co do strategii rządu Stanów Zjednoczonych w zakresie posiadanych przez niego kryptowalut. Pojawiają się przypuszczenia, że rząd może chcieć sprzedać swoje udziały. Inni sugerują, że transfery to po prostu część bieżącego zarządzania aktywami przez rząd.

Co to Silk Road?

Silk Road, inaczej Jedwabny Szlak był znanym czarnym rynkiem. Ta internetowa platforma aukcyjna działająca w sieci Tor, która została uruchomiona w 2011 roku. W 2013 roku została zamknięta przez organy ścigania USA. Większość oferowanych przez sprzedawców towarów była nielegalna, a zakupy były przeprowadzane za pomocą BTC, co miało zapewniać użytkownikom anonimowość oraz uniknięcie odpowiedzialności karnej. Handlowano na niej między innymi narkotykami, co odbywało się za zgodą i wiedzą twórcy platformy Rossa Ulbrichta, który odsiaduje wyrok dożywocia.

W lutym 2021 roku Ulbricht zrzekł się 69 730 bitcoinów, które przejęto likwidując rynek. W zamian za to rząd zgodził się uregulować jego dług w wysokości 183,9 mln dolarów, pokrywając go z zajętych środków. 9000 bitcoinów przeniesionych do Coinbase to według dzisiejszego kursu dokładnie 198 mln dolarów, czyli podobna kwota. Prawdopodobnie jest to jednak zwykły przypadek.

Bitcoin na amerykańskich uczelniachreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.