Co tak naprawdę wiemy o Ripple (XRP)? Ile kryptowaluta będzie kosztować w 2025 roku? Analiza techniczna | CrypS.

Co tak naprawdę wiemy o Ripple (XRP)? Ile kryptowaluta będzie kosztować w 2025 roku? Analiza techniczna

12 min
Filip Dzięciołowski

Analiza techniczna Ripple Altcoiny

Ripple (XRP) to jedna z najpopularniejszych i najstarszych kryptowalut na rynku. Jak się jednak okazuje, budzi sporo kontrowersji, szczególnie po stronie organów rządzących oraz regulatorów. Została stworzona w 2012 roku przez firmę Ripple Labs, która oferuje globalną sieć płatniczą opartą na technologii blockchain. Celem Ripple jest ułatwienie i obniżenie kosztów transakcji międzynarodowych, zwłaszcza dla instytucji finansowych i banków.

Spis treści:


W artykule przyjrzymy się bliżej kryptowalucie XRP, aby lepiej zrozumieć jej działanie i potencjał. Omówimy kluczowe informacje na temat tokena XRP, w tym kto za nim stoi, do czego służy, które firmy z niego korzystają oraz jakie ma perspektywy na przyszłość.

Przeanalizujemy również sytuację prawną XRP w kontekście procesu sądowego z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w USA. Poddamy analizie technicznej notowania XRP, aby spróbować oszacować, ile kryptowaluta będzie warta w przyszłym, 2025 oraz 2030 roku.

Kto stworzył kryptowalutę XRP?

Wywodzący się z Ripple system rozliczeń w czasie rzeczywistym zadebiutował na rynku w 2012 roku, razem ze swoją autorską kryptowalutą XRP. Dzięki obecności od ponad 10 lat na rynku i cały czas w gronie największych cyfrowych aktywów, czyni to z XRP jedną z najpopularniejszych oraz największych tokenów dostępnych w rozległym ekosystemie kryptowalutowym.

Kryptowaluta XRP jest natywnym tokenem sieci Ripple, która działa na protokole XRP Ledger. XRP Ledger to zdecentralizowana baza danych, która rejestruje i weryfikuje transakcje za pomocą konsensusu sieci.

XRP Ledger został zaprojektowany przez trzech programistów: Arthura Britto, Davida Schwartza i Ryana Fuggera. W 2012 roku, Fugger przekazał kontrolę nad projektem firmie Ripple Labs, która została założona przez Chrisa Larsena i Jeda McCaleba. McCaleb opuścił firmę w 2013 roku i założył konkurencyjny projekt Stellar.

Historię założycieli i właścicieli Ripple najlepiej opisać w kolejności czasowej:

 • Ryan Fugger – założyciel firmy RipplePay, w 2004 r. stworzył system płatności peer-to-peer, który w 2012 r. sprzedał firmę McCalebowi, Britto i Schwartzowi.
 • Arthur Britto i David Schwartz – programiści, którzy wraz z Jedem McCalebem przekształcili firmę RipplePay Ryana Fuggera w sieć cyfrowej waluty Ripple (początkowo OpenCoin). Britto i Schwartz odpowiadali za opracowanie technologii i protokołu Ripple.
 • Jed McCaleb – programista i przedsiębiorca, który kupił firmę RipplePay od Fuggera. Wcześniej był w gronie założycieli giełdy Mt.Gox. Razem z Larsenem stworzył Ripple, ale później odszedł z firmy i założył konkurencyjny projekt Stellar.
 • Chris Larsen – przedsiębiorca, który dołączył do Ripple na początku i zainwestował w rozwój projektu. Współpracował z Jeddem McCalebem przy tworzeniu Ripple i objął stanowisko CEO. Na tym stanowisku został jednak zastąpiony w grudniu 2016 roku.
 • Brad Garlinghouse – nazwisko to do tej pory nie przewinęło się w tym artykule. Garlinghouse dołączył do Ripple w 2015 roku jako dyrektor operacyjny, jednak już rok później został prezesem zastępując na tym stanowisku Larsena. 

Czym zajmuje się Ripple?

