Czym jest i jak działa NiceHash? | CrypS.

Czym jest i jak działa NiceHash?

5 min
Konrad Juszczyk

Czym jest i jak działa NiceHash? Kryptowaluty

Branża wydobywcza kryptowalut zmieniła się nie do poznania od początku swojego istnienia. Na początku każdy z górników samodzielnie wydobywał kryptowaluty, następnie zainteresowani zaczęli się łączyć, aby zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia bloku i otrzymania nagrody. Po tym wszystkim pojawiły się usługi kopania w chmurze i kilka innych innowatorskich opcji. NiceHash jest kolejnym z etapów ewolucji wydobycia aktywów cyfrowych, oferując pewnego rodzaju rewolucję. W tym artykule dowiesz się, czym jest ta platforma oraz jak i czy w ogóle warto z niej korzystać?

Czym jest NiceHash?

NiceHash (link) to rynek, który kupuje i sprzedaje moc mieszania (hash-rate) od swoich użytkowników oraz oferuje bezpłatne oprogramowanie, które umożliwia podłączenie komputera lub platformy wydobywczej do rynku NiceHash. Dzięki platformie możesz wydzierżawić moc obliczeniową z dowolnej ilości posiadanych maszyn, a w zamian zaczniesz zarabiać Bitcoiny lub bez posiadania sprzętu możesz kupić moc obliczeniową, aby kopać dowolne kryptowaluty.

Jak działa NiceHash

NiceHash działa od 2014 roku, jednak zaledwie 3 lata później firma padła ofiarą potężnego ataku hakerskiego w wyniku którego straciła sporą część środków (4640 BTC), należących do użytkowników. Mimo tego zdarzenia NiceHash nie poddał się, zebrał i zwrócił wszystkie środki, powracając do sprawnego działania. Firma przyciągnęła zainteresowanie entuzjastów kryptowalut na całym świecie dzięki niskim opłatom i łatwości użytkowania, dzięki czemu platforma jest odpowiednia dla nowych i istniejących inwestorów.

Jak działa NiceHash?

Dla sprzedawców

Moc mieszania jest miarą wydajności wydobycia, jaką posiada Twoje urządzenie. Sprzedawcy mocy obliczeniowej mogą wykorzystywać: CPU, GPU lub maszyny ASIC. Jeśli jesteś sprzedawcą, to Ty przekazujesz hashrate swojego urządzenia kupującym, którzy chcą wydobywać określoną kryptowalutę. Kupujący zaś używają NiceHash jako pośrednika i płacą w BTC za moc haszowania.

Dla osób, które chcą tylko sobie dorobić na swoim gamingowym komputerze, oprogramowanie może wykorzystywać moc GPU w momentach gdy karta graficzna nie pracuje. Tutaj największą zaletą, jaką oferuje NiceHash to fakt, że sprzedawcy mocy obliczeniowej mają możliwość zarabiania pieniędzy bez konieczności zagłębiania się w technikalia wydobywania kryptowalut i konfiguracji swoich urządzeń. Opłaty obowiązujące sprzedawców mocy mieszania wynoszą 2% z wygenerowanego zysku, bez względu na rodzaj używanego sprzętu i kopaną kryptowalutę.

górnicy na nicehash

Dla kupców

Aby wydobywać kryptowaluty, możesz zbudować od podstaw specjalną koparkę kryptowalut, kupić zestaw ASIC (obecnie najefektywniejsze urządzenia do wydobywania kryptowalut) lub wykorzystać swój komputer do robienia tego na mniejszą skalę. Istnieje jednak opcja wykupienia mocy wydobywczej, bez potrzeby posiadania swojego sprzętu i taką opcję oferuje właśnie NiceHash.

Kupcy mogą uczestniczyć w otwartym rynku, na którym można wybrać kryptowalutę do wydobycia, wskazując pulę, z której można ją wydobyć, algorytm wydobywania, a także ustalić cenę płatności i złożyć zamówienie. Zdecydowanie największą zaletą jest w tym wypadku fakt, że zainteresowani nie muszą przeprowadzać skomplikowanych operacji, ani inwestować we własny sprzęt. Opłaty obowiązujące kupców to 0,0001 BTC przy wystawieniu zamówienia (takie działanie ma chronić przed spamem w kanale zamówień). Do tej kwoty doliczane jest również 3% całkowitego zamówienia, jeżeli zostanie zrealizowane.

kupcy na nicehash

Ile można zarobić jako sprzedawca w NiceHash

NiceHash oferuje kalkulator rentowności, który bierze pod uwagę Twoje urządzenie. Wyniki analizy na platformie wykazują dzienny profit oparty na najświeższych danych oraz profit miesięczny oparty na danych z ostatniego miesiąca górników, korzystających z danego sprzętu. Warto podkreślić, że wynik może nie być w 100% dokładny, ponieważ spotkaliśmy się już z sytuacjami, gdzie kalkulator podawał nieco inne wartości, niż aplikacja po miesiącu użytkowania. Kalkulator rentowności jest najdokładniejszy przy danych z 1 dnia. Warto dodać, że zarobione środki można wypłacać codziennie, jednak kwota musi być wyższa niż 0,001 BTC. Dla przykładu profit z wykorzystaniem GeForce RTX 3060 Ti, przy cenie prądu 0,60 PLN/ kWh wynosi według kalkulatora 15,61 PLN dziennie, 113,58 PLN tygodniowo i 568,35 PLN miesięcznie.

