Najbardziej kontrowersyjny inwestor bitcoina. Kim jest Andrew Tate? | CrypS.

Najbardziej kontrowersyjny inwestor bitcoina. Kim jest Andrew Tate?

Andrew Tate kryptowaluty Bitcoin [BTC]

Andrew Tate to nazwisko, które w ostatnich latach stało się synonimem kontrowersji. Były zawodowy kickbokser, który został influencerem i inwestorem kryptowalutowym, trafił na pierwsze strony gazet ze względu na swoje nieszablonowe poglądy, problemy z prawem i wpływ na miliony swoich obserwujących, głównie młodych mężczyzn. 


W tym artykule pokażemy Ci, kim jest Andrew Tate, jak trafił do świata sportu, a następnie mediów społecznościowych. Odpowiemy na pytanie, co łączy go z kryptowalutami, jaki jest jego majątek netto oraz opiszemy jego obecną sytuację, po aresztowaniu w 2023 roku.

Spis treści:

Kim jest Andrew Tate? Życiorys kontrowersyjnego sportowca

Andrew Tate urodził się w Waszyngtonie w 1986 roku jako syn amerykańskiego ojca i brytyjskiej matki. W młodym wieku przeprowadził się do Anglii i jako nastolatek rozpoczął treningi kickboxingu. Nastąpiło to po tym jak jego rodzice się rozwiedli i razem z rodzeństwem – młodszym bratem Tristanem oraz młodszą siostrą Janine – oraz matką przeprowadził się do Luton.

Ojciec Tate’a, Emory, zmarł w 2015 roku. Był międzynarodowym mistrzem szachowym. Jego matka Eileen natomiast żyje do dzisiaj i pracowała jako pomoc w firmie cateringowej. 

Okazało się, że Andrew ma spory talent do sportów walki, który pozwolił mu prowadzić naprawdę udaną karierę w tego typu sportach, zdobywając tytuły mistrza świata w kickboxingu w dwóch różnych kategoriach wagowych.

Osiągnięcia Tate’a w kickboxingu zostały jednak przyćmione przez jego zachowanie poza ringiem. Szerszej publiczności dał się poznać w 2016 roku, kiedy był jednym z uczestników brytyjskiej odsłony reality show Big Brother. Został jednak usunięty z programu po tym, jak pojawiło się wideo, na którym widać, jak atakuje kobietę używając pasa do spodni. 

Tate twierdził, że wideo zostało zmontowane i wyrwane z kontekstu, ale incydent był pierwszą oznaką prawdziwych kontrowersji, które dopiero miały nadejść. 

Krótka historia Andrew Tate: Od kickboksera do influencera

Przygoda ze sztukami walki i kickboxingiem rozpoczęła się na poważniej w 2005 roku, kiedy Tate miał niespełna 20 lat. Jednocześnie pracował również w branży reklamowej, zarabiając na swoje utrzymanie. 

Jego kariera w kolejnych latach kształtowała się następująco:

 • Listopad 2008: Sklasyfikowany jako siódmy najlepszy kickbokser wagi półciężkiej w Wielkiej Brytanii przez International Sport Kickboxing Association (ISKA).
 • 2009: Wygrał brytyjskie mistrzostwa ISKA Full Contact Cruiserweight Championship w Derby. Zdobył brytyjski pas Międzynarodowej Federacji Kickboxingu. Osiągnął najwyższą rangę w swojej dywizji w całej Europie. Właśnie wtedy zyskał też przydomek “King Cobra”, z którego korzysta do dzisiaj.
 • 2011: Zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata ISKA w rewanżu z Jean-Luc Benoîtem przez nokaut. Wcześniej przegrał z Benoît przez decyzję sędziów.
 • 2012: Przegrał turniej mistrzowski Enfusion z Franci Grajšem. Przed tą porażką był drugim najlepszym kickbokserem wagi półciężkiej na świecie.
 • 2013: Zdobył swój drugi tytuł mistrza świata ISKA w 12-rundowym pojedynku z Vincentem Petitjeanem. Został mistrzem świata w dwóch kategoriach wagowych.
 • 2014: Obronił pas ISKA i zdobył pas Enfusion. Przeszedł na emeryturę z 31 walkami na swoim koncie, z których większość była wygrana.