Ripple to firma, która oferuje rozwiązania oparte na blockchain dla sektora finansowego. Głównym produktem firmy jest RippleNet, czyli globalna sieć płatnicza, która łączy ponad 300 instytucji finansowych i banków w ponad 40 krajach. RippleNet umożliwia szybkie, tanie i bezpieczne przesyłanie pieniędzy w różnych walutach, w tym w kryptowalutach. RippleNet korzysta z kryptowaluty XRP jako mostu między różnymi walutami, co pozwala na uniknięcie kosztów wymiany i opóźnień. RippleNet składa się z trzech głównych komponentów: xCurrent, xRapid i xVia.

 • xCurrent to usługa, która umożliwia bankom i innym instytucjom finansowym przesyłanie wiadomości i pieniędzy w czasie rzeczywistym. xCurrent nie wymaga użycia kryptowaluty XRP, ale może z niej korzystać jako opcjonalnego mostu walutowego.
 • xRapid to usługa, która wykorzystuje kryptowalutę XRP jako most walutowy, aby umożliwić nisko-kosztowe i natychmiastowe przesyłanie pieniędzy między różnymi walutami. xRapid jest przeznaczony dla instytucji, które potrzebują dostępu do płynności na rynkach wschodzących lub trudno dostępnych.
 • xVia to usługa, która umożliwia wysyłanie płatności przez RippleNet za pomocą prostego interfejsu API. xVia jest przeznaczona dla firm, które chcą wysyłać płatności do wielu odbiorców w różnych krajach i walutach.

Więcej informacji o Ripple można znaleźć w tym artykule: Czym zajmuje się Ripple?

Za co można płacić XRP?

Kryptowaluta XRP może być wykorzystywana do kilku celów. Po pierwsze, XRP służy właśnie do zasilania i napędzania sieci płatności RippleNet. Instytucje finansowe wykorzystują XRP do szybkich i tanich rozliczeń transgranicznych. Na przykład, bank może wysłać fundusze do zagranicznego kontrahenta w XRP, a następnie natychmiast wymienić je na lokalną walutę.

Po drugie, XRP może być wykorzystywany jako most płynności. Oznacza to, że XRP pomaga w wymianie jednej waluty na inną. Na przykład, jeśli chcemy wymienić dolary na jeny japońskie, możemy najpierw sprzedać dolary za XRP, a następnie XRP za jeny. Dzięki globalnej płynności XRP taka transakcja jest szybsza i tańsza.

Po trzecie, XRP może być wykorzystywany jako środek płatniczy w sklepach i serwisach internetowych. Coraz więcej firm akceptuje płatności w XRP, więc można nim płacić za towary, usługi czy podróże.

XRP pełni więc trzy podstawowe funkcje: zasila sieć RippleNet jako natywny token, ułatwia wymianę pomiędzy walutami oraz służy jako środek płatniczy akceptowany przez rosnącą liczbę firm. Dzięki temu zastosowania i użyteczność XRP stale rosną.

Przykłady zastosowania XRP wraz z firmami, które wdrożyły token opisano poniżej:

 • Przesyłanie pieniędzy między różnymi walutami za pośrednictwem RippleNet lub innych usług opartych na blockchain, takich jak BitPay, Wirex, Uphold czy Revolut.
 • Zakup towarów i usług w sklepach internetowych lub fizycznych, które akceptują XRP jako formę płatności. Niektóre z nich to Travala, Bitrefill, eGifter, BitPay, CoinGate czy Crypto.com.
 • Inwestowanie i spekulowanie na rynku kryptowalut, kupując i sprzedając XRP na giełdach lub platformach handlowych, takich jak Binance, Coinbase, Kraken, Bitstamp czy eToro.
 • Przechowywanie wartości i oszczędzanie, trzymając XRP w portfelach kryptowalutowych, takich jak Ledger, Trezor, Exodus, Atomic czy Toast.
 • Wspieranie projektów społecznych i charytatywnych, przekazując XRP na cele dobroczynne lub organizacje non-profit, takie jak GiveDirectly, Watsi, Wikimedia Foundation czy UNICEF.

Ripple i XRP to nie to samo

Chociaż pojęcie Ripple i XRP często używane są zamienne, to nie są ze sobą tożsame. Ripple jest zatem platformą stworzoną przez firmę Ripple Labs, która wykorzystuje mechanizm konsensusu oparty na blockchainie do rozliczania transakcji finansowych. XRP to kryptowaluta będąca integralnym elementem platformy Ripple, pełniąca funkcję natywnego tokena.

