Rynek bitcoina się przegrzewa, gdy jego cena zbliża się do 70 000 USD | Wiadomości | CrypS.

Rynek bitcoina się przegrzewa, gdy jego cena zbliża się do 70 000 USD

bitcoin
W tym artykule:

Kurs bitcoina przebił w końcu 68 000 USD. To dobra wiadomość? Pozornie tak, ale jest też drugie dno: aż 95% adresów z BTC jest “na plusie”. Co to oznacza w praktyce?


  • Kurs bitcoina rośnie – zgodnie z oczekiwaniami wielu analityków.
  • Nie wiadomo, jak długo obecny wzrost będzie utrzymany – wiele mówią nam dane on-chain.

Kurs bitcoina rośnie

Kurs bitcoina zaczął wczoraj rosnąć: udało się przebić 69 000 USD. Drożeje też ether. Dane on-chain mogą nas jednak trochę martwić.

Wykres cenowy BTC na giełdzie Binance. Źródło: TradingView

 

Jak wynika z powyższych danych, tylko 3% adresów w sieci BTC znajduje się na obecnie “na zero”. Z kolei aż 95% jest “na plusie”.

To zaś oznacza, że aż 95% inwestorów bitcoina (oczywiście upraszczając, że jeden adres to jeden inwestor – tak zapewne nie jest) może dziś sprzedać coiny bez straty, a wręcz z zyskiem.

Ten fakt kusi. Kurs kryptowaluty będzie teraz zależny od tego, czy rynek uwierzy w dalszą hossę, czy też nie.

Warto też dodać, że z innych danych on-chain wynika, że przez ostatni czas bitcoiny były “zbierane” przez wieloryby, które ​​obecnie kontrolują 9,3% całkowitej podaży tej kryptowaluty (około 132 miliardów USD w BTC).

W tle BTC skupują też ETF-y: wpłaty do nich przekroczyły w ostatnim czasie poziom aż 20 miliardów USD – prowadzi iShares Bitcoin Trust (IBIT) BlackRocka z 22,4 miliarda USD.

Łącznie aktywa zarządzane przez te fundusze są warte aż 65 miliardów USD.

Instrumenty pochodne

Jak zaś wygląda zainteresowanie instrumentami pochodnymi opartymi na bitcoinie? W poście na X z 21 października CoinGlass poinformowało, że tzw. otwarte zainteresowanie (OI) osiągnęło rekordowy poziom 40,5 mld USD.

Otwarte zainteresowanie to wartość lub liczba wyemitowanych kontraktów terminowych, które jeszcze nie wygasły. Mierzy kwotę pieniędzy zainwestowanych w instrumenty pochodne bitcoina w dowolnym momencie – wyższe OI wskazuje na potencjalnie większą dźwignię i zmienność.

Co to oznacza? W przypadku wysokiego OI, jeśli ceny gwałtownie się zmieniają, może to wywołać kaskadowe likwidacje, które mogą wymusić sprzedaż na rynku spot, co skutkuje gwałtownymi spadkami ceny BTC.

Razem te dane pokazują nam, że jesteśmy w momencie potencjalnego przegrzania rynku.

Nie można wykluczyć, że przed nami jeszcze jedna głębsza korekta. Z drugiej jednak strony, rynek może już rozgrywać partię pod wybory prezydenckie i potencjalną wygraną Donalda Trumpa. Jeżeli postawi na ten scenariusz, przed nami klasyczny czwarty kwartał na rynku kryptowalut.

bitcoin

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.