Skróty wszystkich jego walk możesz sprawdzić w materiale wideo poniżej:

Po zakończeniu kariery kickbokserskiej Tate stał się influencerem internetowym i samozwańczym “trenerem sukcesu”. Zaczął publikować filmy w mediach społecznościowych, oferując swoje poglądy w popularnych wśród młodych mężczyzn tematach takich relacje damsko-męskie, zarabianie pieniędzy i nowoczesna męskość.

Zuchwały, nieskrępowany styl komunikacji i hipermęska osobowość Tate’a rezonowały z rosnącą publicznością. Pomimo zakazu korzystania z głównych platform mediów społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook, YouTube i TikTok, za ciągłe naruszanie zasad dotyczących mowy nienawiści, Tate i tak zgromadził miliony obserwujących za pośrednictwem kont fanowskich, które ponownie publikowały jego treści.

W momencie pisania tego artykułu Andrew Tate posiada ponad 9 milionów fanów w serwisie X (dawny Twitter). 

andrew tate twitter

Twitter Andrew Tate’a

Co więcej, w 2023 roku był trzecią najczęściej „googlowaną” osobą na świecie, a większość młodych mężczyzn doskonale wie kim jest Andrew Tate. Zyskał sobie również przydomek “króla toksycznej męskości”. Jego przeciwnicy zarzucają mu przynależność do tak zwanej “manosfery”, czyli ruchu promującego mizoginię i mającego być przeciwieństwem do feminizmu.

Przełomowe momenty w karierze Tate’a

Kluczowym momentem w karierze influencera Tate’a było założenie Hustler’s University, programu online, który rzekomo miał uczyć strategii tworzenia bogactwa, takich jak dropshipping i inwestowanie w kryptowaluty.

 

Dzięki programowi marketingu afiliacyjnego członkowie mogli zarabiać prowizję, rekrutując innych do przyłączenia się, zachęcając do masowego publikowania filmów Tate’a. W szczytowym momencie Uniwersytet Hustlera miał ponad 100 000 płacących subskrybentów.

W 2017 roku Tate ponownie przyciągnął uwagę opinii publicznej swoimi kontrowersyjnymi tweetami dotyczącymi molestowania seksualnego w związku ze skandalem Harveya Weinsteina, amerykańskiego producenta filmowego i obecnie skazanego przestępcy seksualnego. Zasugerował, że ofiary gwałtu są współodpowiedzialne za napaści i odrzucił depresję jako “nierealną”. 

Tate poczynił również lekceważące uwagi na temat kobiet, stwierdzając, że “ich miejsce jest w domu”, “nie powinny prowadzić” i są “własnością mężczyzny”. Twierdził, że mężczyźni wolą umawiać się z młodymi kobietami, aby “odcisnąć na nich piętno”, a kobiety pracujące poza domem określił mianem “dziwek”. 

Kontrowersyjne i obraźliwe wypowiedzi zyskiwały z jednej strony poklask młodych, sfrustrowanych mężczyzn, z drugiej rozgłos medialny osób, próbujących przeciwstawić się szkodliwej działalności influencera. Tate stwierdził ostatecznie, że niektóre z jego komentarzy miały być żartami i zostały wyrwane z kontekstu, przysporzyły mu jednak sporo sławy (nie zawsze jednak tej pozytywnej).

Zanim w 2022 roku Tate zyskał naprawdę powszechną rozpoznawalność, był znany w raczej prawicowych kręgach internetowych. W 2019 r. wziął udział w Conservative Political Action Conference (CPAC) i zaprzyjaźnił się ze skrajnie prawicowym teoretykiem spiskowym Jacobem Wohlem, który później bronił Tate’a w kwestiach prawnych. 