Ripple

 • Platforma do rozliczania płatności międzybankowych oparta na technologii blockchain
 • Stworzona w 2012 r. przez firmę Ripple Labs założoną przez Chrisa Larsena i Jedda McCaleba
 • Ripple Labs do dziś zarządza platformą Ripple i rozwija ją

XRP

 • Kryptowaluta stworzona równocześnie z platformą Ripple w 2012 r.
 • Pierwotnie nazywała się Ripple Credits, później zmieniono nazwę na XRP
 • Posiada własny blockchain o nazwie XRP Ledger
 • Pełni funkcję natywnego tokena w ekosystemie Ripple

Można powiedzieć, że XRP jest “paliwem” napędzającym działanie systemu Ripple. Dzięki niemu, transakcje w ramach RippleNet są szybkie, tanie i bezpieczne. Firma Ripple promuje wykorzystanie XRP w instytucjach finansowych, dzięki czemu rośnie zainteresowanie i popyt na ten token.

Jednak XRP ma również status niezależnej kryptowaluty, którą można swobodnie kupować, sprzedawać i posiadać na giełdach oraz w portfelach cyfrowych. Notowania XRP podlegają zmianom w wyniku podaży i popytu na wolnym rynku.

Ripple i XRP to powiązane ze sobą projekty, ale nie identyczne. Ripple jest systemem płatniczym, a XRP kryptowalutą wykorzystywaną na tej platformie. Oba projekty rozwijane są przez firmę Ripple Labs.

Kontrowersje wokół XRP

We wstępie wspomniano, że kryptowaluta XRP jest tak samo kontrowersyjna, jak popularna. Wszystko zaczęło się od pozwu złożonego przez amerykańską SEC w 2020 roku, która zarzucała Ripple, że dokonano zbiórki 1,3 miliarda dolarów w 2013 roku poprzez sprzedaż tokenów XRP bez rejestracji tego procesu i ominięcia amerykańskich przepisów.

To jak proces rozwija się na przestrzeni lat, zaprezentowano poniżej:

Grudzień 2020: SEC oskarża Ripple Labs i dwóch dyrektorów firmy – Brada Garlinghouse’a i Chrisa Larsena – o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych (tokenów XRP) wartych 1,3 miliarda dolarów. Według SEC token XRP jest papierem wartościowym, a jego sprzedaż stanowiła nielegalną ofertę publiczną.

Styczeń 2021: Ripple Labs składa pozew przeciwko SEC twierdząc, że XRP nie jest papierem wartościowym i nie powinno podlegać przepisom dotyczącym papierów wartościowych. Firma argumentuje, że XRP pełni funkcję waluty, a nie inwestycji czy akcji.

Marzec 2021: Sąd odrzuca wniosek SEC o udostępnienie przez Ripple dokumentów finansowych. Jest to pierwsze małe zwycięstwo Ripple.

Kwiecień 2021: Ripple Labs zbiera 1,6 mld dol. w ramach rundy finansowania pomimo trwającego sporu z SEC.

Sierpień 2021: Sąd oddala wniosek SEC o odrzucenie pozwu Ripple Labs. Uznaje, że sprawa wymaga dalszego rozpatrzenia.

Grudzień 2021: Sąd nakazuje SEC przedstawić dokumenty wewnętrzne dot. klasyfikacji kryptowalut Ethereum i Bitcoin. Ma to pomóc w ustaleniu statusu XRP.

Luty 2022: SEC odwołuje się od decyzji sądu o udostępnieniu dokumentów wewnętrznych.

Marzec 2022: Sąd Apelacyjny oddala odwołanie SEC ws. ujawnienia dokumentów.

Kwiecień 2022: SEC dostarcza część wymaganych dokumentów. Pozostałe dokumenty mają “uprzywilejowany status”.

Czerwiec 2022: Sąd nakazuje SEC przedstawić wszystkie wymagane dokumenty wewnętrzne.

Lipiec 2022: SEC odwołuje się od decyzji sądu ws. ujawnienia dokumentów.

Wrzesień 2022: Sąd Apelacyjny oddala odwołanie SEC. SEC musi udostępnić dokumenty Ripple.

