Rosyjska FSB łączona z zaginionymi BTC o wartości 450 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Rosyjska FSB łączona z zaginionymi BTC o wartości 450 mln USD

Redaktor: Albert Czajkowski
flaga federacji rosyjskiej
W tym artykule:

Według doniesień BBC, rosyjska FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa) mogła odegrać istotną rolę w zniknięciu Bitcoinów o wartości 450 mln USD należących do giełdy World Exchange Services (WEX).

Przypomnijmy, że giełda upadła pod koniec ubiegłego roku w związku z oskarżeniami o pranie pieniędzy. Wcześniej WEX działała jako BTC-e, jednak z podobnych powodów została zamknięta w roku 2017, a w tym samym czasie aresztowano powiązanego z nią Aleksandra Winnika.

Szacuje się, że w latach 2011-2017 za pośrednictwem giełdy BTC-e wyprano około 4 mld USD. Baza danych tej giełdy posłużyła do uruchomienia WEX. Zgodnie z informacjami ujawnionymi przez BBC, były administrator BTC-e oraz współzałożyciel WEX, Aleksiej Biljuczenko miał zeznać, że zmuszono go do przesłania wszystkich kryptowalut znajdujących się w portfelach klientów giełdy WEX dwóm pracownikom FSB. Dzięki temu w ręce FSB mogło trafić 450 mln USD.

BBC twierdzi również, że ma dostęp do nagrań audio, na których dwóch mężczyzn rozmawia o znaczeniu przeniesienia WEX pod kontrolę FSB. Jednym z nich ma być Konstantin Małofiejew, pro-kremlowski oligarcha objęty sankcjami USA. Według informacji pozyskanych przez BBC Biljuczenko w kwietniu 2018 roku kilka razy meldował się w siedzibie FSB w Moskwie, gdzie przekazywał dyski z danymi klientów giełdy i ich portfelami. Kilka miesięcy później giełda WEX zamroziła środki i zakończyła działalność.

flaga federacji rosyjskiej

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.