Bank Anglii wyraża "zaniepokojenie" przyjęciem Bitcoina przez Salwador | Wiadomości | CrypS.

Bank Anglii wyraża „zaniepokojenie” przyjęciem Bitcoina przez Salwador

Redakcja
bank anglii stablecoiny

Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey, zakwestionował decyzję Salwadoru o przyjęciu Bitcoina jako prawnego środka płatniczego.

Według Bloomberga, Bailey podczas przemówienia na Uniwersytecie Cambridge powiedział:

Martwi mnie, że kraj wybrał Bitcoin jako walutę narodową.

Ostrzeżenie Bailey’a następuje po długiej linii wcześniejszych apelów o zaniepokojenie polityką Salwadoru w zakresie Bitcoin.

W czerwcu Bank Światowy powiedział, że nie pomoże Salwadorowi w rozwoju jego projektu. Powołał się przy tym na obawy dotyczące środowiska i przejrzystości.

Także Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wyraził w lipcu obawy w związku z tą decyzją. MFW sugerowało, że przyjęcie Bitcoina jako prawnego środka płatniczego „podnosi szereg kwestii makroekonomicznych, finansowych i prawnych.”

Dwa miesiące później MFW powtórzył swoje stanowisko, nazywając politykę Salwadoru „niewskazaną drogą na skróty”, która rodzi „znaczące ryzyko”. Bailey dodał:

To, co martwiłoby najbardziej, to czy obywatele Salwadoru rozumieją naturę i zmienność waluty, którą posiadają.

Jednak obywatele Salwadoru wydają się rozumieć zmienność Bitcoina, a to doprowadziło do serii kontrowersji dla rządu prezydenta Nayiba Bukele.

Bóle rozwojowe Bitcoin w Salwadorze

Odkąd prezydent Bukele ogłosił w czerwcu, że Bitcoin stanie się legalnym środkiem płatniczym w kraju Ameryki Środkowej, jego rząd stanął w obliczu silnego sprzeciwu.

Zaledwie miesiąc po ogłoszeniu, w Salwadorze miały miejsce ogromne protesty. Po raz drugi Salwadorczycy wyszli na ulicę w sierpniu, a we wrześniu po raz trzeci.

Anty-Bitcoinowe nastroje podczas tych protestów były również potwierdzone przez liczne ankiety, które wykazały, że większość Salwadorczyków nie popiera przyjęcia kryptowaluty jako prawnego środka płatniczego.

U podstaw kontrowersji związanych z Bitcoin w Salwadorze leży brak przejrzystości, jak również oczywista sprzeczność między naturą Bitcoina, a działaniami rządu prezydenta Bukele.

Jednym z największych problemów na froncie przejrzystości jest fakt, że nikt nie wie, kto kontroluje publiczne klucze do krajowego portfela. Rząd nigdy nie przedstawił również jasnej polityki, która reguluje, kiedy i w jakim stopniu kupuje Bitcoin dla narodu.

bank anglii stablecoinyreklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.