Kontrowersje i skandale związane z Andrew Tate

Andrew Tate’owi nie są obce kontrowersje. Jego kariera obfituje w liczne incydenty, które sprawiły, że znalazł się na pierwszych stronach gazet: niestety jednak z bardzo niewłaściwych powodów. 

Oprócz kontrowersyjnych wypowiedzi, pod lupę wzięto również praktyki biznesowe Tate’a. Promuje on różne kursy online i usługi subskrypcyjne, które twierdzą, że uczą niezależności finansowej i sukcesu.

Największe skandale i kontrowersje z jego udziałem omawiamy poniżej.

Najgłośniejsze kontrowersje medialne wokół Tate’a

 • Big Brother – w 2016 roku Tate został usunięty z programu po zaledwie sześciu dniach od pojawienia się nagrania wideo, na którym rzekomo bił kobietę pasem. Chociaż zarówno Tate, jak i zaangażowana kobieta stwierdzili, że byli przyjaciółmi i tylko się wygłupiali, incydent wywołał powszechne oburzenie i doprowadził do jego wydalenia z programu. Później ustalono, że nieoficjalnym powodem miało być jego oskarżenie o gwałt.
 • Pierwsze oskarżenie o gwałt – Tate miał rzekomo trafić za kratki po raz pierwszy w 2015 roku, gdy dwie kobiety niezależnie oskarżyły go o napaść seksualną. Jedna z nich miała zaprezentować wiadomość otrzymaną od influencera o treści “Kocham Cię gwałcić”. Po czterech latach prowadzenia dochodzenia sprawę jednak umorzono.
 • Blokada kont w mediach społecznościowych – Obecność Tate’a w mediach społecznościowych była również źródłem wielu kontrowersji. Wielokrotnie był blokowany na platformach takich jak Twitter za swoje podżegające uwagi. Na Twittera powrócił w listopadzie 2022 roku, po tym jak jego konto zostało odbanowane przez Elona Muska po przejęciu firmy od wcześniejszych właścicieli.
 • Spór z Gretą Thunberg – pod koniec 2022 roku Tate zwrócił się do aktywistki klimatycznej z przekazem: “Proszę o podanie adresu e-mail, abym mógł przesłać pełną listę mojej kolekcji samochodów i ich ogromne emisje”, kpiąc z jej działalności. Thunberg odpisała natomiast “Tak, proszę, oświeć mnie. napisz do mnie na smalldickenergy@getalife.com”.
 • Handel ludźmi – Tate razem ze swoim bratem oraz i dwoma kobietami z Rumunii miał zajmować się handlem ludźmi oraz prowadzić zorganizowaną grupę przestępczą wykorzystującą kobiety z krajów niżej rozwiniętych.
 • 300 milionów dolarów odszkodowania – W lutym 2023 r. zespół prawny Tate’a wysłał list o zaprzestaniu działalności do co najmniej jednego oskarżyciela, grożąc pozwem o zniesławienie w wysokości 300 milionów dolarów. Po tym nastąpiła kampania nękania oskarżycieli w Internecie, rzekomo zaaranżowana przez zwolenników Tate’a w celu zmuszenia ich do milczenia.
 • Oskarżenie o gwałt z 2024 roku – W maju 2024 roku cztery kobiety z UK oskarżyły Tate’a o gwałt oraz napaść seksualną, wykorzystanie fizyczne oraz psychiczne. 

