Władze USA oskarżają 9 hakerów z Rosji, Chin i Malezjii | Wiadomości | CrypS.

Władze USA oskarżają 9 hakerów z Rosji, Chin i Malezjii

Scales - Justice - Sword

Władze Stanów Zjednoczonych podjęły działania przeciwko 9 zagranicznym hakerom. Wśród cyberprzestępców, którzy znaleźli się na celowniku amerykańskich instytucji, jest pięciu Chińczyków, dwóch Malezyjczyków oraz dwóch obywateli Rosji.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosił wczoraj (16.09), że prowadzi działania przeciwko 7 cyberprzestępcom. Pięciu Chińczyków i dwóch obywateli Malezji oskarżano o udział w hakowaniu komputerów firm i organizacji pozarządowych, ataki ransomware oraz potajemne kopanie kryptowalut na zainfekowanych urządzeniach, czyli cryptojacking. W rękach amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości znalazły się dwie osoby z oskarżonej siódemki. Są to mieszkańcy Malezji. Piątka Chińczyków pozostaje na wolności.

Gangi ransomware

Malezyjczycy Wong Ong Hua i Ling Yang Ching usłyszeli 23 zarzuty, wśród nich: wymuszanie haraczu, spisek, kradzież tożsamości i dokonywanie ataków ransomware. Duet przestępców atakował amerykańskie firmy gamingowe i zdaniem śledczych współpracował z dwoma Chińczykami, którzy znaleźli się w akcie oskarżenia. W przypadku aresztowania, Zhang Haoran i Tan Dailin odpowiedzą na 25 zarzutów, w tym pranie pieniędzy, spisek i oszustwa bankowe.

Pozostała trójka obywateli Chin, czyli Jiang Lizhi, Qian Chuan i Fu Qiang specjalizowali się w tym samym gatunku cyberprzestępczości. Ich grupa przeprowadziła ataki ransomware na ponad 100 międzynarodowych firm.

OFAC przeciwko rosyjskim hakerom

Działania Departamentu Sprawiedliwości zbiegły się w czasie z oskarżeniami przeciwko dwóm Rosjanom, którzy tworzyli wyrafinowane kampanie phshingowe. W tym przypadku sprawę wytoczył Urząd Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC). Danil Potechin i Dmitrij Karasavidi postawili wiele domen imitujących legalne giełdy kryptowalut. Poprzez ich klony pozyskiwali dane logowania użytkowników, a następnie opróżniali ich konta.

Według oświadczenia OFAC, straty poniosło dwóch obywateli Stanów Zjednoczonych oraz jeden zagraniczny dostawca usług związanych z kryptowalutami. Rosyjscy hakerzy ukradli swoim ofiarom co najmniej 16,8 mln USD. Karasavidi odpowiadał także za wypranie przejętych podstępem środków. Dwaj cyberprzęstępcy działali na przełomie 2017 i 2018 roku.

Wcześniej, 10 września, OFAC oskarżył również innego Rosjanina – Artema Lifszyca. Postawione zaocznie zarzuty dotyczyły kradzieży danych obywateli USA oraz zakładania pod ich nazwiskami fałszywych kont na giełdach kryptowalut i w bankach.

Scales - Justice - Sword

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.