Grudzień 2022: Rozprawa sądowa SEC kontra Ripple zostaje przełożona na 2023 rok z powodu dodatkowych dokumentów do rozpatrzenia.

Luty 2023: Rozprawa sądowa SEC vs Ripple rozpoczyna się z założeniem, że wyrok zostanie ogłoszony do końca 2023 roku.

Lipiec 2023: Sędzia Analisa Torres stwierdziła, że XRP nie jest papierem wartościowym, chociaż sposób jego sprzedaży może być tożsamy ze sprzedażą papierów wartościowych. 

Październik 2023: Ta sama sędzia przedstawiła harmonogram dalszych działań, który zakłada, że SEC i Ripple mają do 12 lutego 2024 czas na ujawnienie informacji i zaprezentowanie środków zaradczych.

Jak widać sprawa budująca kontrowersje wokół Ripple ciągnie się od dwóch lat i z całą pewnością blokuje potencjał wzrostowy XRP.

Jakie firmy korzystają z XRP?

XRP to kryptowaluta, która cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony rosnącej liczby firm i instytucji z różnych branż i sektorów. Wśród nich znajdują się banki, instytucje finansowe, firmy technologiczne, spółki medialne, a także firmy turystyczne.

Lista przykładowych firm od lat współpracujących z Ripple oraz wykorzystujących ich sieć płatniczą lub token XRP:

 • Banki i instytucje finansowe, które korzystają z RippleNet do przesyłania pieniędzy między różnymi walutami i rynkami. Niektóre z nich to Santander, Standard Chartered, American Express, MoneyGram, SBI Holdings, Axis Bank czy Banco Rendimento.
 • Firmy technologiczne i startupy, które wykorzystują XRP jako most walutowy, płatność lub token do budowania aplikacji i usług opartych na blockchain. Niektóre z nich to Coil, Forte, Flare, Bitso, Bitstamp, BitPay czy Uphold.
 • Firmy medialne i rozrywkowe, które akceptują XRP jako formę płatności za swoje produkty i usługi, lub współpracują z Ripple w celu promowania kryptowaluty. Niektóre z nich to Spotify, YouTube, Twitch, Imgur, Triller czy Cinnamon.
 • Firmy turystyczne i transportowe, które akceptują XRP jako formę płatności za swoje usługi lub oferują zniżki dla klientów płacących XRP. Niektóre z nich to Travala, CheapAir, Bitrefill, UATP czy XcelTrip.
 • Rządy – Bank Centralny Bahamów korzysta z rozwiązań oferowanych przez sieć Ripple.

Dlaczego powyższe korzystają z usług Ripple? Według informacji zamieszczonych na stronie protokołu, za główne powody podaje się kwestie zaprezentowane w poniższej tabeli:

Zaleta Opis
Szybkie i tanie płatności transgraniczne Natywna kryptowaluta XRP została zaprojektowana do umożliwiania szybkich i tanich rozliczeń transgranicznych. Transakcje XRP trwają 3-5 sekund, znacznie szybciej niż w przypadku Bitcoina (ponad 20 minut)
Efektywność i skalowalność Ripple może obsłużyć 1500 transakcji na sekundę, porównywalnie do standardowych systemów płatniczych jak VISA
Niskie koszty transakcji Koszt transakcji w XRP jest bardzo niski, co czyni go ekonomicznym wyborem dla instytucji finansowych
Wysoka dostępność i niskie zużycie energii Sieć Ripple korzysta z globalnej sieci walidatorów, zapewniając wysoką dostępność. Ponadto XRP jako kryptowaluta premined zużywa mniej energii niż np. Bitcoin
Zarządzanie płynnością i dostęp do rynku Wysoka kapitalizacja rynkowa XRP ułatwia zarządzanie płynnością i konwersję na USD lub inne waluty
Partnerstwa z instytucjami finansowymi Wiele banków zintegrowało się z siecią RippleNet, zyskując dostęp do sieci innych banków
Zastosowania przemysłowe Ripple tworzy rosnącą sieć programistów i ekspertów bankowych, ulepszając platformę. Jej przyjazność dla środowiska przyciąga firmy i rządy

Ile XRP będzie kosztować za kilka lat?

