Chiny 6-krotnie szybciej rozwijają AI niż USA. Ma to jednak wiele zalet | Wiadomości | CrypS.

Chiny 6-krotnie szybciej rozwijają AI niż USA. Ma to jednak wiele zalet

AI

Według raportu ONZ, Chiny zajmują pozycję lidera w zgłaszaniu patentów na generatywną sztuczną inteligencję (GenAI), z imponującą liczbą ponad 38 000 wynalazków zgłoszonych od 2014 roku.


  • W 2023 roku jedna czwarta wszystkich wniosków patentowych na GenAI pochodziła z Chin,
  • Chińskie patenty obejmują sektory takie jak autonomiczna jazda, działalność wydawnicza i zarządzanie dokumentacją.

Dominacja Chin w patentach na GenAI

Od 2014 do 2023 roku Chiny zgłosiły ponad 38 000 wynalazków związanych z generatywną sztuczną inteligencją, podczas gdy Stany Zjednoczone w tym samym okresie zgłosiły jedynie 6276 wniosków patentowych. Dane Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) pokazują, że chińskie wnioski obejmują szeroki wachlarz sektorów, takich jak autonomiczna jazda, działalność wydawnicza i zarządzanie dokumentacją.

Christopher Harrison (kierownik ds. analityki patentów w WIPO) podkreśla, że “jest to rozwijający się obszar, który rośnie w coraz szybszym tempie”, dodając, iż oczekuje jeszcze większego wzrostu w przyszłości. Państwo Środka prowadzi w tym wyścigu, z firmami takimi jak ByteDance (właściciel TikTok), Alibaba Group oraz Microsoft (sponsor startupu OpenAI), które zgłaszają najwięcej patentów.

Globalny wyścig o GenAI

Na globalnej arenie, za Chinami plasują się Korea Południowa, Japonia i Indie. Ten ostatni z wymienionych krajów odnotował najszybsze tempo wzrostu zgłoszeń patentowych w ostatnich latach. Generatywna sztuczna inteligencja ma potencjał, aby przekształcić wiele sektorów gospodarki, takich jak nauka, działalność wydawnicza, transport i bezpieczeństwo.

Chatboty naśladujące ludzki dialog są już szeroko stosowane przez sprzedawców detalicznych i inne podmioty w celu poprawy obsługi klienta. Jednak Christopher Harrison z WIPO wskazuje, że GenAI ma potencjał, aby wywrzeć jeszcze głębszy wpływ na inne sektory przemysłu w przyszłości. Przykładem może być sektor naukowy, gdzie cząsteczki stworzone przez GenAI mogą przyspieszyć opracowywanie leków.

Przyszłość generatywnej sztucznej inteligencji

WIPO przewiduje, iż w najbliższym czasie nastąpi kolejna fala wniosków patentowych na GenAI. Organizacja ta planuje publikować przyszłe aktualizacje danych, być może wykorzystując GenAI do zilustrowania tego trendu. Jak wskazuje Harrison, “dane patentowe pokazują, że jest to obszar, który będzie miał głęboki wpływ na wiele różnych sektorów przemysłu w przyszłości”.

Chińska dominacja w dziedzinie patentów na generatywną sztuczną inteligencję pokazuje, jak szybko technologia ta się rozwija i jak duży wpływ może mieć na przyszłość globalnej gospodarki. Z tak dynamicznym wzrostem możemy spodziewać się wielu innowacji i przełomów, które zmienią sposób funkcjonowania różnych branż.

AI

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.