Poniżej lista kilka pomniejszych skandali i kontrowersyjnych wypowiedzi:

 • W wywiadzie dla BBC z czerwca 2023 r. Tate twierdził, że działa pod kierownictwem Boga, promując ciężką pracę, dyscyplinę, antynarkotykowe i antyalkoholowe przesłania. 
 • W wywiadzie z 2021 r. Tate otwarcie zadeklarował się jako seksista i mizogin, twierdząc, że jego bogactwo czyni go nietykalnym. 
 • We wrześniu 2023 r. poparł Russella Branda przed zarzutami o napaść seksualną, a w listopadzie oskarżył Izrael o ludobójstwo, usprawiedliwiając atak Hamasu jako “oko za oko”. 
 • W styczniu 2024 r. Tate zakwestionował brak moralności nazistów podczas II wojny światowej. 
 • W marcu Liga Antydefamacyjna, będąca organizacją broniącą praw człowieka, stwierdziła, że nauki Tate’a poniżają kobiety jako gorsze, wartościowe tylko ze względu na seks oraz zasługujące na wykorzystywanie.
 • Po zawaleniu się mostu Francis Scott Key w Maryland, Tate fałszywie twierdził, że incydent był wynikiem cyberataku na statek, który zderzył się z mostem.

Kłopoty z prawem i aresztowanie

Liczne problemy Andrew Tate’a z prawem jeszcze bardziej podsyciły jego kontrowersyjny wizerunek. Jedną z najważniejszych kwestii prawnych, z którymi musiał się zmierzyć, było aresztowanie w Rumunii w kwietniu 2023 roku. Zarzuty obejmowały handel ludźmi, gwałt i utworzenie zorganizowanej grupy przestępczej. 

Tate, wraz ze swoim bratem Tristanem i dwoma innymi współpracownikami, został oskarżony o wykorzystywanie kobiet poprzez zmuszanie ich do produkcji treści pornograficznych. Sprawa przyciągnęła międzynarodową uwagę, rzucając długi cień na publiczną osobowość Tate’a.

Tate stanowczo zaprzeczył zarzutom, twierdząc, że są one częścią skoordynowanych wysiłków mających na celu uciszenie go ze względu na jego kontrowersyjną naturę. W miarę postępów śledztwa władze rumuńskie zajęły liczne aktywa należące do Tate’ów, w tym luksusowe samochody i nieruchomości o wartości prawie 4 milionów dolarów. Aktywa te przepadłyby na rzecz państwa, gdyby bracia zostali skazani. Pomimo wielokrotnych odwołań, ich areszt tymczasowy był wielokrotnie przedłużany, a w marcu 2023 r. zamieniono go na areszt domowy. Areszt domowy trwał do sierpnia, po czym zostali objęci kontrolą sądową, ograniczającą ich ruchy.

W styczniu 2024 r. ograniczenia dotyczące przemieszczania się Tate’a zostały przedłużone, uniemożliwiając mu opuszczenie Rumunii. Przez cały ten okres Tate’owie utrzymywali, że są niewinni, a Andrew Tate i jego zwolennicy promowali różne teorie spiskowe dotyczące zarzutów.

Zgodnie z informacjami z końca kwietnia 2024 roku rumuński sąd uznał, że proces w sprawie oskarżenia o gwałt i handlu ludźmi dotyczący Andrew Tate’a może wreszcie się rozpocząć, po ponad kilkunastu miesiącach od pierwszego zatrzymania.

W co inwestuje Andrew Tate?

Przedsięwzięcia biznesowe Andrew Tate’a są tak różnorodne i kontrowersyjne, jak jego publiczna osobowość. Oprócz inwestycji w kryptowaluty, uruchomił kilka firm mających na celu promowanie niezależności finansowej i samodoskonalenia.

Jak Andrew Tate zaczął swoją przygodę z bitcoinem?

Tate twierdził wielokrotnie, że swoją przygodę z bitcoinem rozpoczął na samym początku historii kryptowaluty, czyli w 2010 roku. Chociaż informacji tej nie da się zweryfikować, to jak przyznaje, miało to pomóc mu w sfinansowaniu późniejszych biznesów.