XRP to kryptowaluta, która podlega dużym wahaniom cenowym, podobnie jak inne cyfrowe aktywa. Cena XRP zależy od wielu czynników, takich jak popyt i podaż, działania regulatorów, rozwój technologiczny, konkurencja, czy też wreszcie spekulacja samych inwestorów. Dlatego, trudno jest dokładnie przewidzieć, ile XRP będzie kosztować za kilka lat.

Można spróbować analizować jednak historyczne dane, trendy i prognozy, aby uzyskać pewne wskazówki i scenariusze. Przykładowo, według prognoz portalu WalletInvestor, cena XRP za 5 lat może wzrosnąć do poziomu około 2,5-3 dolara. Byłby to wzrost o ponad 300% w stosunku do obecnych notowań. Jeszcze bardziej optymistyczni są eksperci z DigitalCoinPrice, którzy przewidują, że już w 2025 roku XRP osiągnie poziom 5-6 dolarów.

Analitycy portalu CoinPedia zaprezentowali natomiast swoje prognozy dla ceny XRP w 2025 roku, sugerując, że cena powinna wynieść za dwa lata 2,92 dol. Jest to średnia prognoz zebranych od różnych analityków, gdzie najniższa sugerowała cenę 2,47 dol., natomiast najwyższa aż 3,38 dol.

Ile będzie kosztować XRP? Najniższa projekcja Średnia projekcja Najwyższa projekcja
Prognoza cen na 2025 rok 2,47 dol. 2,925 dol. 3,38 dol.

O prognozach dla XRP na kolejne lata pisze również portal Finder.com. Panel kilkudziesięciu ekspertów Findera zakłada, że średnio XRP zamknie 2023 r. po cenie 75 centów. Patrząc dalej w przyszłość, panel szacuje średnio, że wartość XRP osiągnie cenę 1,73 dol. do końca 2025 r. i 4,86 dol. do 2030 r.

Prognozy dla przyszłej ceny XRP. Źródło: Finder.com

Taki wzrost ceny XRP będzie możliwy, jeśli token z powodzeniem pokona bariery prawne ze strony SEC oraz jego technologia zyska jeszcze większą akceptację w sektorze finansowym. Im więcej banków i firm płatniczych będzie korzystać z RippleNet i tokena XRP, tym większy będzie na niego popyt, a co za tym idzie wyższa cena.

Jako ciekawostkę, warto przytoczyć również bardzo śmiałą prognozę, która zakłada, że XRP wzrośnie do wartość 100 dolarów! Według jednego z analityków, wzrost tempa spalania tokenów XRP ma spowodować, że ostatecznie właśnie tyle wyniesie cena kryptowaluty.

30 dni temu całkowita podaż XRP wynosiła 99 988 863 851. Dzisiaj całkowita podaż wynosi 99 988 616 835 (247 016 XRP spalone i zniknęły na zawsze w ciągu 30 dni), czyli około 8233 dziennie. Ta liczba może się zmienić do 5000, a następnie 7000 na dobę, wraz z napływem bilionów. Jednak liczba ta zmniejszy się, gdy wartość XRP wzrośnie, więc 100 dolarów za XRP jest nieuniknione

– napisał analityk o pseudonimie 24HRSCRYPTo.

Powyższe prognozy sugerują wzrosty, mocno różnią się jednak od siebie. Pokazuje to wyraźnie, jak trudno jest dokonywać długoterminowych projekcji na zmiennym rynku cyfrowych aktywów. Ułatwić mogą to jednak dodatkowe narzędzia, w tym analiza techniczna.

Analiza techniczna kryptowaluty XRP

Analiza techniczna to metoda analizy rynku kryptowalut, która polega na badaniu wzorców i trendów cenowych, wskaźników i oscylatorów, poziomów wsparcia i oporu, formacji i sygnałów, aby przewidzieć przyszłe ruchy cenowe bazując na przeszłych cenach.

XRP, jako jedna z największych walut posiada sporą płynność, przez co zachowuje się dosyć „technicznie”. Pozwala to patrzeć na wykres XRP przez pryzm formacji i zasad tejże właśnie analizy, próbując odnaleźć schematy mogące podpowiedzieć, w którym kierunku zmierzała będzie cena. 

