Kryptowalutowe oszustwa randkowe przeżywają rozkwit w USA | Wiadomości | CrypS.

Kryptowalutowe oszustwa randkowe przeżywają rozkwit w USA

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Albert Czajkowski
Kryptowalutowe oszustwa randkowe przeżywają rozkwit w USA

Federalne Biuro Śledcze (FBI) ostrzega przed oszustwami kryptoromansowymi i przypadkami “świniobicia”. W ubiegłym roku ofiary straciły łącznie ponad 429 mln USD.


Oszustwa kryptoromansowe stają się obecnie przedmiotem poważnych obaw zarówno użytkowników, jak i śledczych. Według doniesień, oszuści wyłudzają miliony od niczego niepodejrzewających ludzi za pośrednictwem aplikacji randkowych i innych platform mediów społecznościowych. Badacz z firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem Sift odkrył, że 1 na 20 osób, które skontaktowały się z nim w aplikacji randkowej w San Francisco, próbowała dokonać oszustwa.

Federalne Biuro Śledcze (FBI) wystosowało ostrzeżenie przed oszustwami kryptoromansowymi, informując, że w zeszłym roku wpłynęło ponad 4000 skarg na przestępstwa internetowe, natomiast łączne straty wyniosły ponad 429 mln USD.

Czym jest „świniobicie”?

Jakkolwiek dziwnie to brzmi, “ubój świń”, “świnibicie” lub “rzeź” to terminy używane w odniesieniu do oszustw, w którym osoba albo grupa osób poświęca tygodnie lub nawet miesiące pracy, by zbudować relację z ofiarą. Oszuści docierają do niczego niepodejrzewających użytkowników aplikacji randkowych i wabią ich powoli. Fałszywa relacja przypomina “utuczenie” ofiary przed tym, jak zostanie ona splądrowana.

Oszuści często przenoszą konwersacje z aplikacji randkowych lub mediów społecznościowych do usług szyfrowanych wiadomości, takich jak na przykład komunikator WhatsApp. Angażują się wówczas w niezliczone godziny codziennych rozmów, aby ich fałszywe osobowości wydawały się jak najbardziej realistyczne. W większości przypadków, nigdy nie spotykają się osobiście. Po zbudowaniu zaufania, oszuści nakłaniali ofiarę do inwestowania w kryptowaluty, albo za pośrednictwem fałszywej wersji legalnej strony internetowej, albo prosząc ofiarę o przelanie środków na podejrzany adres portfela.

Kryptoromansowe oszustwa

Global Anti-Scam Organization, czyli organizacja założona w czerwcu ubiegłego roku w celu wspierania ofiar cyberprzestępstw uważa, że to pracownicy Doliny Krzemowej coraz częściej padają ofiarą tych oszustw z powodu samotności, nadmiernej wiary w zaawansowanie technologiczne oraz ze względu na ich zainteresowanie branżą kryptowalut.

Oszustwa kryptoromansowe po raz pierwszy pojawiły się w Chinach pod koniec 2019 roku, ale obecnie stały się niepokojąco powszechne w USA.

Kryptowalutowe oszustwa randkowe przeżywają rozkwit w USA

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.