Giełda

Oprócz funkcji stricte związanych z wydobyciem kryptowalut NiceHash oferuje swoim użytkownikom dostęp do giełdy, na której można wymienić kryptowaluty oraz handlować różnymi aktywami cyfrowymi. Eliminuje to potrzebę transferu środków na alternatywne giełdy, takie jak Binance, aby rozpocząć wydobycie, zmniejszając czasami wysokie wymagania dotyczące opłat za transfery kryptowalut. Warto podkreślić, że usługa ta jest świadczona bezpośrednio przez NiceHash, jednak płynność jest na dobrym poziomie (24h wolumen dla pary ETH – BTC wynosi w trakcie publikacji artykułu 14 BTC) i nie powinny pojawić się problemy nawet przy większych zleceniach.

Giełda na NiceHash

Zalety i wady NiceHash

Opinie o NiceHash są wysoce pozytywne, support firmy szybko i sprawnie pomaga użytkownikom. Firma powstała z popiołów, mimo gigantycznego hacku, a grupa na Reddicie licząca prawie 120 osób jest aktywna i nie widać tutaj nierozwiązanych problemów lub skarg. Platforma jest już bezpieczna, a firma patrzy na swoją działalność długofalowo.

Opinie o nicehash

Zgodnie z opiniami, które zostały zamieszczone na zagranicznych portalach, sporym pozytywem dla ludzi jest łatwość obsługi, automatyczny wybór najbardziej opłacalnego algorytmu do zmaksymalizowania zysków i funkcja „autopilota”, która pozwala na kopanie kryptowalut w momencie, gdy komputer jest bezczynny. Negatywna strona platformy według opinii to kłopotliwa weryfikacja konta po dłuższej nieobecności, dosyć wysoki limit wypłat dla osób początkujących, które operują na niskich kwotach oraz zarobki dla sprzedawców mocy obliczeniowej tylko w bitcoinach.

NiceHash czy GamerHash?

GamerHash jest platformą, która ostatnio zawładnęła Polską, przez co nie możemy jej pominąć. Artykuł o tej platformie stworzyliśmy już pewien czas temu (zainteresowanych odsyłamy), jednak nie było porównania, o które prosiła część naszych czytelników. Biorąc pod uwagę kartę graficzną GeForce GTX 1080Ti oraz cenę prądu na poziomie 0,62 zł/kWh, NiceHash zgodnie z kalkulatorem oferuje profit w wysokości 10,31 PLN dziennie, 72,52 PLN tygodniowo, oraz 366,10 PLN miesięcznie. Uwzględniając te same GPU GamerHash zgodnie ze swoim kalkulatorem da nam zarobek w wysokości około 328,88 PLN miesięcznie. Od tego wyniku jednak musimy odjąć prąd (około 85 PLN), który wyliczaliśmy w artykule o GamerHash, przez co nasz profit kurczy się.

Zarobki na NiceHash

Aplikacja GamerHash jest za to prostsza niż NiceHash, jednak jest to podyktowane faktem, że ich grupą docelową są osoby z młodszego pokolenia z dobrymi komputerami, które chcą sobie dorobić w czasie, gdy ich sprzęty nie są wykorzystywane. Ta zaleta jednak objawia się mniejszą funkcjonalnością, mniejszymi zyskami oraz wyższymi prowizjami (2-7%) i choć zarobione środki można wymieniać na gry oraz karty podarunkowe, to nie można już dla przykładu stać się kupcem mocy obliczeniowej, czy też wymieniać swoich aktywów bezpośrednio na platformie. Z GamerHash bez problemu poradzi sobie osoba ze szkoły podstawowej, przy czym NiceHash jest nieco bardziej złożony (co nie znaczy, że trudny).

Zarobki na GamerHash

Podsumowanie

Usługa NiceHash jest doskonałym przykładem łatwej w obsłudze platformy wprowadzającej początkujących w środowisko kopania kryptowalut. Łatwość z jaką możemy korzystać z NiceHash, jest porównywalna do aplikacji na telefony, przy czym przejrzystość wszystkich usług, które oferuje firma, również jest na wysokim poziomie.

opinia cryps i podsumowanie NiceHash

Zalecamy jednak regularne wypłacanie środków na portfele sprzętowe, aby zapewnić sobie jak najbezpieczniejsze doświadczenie korzystania z platformy. Podsumowując, NiceHash to obecnie jedna z najlepszych platform tego rodzaju i ze względu na swoją wielkość i nieustępliwość zespołu po niefortunnym wypadku, warto zaufać temu oprogramowaniu i sprawdzić osobiście jego użyteczność. Kliknij tutaj, by przejść na stronę NiceHash.

Czym jest i jak działa NiceHash?reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.