Naszą analizę XRP zaczniemy od wykresu długoterminowego, czyli miesięcznego. W 2023 roku XRP zyskuje niemal dwukrotnie, rosnąc o 80% do poziomu powyżej 60 centów. Patrząc na wykres historyczny widzimy jednak, że od swoich szczytów historycznych oddalił się o 70%, spadając z poziomu niemal 2 dolarów. 

Jak widać, w ujęciu długoterminowym, XRP porusza się obecnie w konsolidacji, która rysuje się od pierwszej połowy 2022 roku. Chociaż cena chwilowo próbowała z niej wybijać w tym roku, to bardzo szybko powracała do kanału ruchu bocznego. W tym momencie widzimy, że dwie ostatnie świece miesięczne rysują sygnał spadkowy, sugerując raczej nie wybicie z tej konsolidacji, a ruch powrotny w kierunku jej dolnego ograniczenia, czyli okolic 30 centów.

Analiza techniczna XRP na wykresie miesięcznym. Źródło: Tradingview.com

Przechodząc na niższy interwał, widzimy bardzo podobną sytuację. Cena od końca października walczy z poziomem 62 centów (górne ograniczenie konsolidacji), czyni to jednak bezskutecznie. Co więcej, notowania zbliżają się do linii trendu spadkowego, która blokowała mocniejsze wzrosty w lipcu 2023 roku. Wydaje się więc, że pomimo bardzo pozytywnych prognoz długoterminowych opisywanych powyżej, jak na razie XRP czeka raczej korekta, a nie wzrosty.

Analiza techniczna XRP na wykresie tygodniowym. Źródło: Tradingview.com

Z perspektywy wykresy dziennego, XRP znajduje się jednak w trendzie wzrostowym. Sugeruje tak 200-dniowa wykładnicza średnia ruchoma (200 EMA) zaznaczona na wykresie na niebiesko. Od czerwcowych dołków XRP zyskuje ponad dwukrotnie. Co więcej, cena znalazła się nad strefą wsparcia 56 centów, którą wyznaczamy na maksimach z kwietnia oraz czerwca. Patrząc na ten układ można prognozować, że XRP powinien mieć otwartą drogę do ruchu w kierunku 90 centów, czyli poziomów z pierwszej połowy 2022 roku. 

Analiza techniczna XRP na wykresie dziennym, z potencjałem wzrostu 90 centów. Źródło: Tradingview.com

Jak powinniśmy więc patrzeć na powyższe? Jeżeli XRP uda się pokonać wspomniany na początku opór 62 centów (z wykresów długoterminowych) wtedy droga do dalszej aprecjacji wydaje się stać otworem. Problem polega jednak na tym, że pokonanie tego oporu wcale może nie być takie łatwe. Jeżeli rynek kryptowalut jako całość nie ruszy mocniej do przodu, bardziej prawdopodobna w tym momencie wydaje się korekta. Nie wyklucza to jednak długoterminowych wzrostów, które oczekiwane są przez konsensów analityków w 2025 i kolejnych latach.

Co wiemy o XRP? Podsumowanie

Kryptowaluta XRP mimo kontrowersji wokół procesu z SEC, nadal cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów i instytucji finansowych. Jej cena w ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosła, choć analiza techniczna wskazuje, że krótkoterminowo możliwa jest korekta notowań.

Długoterminowe perspektywy XRP wydają się natomiast obiecujące. Coraz więcej firm, w tym dużych banków i instytucji finansowych, korzysta z rozwiązań Ripple i tokena XRP do szybkich i tanich rozliczeń transgranicznych. To zwiększa popyt i potencjał tej kryptowaluty.

Prognozy analityków zakładają, że do 2025 roku cena XRP może wzrosnąć nawet trzykrotnie w stosunku do obecnego poziomu. Realizacja takiego scenariusza będzie zależeć od rozwoju technologii Ripple, decyzji sądowej w sprawie SEC oraz ogólnej koniunktury na rynku kryptowalut.

Mimo ryzyk regulacyjnych i niepewności, XRP wydaje się obiecującą inwestycją długoterminową. Jeśli potwierdzi swój potencjał w sektorze finansowym, może osiągnąć znacznie wyższe poziomy cenowe niż obecnie zakładają analitycy.

Analiza techniczna Ripplereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.