Rosyjska FSB łączona z zaginionymi BTC o wartości 450 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Rosyjska FSB łączona z zaginionymi BTC o wartości 450 mln USD

Mariusz Przepiórka
flaga federacji rosyjskiej

Według doniesień BBC, rosyjska FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa) mogła odegrać istotną rolę w zniknięciu Bitcoinów o wartości 450 mln USD należących do giełdy World Exchange Services (WEX).

Przypomnijmy, że giełda upadła pod koniec ubiegłego roku w związku z oskarżeniami o pranie pieniędzy. Wcześniej WEX działała jako BTC-e, jednak z podobnych powodów została zamknięta w roku 2017, a w tym samym czasie aresztowano powiązanego z nią Aleksandra Winnika.

Szacuje się, że w latach 2011-2017 za pośrednictwem giełdy BTC-e wyprano około 4 mld USD. Baza danych tej giełdy posłużyła do uruchomienia WEX. Zgodnie z informacjami ujawnionymi przez BBC, były administrator BTC-e oraz współzałożyciel WEX, Aleksiej Biljuczenko miał zeznać, że zmuszono go do przesłania wszystkich kryptowalut znajdujących się w portfelach klientów giełdy WEX dwóm pracownikom FSB. Dzięki temu w ręce FSB mogło trafić 450 mln USD.

BBC twierdzi również, że ma dostęp do nagrań audio, na których dwóch mężczyzn rozmawia o znaczeniu przeniesienia WEX pod kontrolę FSB. Jednym z nich ma być Konstantin Małofiejew, pro-kremlowski oligarcha objęty sankcjami USA. Według informacji pozyskanych przez BBC Biljuczenko w kwietniu 2018 roku kilka razy meldował się w siedzibie FSB w Moskwie, gdzie przekazywał dyski z danymi klientów giełdy i ich portfelami. Kilka miesięcy później giełda WEX zamroziła środki i zakończyła działalność.

flaga federacji rosyjskiej
reklama
reklama