ZUS współpracuje z... AI. O co chodzi? | Wiadomości | CrypS.

ZUS współpracuje z… AI. O co chodzi?

BTCBSC AI

ZUS bierze pod lupę firmy, które mogą w najbliższym czasie spodziewać się kontroli. Przedsiębiorstwa te wytypowała jednak… sztuczna inteligencja. Chodzi o 2,6 tysiąca podmiotów, których działalność zostanie teraz sprawdzona.


Sztuczna inteligencja pomaga ZUS-owi

ZUS ma sprawdzić firmy pod kątem opłacanych przez nie składek. Urząd wykorzysta w tym celu sztuczną inteligencję. Co ciekawe, przy okazji dowiedzieliśmy się, że to nie program pilotażowy. AI była już wykorzystywana przez urząd przy kontroli zwolnień lekarskich.

Urzędnicy ZUS podali mediom, że “system w zakresie wykrywania nienależnych zwolnień” był na tyle skuteczny, że teraz AI pomaga w szukaniu nieprawidłowości dot. płacenia składek.

Model oparty na sztucznej inteligencji wytypował 2,6 tys. podmiotów, do których trafią teraz nasi kontrolerzy. Wynikom pracy algorytmów przyglądają się jeszcze analitycy. Nie odważyłbym się powiedzieć, że tam, gdzie idzie nasz kontroler, na pewno są nieprawidłowości. Ale w miejscach wytypowanych przez nasze systemy ryzyko na pewno jest wyższe

– powiedział Gazecie.pl wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek. Uspokoił jednak, że “ostateczną decyzję o ewentualnych karach czy dalszych krokach będą podejmować ludzie”, a nie algorytmy.

W kontrolach nie chodzi zresztą tylko o nakładanie kar, ale także pozyskanie danych, które pomogą w “dalszym szkoleniu algorytmów”.

Korzystając z posiadanych przez nas danych, wyodrębniamy elementy ryzyka i przypisujemy im wagi. W ten sposób kalibrujemy nasze algorytmy

– wyjaśniał Jaroszek.

Jak zbudować zaufanie do urzędu?

Dodatkowe światło na działania ZUS-u rzucają wyniki badań przeprowadzanych przez GfK dla fundacji Digital Poland. Okazuje się, że nadzór człowieka nad AI to czynnik, który “buduje zaufanie do tej technologii”. Aż 40% ankietowanych odpowiedziało, że sztuczna inteligencja powinna podlegać ludziom, a nie działać w pełni samodzielnie.

Nie chodzi jednak tylko o to, że jako ludzie nie do końca ufamy AI. Nadal wiele osób boi się, że nowa technologia pozbawi ich pracy.

OECD twierdzi, że aż 27 proc. stanowisk pracy w krajach rozwiniętych może zniknąć w wyniku rozwoju AI. Najbardziej narażone na likwidację są stanowiska wymagające niskich lub średnich kwalifikacji.

BTCBSC

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.