Tate w temacie bitcoina stał się postacią medialną jednak o wiele później, dopiero na początku pandemii Covid-19, kiedy cena pojedynczego tokena spadła do mniej niż 4000 dolarów. Wówczas rzekomo zainwestował w kryptowalutę 600 tysięcy dolarów, na czym miał zarobić 12 milionów dolarów.

Czy rzeczywiście posiadał jednak taki majątek w kryptowalutach? Z informacji policji, która zarekwirowała jego aktywa wynika, że na pewno posiadał jakiekolwiek cyfrowe aktywa. Organom ścigania udało się przejąć 21 bitcoinów, wartych wówczas około 500 000 dolarów. Obecnie, te same BTC wyceniane są na ponad 1,3 miliona dolarów (przy cenie około 62 000 dolarów za jednego bitcoina).

W marcu 2024 roku chwalił się natomiast, że na boomie DeFi udało mu się zarobić 85 milionów dolarów:

Wpływ Tate’a na rynek kryptowalut

Posiadając bazę 9 milionów obserwujących na Twitterze z całą pewnością można mieć wpływ na rynek kryptowalut, albo przynajmniej na portfele i decyzje inwestycyjne swoich fanów. Słowo influencer nie przez przypadek pochodzi od anglojęzycznego „influence”, czyli „mieć wpływ”.

Pomimo kontrowersyjnej postaci, częsta obecność Tate’a w mediach społecznościowych mogła spowodować, że świadomość dotycząca kryptowalut wśród niektórych użytkowników wzrosła.

Jakie kryptowaluty wspiera Tate?

Od 2022 roku Tate oficjalnie przestał wspierać kryptowaluty, w szczególności “shitcoiny”. W 2024 roku ponownie powrócił jednak na rynek, a wszystko za sprawą chęci uruchomienia własnej kryptowaluty, posiadającej wsparcie finansowe w wysokości rzekomo 100 milionów dolarów. 

Co więcej, w kwietniu w jednym z tweetów sugerował, że sieć blockchain Venom może być przykładem ciekawego projektu kryptowalutowego.

Blockchain Venom. Nie kupuj tego, nie obchodzi mnie to. I tak będzie wielki. Tweetuję to tylko po to, by móc później użyć tego jako “a nie mówiłem”

– pisał na X.

W podobnym okresie sugerował również, że bitcoin jest jedyną opcją w tym momencie gdyż dolar amerykański jest skończony, a rynek nieruchomości nie daje odpowiednich okazji inwestycyjnych.

Postaw na bitcoina. Nie ma innej opcji

– sugerował Tate.

Biznesy Andrew Tate’a

 • Kamerki internetowe – Jednym z najwcześniejszych przedsięwzięć online Tate’a było studio kamerek internetowych, które prowadził wraz ze swoim bratem Tristanem. Bracia zatrudniali do 75 modelek. Jak twierdził, zarobili na tym miliony dolarów. Jednak Tate przyznał później, że model biznesowy był “całkowitym oszustwem”.
 • Hustler’s University – Najbardziej znanym przedsięwzięciem internetowym Tate’a jest Hustler’s University, platforma, która pobierała od członków miesięczną opłatę w wysokości 49,99 USD za dostęp do filmów instruktażowych na temat różnych strategii zarabiania pieniędzy, takich jak kryptowaluty, copywriting i handel elektroniczny. W sierpniu 2022 r. Uniwersytet Hustlera miał ponad 100 000 subskrybentów, ale napotkał trudności, gdy Stripe, firma świadcząca usługi finansowe, przestała przetwarzać subskrypcje dla platformy. 
 • The Real World – Następnie Tate zamknął program marketingu afiliacyjnego i przemianował platformę na “The Real World” w październiku 2022 roku. Do marca 2023 r. The Real World zyskał 168 000 subskrybentów, generując szacunkowo 8 milionów dolarów miesięcznego przychodu.
 • The War Room – The War Room to kolejne z przedsięwzięć Tate’a, reklamowane jako globalna sieć dla mężczyzn poszukujących rozwoju osobistego w różnych aspektach życia, w tym rozwoju fizycznego, umysłowego, emocjonalnego, duchowego i finansowego. W sierpniu 2023 r. śledztwo BBC ujawniło dowody sugerujące, że członkowie War Room przygotowywali kobiety do świadczenia usług seksualnych online. 

