WSJ: Biden zaproponuje zmianę zasad opodatkowania kryptowalut

WSJ: Biden zaproponuje zmianę zasad opodatkowania kryptowalut

Anna Sutowicz
Biden zmieni opodatkowanie kryptowalut

Prezydent USA, Joe Biden w przyszłym planie budżetowym na 2024 rok zamierza zaproponować zmiany w opodatkowaniu kryptowalut.


Nadchodząca propozycja budżetowa prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena ma wyeliminować ulgę podatkową na transakcje kryptowalutowe. Biały Dom twierdzi, że obecnie inwestorzy kryptowalutowi mogą sprzedać krypto ze stratą tylko po to by „ponieść znaczną stratę podatkową i zmniejszyć swoje obciążenia podatkowe, a następnie odkupić tę samą kryptowalutę już następnego dnia”. Zamknięcie tej luki oznaczałoby zwiększenie podatków o 23 mld USD.

Najistotniejszą zmianą proponowaną przez administrację Bidena jest jednak opodatkowanie górników kryptowalut. Plan zakłada nałożenie 30% podatku obliczanego od kosztu energii elektrycznej, zużywanej przez firmy zajmujące się miningiem krypto. Podatek ma zostać prowadzony na przestrzeni trzech lat i być zwiększany o 10% rocznie, począwszy od 31 grudnia 2023 r.

Nowa polityka podatkowa będzie częścią szerszego planu budżetowego Bidena na 2024 rok, którego celem jest zmniejszenie deficytu budżetu federalnego o 3 biliony dolarów w ciągu dekady. Propozycja może się nie powieść z powodu sprzeciwu Partii Republikańskiej, która ma obecnie większość w Izbie Reprezentantów pomimo demokratycznego przywództwa Joe Bidena i demokratycznego Senatu.

Zmiany podatkowe w USA

Chociaż nie ma gwarancji, że zmiany Bidena wejdą w życie, różne inne niedawne zmiany polityki podatkowej wpłyną na inwestorów kryptograficznych w USA w tym sezonie podatkowym. W styczniu IRS rozszerzył zakres przepisów dotyczących podatku od kryptowalut. Każdy, kto miał do czynienia z aktywami cyfrowymi, musi teraz zgłaszać swoje działania. Inne raporty sugerują, że niewymienne tokeny (NFT) mogą podlegać opodatkowaniu.

Biden zmieni opodatkowanie kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.