Arbitrum One znowu doświadczyło awarii | Wiadomości | CrypS.

Arbitrum One znowu doświadczyło awarii

Redakcja
Czy kryptowaluta Ethereum (ETH) osiągnie 30 000 USD do końca roku?

Arbitrum doświadczyło podobnych problemów co we wrześniu. Tym razem jednak ich rozwiązanie było znacznie trudniejsze.

Arbitrum One przestaje działać

Arbitrum One, wiodące rozwiązanie Ethereum w zakresie skalowania warstwy 2, przestało działać. Zespół stojący za projektem potwierdził tą wiadomość w niedziele za pomocą tweeta, w którym napisał:

Obecnie doświadczamy przestoju Sequencera. Dziękujemy za cierpliwość. Cały czas pracujemy nad jego przywróceniem. Wszystkie środki w systemie są bezpieczne, a my tutaj będziemy zamieszczać aktualizacje.

Dane z Arbiscan i Offchain Labs sugerują, że ostatni blok na łańcuchu Arbitrum One projektu to 4509808 i został on przetworzony o 10:29:22 UTC. Oznacza to, że w momencie publikacji tweeta nie działał już od ponad czterech godzin.

To nie pierwszy raz

Arbitrum już wcześniej cierpiał z powodu podobnych problemów, choć dzisiejszy incydent wydaje się być poważniejszy. We wrześniu, łańcuch Arbitrum One doświadczył przestoju, ale problem został rozwiązany w ciągu godziny.

Arbitrum jest obecnie najczęściej używanym rozwiązaniem warstwy 2 Ethereum. Łączna zablokowana wartość protokołu to 2,5 mld USD. Od momentu uruchomienia na mainnecie w sierpniu 2021 r., przyciągnął on do siebie wiele protokołów DeFi, m.in. Balancer i Uniswap.

Arbitrum wykorzystuje Optimistic Rollups, które przetwarzają transakcje ze znacznie większą prędkością i niższymi kosztami niż podstawowy łańcuch. Wysyłają one transakcje jako calldata do głównej sieci Ethereum. Optimistic Rollups domyślnie nie obsługują obliczeń, ale ich słabą stroną jest to, że przesłanie środków do mainnetu może zająć nawet tydzień.

Optimistic Rollups są uważane za jedną z dwóch głównych strategii skalowania warstwy 2 Ethereum. Drugą są ZK-Rollups, które używają Zero-Knowledge Proof, a nie fraud proofs, tak jak w Optimistic Rollups. Zwolennicy Ethereum mają nadzieję, że pojawienie się nowych Optimistic Rollup i ZK-Rollup pomoże w skalowaniu sieci w 2022 r., ponieważ zakończenie Ethereum 2.0, kiedy to dodane zostaną 64 nowe łańcuchy shardów, jest jeszcze bardzo odległe.

Chociaż Ethereum odnotowało zwiększone wykorzystanie w ciągu ostatniego roku dzięki rosnącemu zainteresowaniu NFT, DeFi i ogólnie kryptowalutami, przez cały rok było nękane wysokimi opłatami za gaz. W rezultacie nowsze sieci warstwy 1, takie jak Solana i Avalanche, zaczęły przejmować udziały na tym rynku.

Czy kryptowaluta Ethereum (ETH) osiągnie 30 000 USD do końca roku?reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.