Para Holendrów skazana za krypto-machlojki | Wiadomości | CrypS.

Para Holendrów skazana za krypto-machlojki

Autor: Marek Lesiuk
holandia kryptowaluty

Sąd w Rotterdamie uznał anonimową parę małżonków zamieszkałych w Hilversum za winnych prania pieniędzy z wykorzystaniem kryptowalut.

Przedsiębiorcza para z Hilversum podjęła życiową decyzję, iż pecunia non olet, i warto po rzeczoną pecunię sięgnąć również tam, dokąd sięganie w powszechnym rozumieniu jest to nielegalne (“powszechnym” – jeśli nie pośród społeczeństwa, to przynajmniej pośród prokuratorów).

Holendrzy okazali się być jednak dziećmi XXI w., wraz z jego technologiami. Zamiast naśladować niezaprzeczalnie bardzo efektowne (lecz równie mało efektywne pod względem stounku zysku do ryzyka) wyczyny Bonnie Parker oraz Clyde’a Barrowa, napadając na banki i podobne przybytki, zwrócili uwagę w kierunku internetu.

Jak twierdzi Publiczna Służba Prokuratury, dwójka małżonków poczęła prać pieniądze pochodzące z tajemniczych, a przy tym najprawdopodobniej tzw. lewych źródeł dla zainteresowanych tym klientów. Mechanizm działalności był wyjątkowo prosty – kupowali oni kryptowaluty w swoim imieniu, lecz w rzeczywistości na rzecz beneficjentów.

Zainteresowanych najwyraźniej nie brakowało, skoro udało im się w toku swojej dwuipółletniej działalności wyprać 16 mln euro. Jak ze szczególną zgrozą odnotowała prokuratura, małżonkowie nie zgłaszali przy tym podejmowanych przez siebie transakcji nabycia kryptoaktywów do organów podatkowych.

Klienci, na rzecz których para wykonywała działania ukierunkowane na wypranie funduszy, wchodzili z nią w kontakt za pośrednictwem portali w Darknecie, na których biznesowe małżeństwo ogłaszało swoją ofertę (nie sposób ukryć, że w przeciwieństwie do dużej liczby darknetowych ogłoszeń, ich oferta była absolutnie rzetelna wobec klienta).

Do spotkań na żywo, po ich umówieniu, dochodziło w fast foodach oraz innych uczęszczanych, zapewniających w ten sposób względną anonimowość miejscach publicznych.

Nie wiadomo, w jaki sposób doszło do przyłapania przedsiębiorczej pary, prokuratura ani sąd nie podały bowiem szczegółów. Jednakże zakomunikowano, iż wymienione czyny holenderski system sądowniczy wycenił na dwa lata na państwowym wikcie za kratami w przypadku pana, oraz dwa i pół roku takiego samego traktamentu względem pani.

Co być może bardziej bolesne – machina państwowa położy także rękę na znajdujących się w posiadaniu oskarżonych 2532 bitcoinach (wartych obecnie ~25 milionów euro) a także 250 tysiącach euro w gotówce. Ponowie, wobec braku szczegółów nie wiadomo, w jaki sposób weszli oni w posiadanie tak zawrotnej kwoty ani też w jaki technicznie sposób planowane jest przejęcie zasobów kryptowaluty.

W związku ze sprawą, ukarano – finansowo – także dwie firmy, które ze wspomnianą dwójką prowadziły handel bitcoinem. Obydwie będą zmuszone wykosztować się na kwotę 45 tys. euro w ramach grzywny, a “dodatkowo” zostanie im także skonfiskowane 138 tys. euro oraz 40 tys. dolarów z ich własnych zasobów.

holandia kryptowaluty

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.