Adopcja kryptowalut w Afryce: Nigeria ureguluje rynek | Wiadomości | CrypS.

Adopcja kryptowalut w Afryce: Nigeria ureguluje rynek

bitcoin w afryce - nigeria pracuje nad regulacjami rynku

Nigeryjska SEC i Ministerstwo Finansów pracują nad ramami prawnymi dla rozwoju rynku kryptowalut i technologii blockchain. Adopcja cyfrowych aktywów w największej afrykańskiej gospodarce może przybliżyć do niej cały kontynent. 

Według informacji podanych przez nigeryjski portal Business Day, władze kraju pracują nad przepisami przyjaznymi dla rynku kryptowalut. Ujawnił to specjalny doradca Ministerstwa Finansów – Amstrong Takang, podczas wtorkowego przemówienia na kongresie Fintech in Nigeria. State of Play w Lagos.

Urzędnicy z ministerstwa mają rozmawiać z lokalnym nadzorcą rynku – Securities and Exchange Commission. Celem współpracy jest zapewnienie otoczenia regulacyjnego dla przestrzeni blockchain, w szczególności zaś dla rynku kryptowalut. Nigeryjska SEC dała się już poznać jako zwolennik liberalnego podejścia do cyfrowych aktywów.

Wrześniowe oświadczenie SEC

Nigeryjska Securities and Exchange Commission ujawniła swoje podejście do kryptowalut publikując Oświadczenie w sprawie zasobów cyfrowych oraz ich klasyfikacji i traktowania. Już w pierwszych słowach wprowadzenia czytamy:

Cyfrowe aktywa zapewniają alternatywne możliwości inwestycyjne; w związku z tym konieczne jest zapewnienie, aby te oferty funkcjonowały w sposób zgodny z ochroną inwestorów, interesem publicznym, integralnością rynku i przejrzystością. Ogólnym celem regulacji nie jest krępowanie technologii ani dławienie innowacji, ale tworzenie standardów zachęcających do etycznych praktyk, które ostatecznie przyczynią się do powstania uczciwego i wydajnego rynku.

Aby zrealizować swoje zapowiedzi, SEC dała firmom z branży 3 miesiące na zarejestrowanie działalności. Sprzedaż tokenów, prowadzenie ICO i usługi związane z security tokens mają być zaś traktowane jako programy inwestycyjne.

Długi cień oszustw

Jedną z przyczyn regulowania nigeryjskiego rynku kryptowalut może być gwałtowny wzrost liczby oszustw inwestycyjnych, atakujących mieszkańców kraju. Wiele z nich obrało za swoją przykrywkę cyfrowe aktywa. Jednym z największych tego rodzaju nieuczciwych programów była piramida finansowa Mavrodi Mundial Moneybox. Według śledczych, kierowane przez Rosjan oszustwo, wyłudziło nawet 50 milionów dolarów od 3 milionów Nigeryjczyków.

bitcoin w afryce - nigeria pracuje nad regulacjami rynkureklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.