Co sądzisz o Andrew Tate?

Andrew Tate to postać, która wzbudza skrajne emocje. Z jednej strony jest podziwiany przez miliony młodych mężczyzn za swój sukces finansowy, osiągnięcia sportowe i bezkompromisowe poglądy. Z drugiej strony, jego kontrowersyjne wypowiedzi, problemy z prawem i oskarżenia o wykorzystywanie kobiet sprawiają, że jest postrzegany jako symbol toksycznej męskości.

Niezależnie od osobistych opinii, nie da się zaprzeczyć, że Tate ma ogromny wpływ na swoich fanów. Jego przesłanie o ciężkiej pracy, dyscyplinie i niezależności finansowej trafia do wielu młodych ludzi poszukujących swojej drogi w życiu. 

Jednocześnie jednak mizoginistyczne i seksistowskie komentarze są głęboko problematyczne i mogą mieć negatywny wpływ na postrzeganie kobiet przez jego zwolenników.

Ostatecznie, historia Andrew Tate’a powinna być ostrzeżeniem przed bezkrytycznym podążaniem za charyzmatycznymi postaciami, które obiecują szybką drogę do sukcesu i bogactwa. Prawdziwy rozwój osobisty wymaga ciężkiej pracy, samorefleksji i szacunku dla innych, a nie powtarzania toksycznych stereotypów i angażowania się w wątpliwe praktyki biznesowe.

Andrew Tate kryptowaluty

Najczęściej zadawane pytania o Andrew Tate

Kim jest Andrew Tate?

Andrew Tate to były zawodowy kickbokser, influencer internetowy i inwestor kryptowalutowy. Znany jest z kontrowersyjnych poglądów na temat relacji damsko-męskich, zarabiania pieniędzy i nowoczesnej męskości.

Jakie są największe osiągnięcia sportowe Andrew Tate'a?

Tate zdobył tytuły mistrza świata w kickboxingu w dwóch różnych kategoriach wagowych. Był również uznawany za jednego z najlepszych kickbokserów w Europie.

Dlaczego Andrew Tate jest uważany za kontrowersyjną postać?

Tate jest znany z mizoginistycznych i seksistowskich wypowiedzi na temat kobiet. Był również oskarżany o napaść seksualną, handel ludźmi i prowadzenie zorganizowanej grupy przestępczej.

Jakie biznesy prowadzi Andrew Tate?

Tate prowadził studio kamerek internetowych, platformę edukacyjną Hustler’s University (później przemianowaną na The Real World) oraz sieć rozwoju osobistego The War Room.

Jaki jest związek Andrew Tate'a z kryptowalutami?

Tate twierdzi, że zainwestował w bitcoina już w 2010 roku. Promuje również inwestycje w kryptowaluty wśród swoich fanów i planuje uruchomić własną kryptowalutę.

Czy Andrew Tate był aresztowany?

Tak, Tate został aresztowany w Rumunii w kwietniu 2023 roku pod zarzutem handlu ludźmi, gwałtu i utworzenia zorganizowanej grupy przestępczej. Obecnie czeka na proces.

Jaki wpływ ma Andrew Tate na swoich fanów?

Tate ma miliony obserwujących w mediach społecznościowych, głównie młodych mężczyzn. Jego przesłanie o ciężkiej pracy i niezależności finansowej trafia do wielu z nich, ale jednocześnie jego kontrowersyjne poglądy mogą mieć negatywny wpływ na ich postrzeganie kobiet.reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.