Oszustwo na 90 mln USD z wykorzystaniem funduszu kryptowalutowego | Wiadomości | CrypS.

Oszustwo na 90 mln USD z wykorzystaniem funduszu kryptowalutowego

Redaktor: Albert Czajkowski
Australijczyk oszukał inwestorów na ponad 90 milionów dolarów przy pomocy swoich funduszy kryptowalutowych

Australijczyk będący założycielem dwóch kryptowalutowych funduszy hedgingowych o nazwach Virgil Sigma Fund i VQR Multistrategy Fund ukradł prawie 90 milionów dolarów od swoich inwestorów.

Nietypowa kradzież

24-letni obywatel Australii, Stefan He Qin przyznał się do oszukania inwestorów na ponad 90 milionów dolarów, trwoniąc pieniądze, które zainwestowali w jego fundusze kryptowalutowe. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, Qin przez lata oszukiwał inwestorów za pośrednictwem funduszu Virgil Sigma, a następnie jak przyznał próbował ukraść pieniądze z VQR Multistrategy Fund, który kontrolował, aby wykupić oszukanych inwestorów poprzedniego funduszu. Cały domek z kart został ujawniony, a Qin czeka na wyrok za swoje działania.

Według biura prokuratuty Stanów Zjednoczonych dla Nowego Jorku oszustwo miało miejsce w latach 2017-2020, kiedy Qin zarządzał funduszami. W oświadczeniu prokurator USA Audrey Strauss powiedziała:

Stefan He Qin wyczerpał prawie wszystkie aktywa z funduszu kryptowalut o wartości 90 milionów dolarów, którego był założycielem, kradnąc pieniądze inwestorów, wydając je na spekulacyjne inwestycje oraz luksusowe wydatki osobiste, okłamując inwestorów o wynikach funduszu i tym, co zrobił z ich pieniędzmi.

Virgil Sigma rzekomo miała stosować strategię zarabiania na możliwościach arbitrażu na rynkach kryptowalut, dzięki algorytmom wykorzystującym różnice cenowe dla wielu aktywów cyfrowych, na aż 40 różnych giełdach na całym świecie. Qin udzielił nawet wywiadu dla Wall Street Journal w 2018 roku, wyjaśniając, jak działają jego boty do arbitrażu. Publiczne materiały marketingowe twierdzą, że Virgil Sigma przynosiło zyski każdego miesiąca od sierpnia 2016 roku do chwili obecnej, z wyjątkiem marca 2017 roku.

Konsekwencje oszustwa

Qin przyznał się do winy  4 lutego 2021 roku przed sędzią okręgowym Stanów Zjednoczonych Valerie Caproni. Może grozić mu do 20 lat więzienia po skazaniu 20 maja. Agent specjalny Homeland Security Investigations odpowiedzialny za dochodzenie, Peter Fitzhugh, powiedział, że 2 wielomilionowe fundusze inwestycyjne kryptowalutowe zostały ujawnione jako fundusze sponsorujące jego ekstrawagancki styl życia, dodając:

Qin organizował ten plan przestępczy przez wiele lat, składając fałszywe oświadczenia i obietnice, które nakłaniały inwestorów do przelewania milionów dolarów na fałszywy fundusz, jednocześnie kradnąc ciężko zarobione pieniądze swoich inwestorów.

Australijczyk oszukał inwestorów na ponad 90 milionów dolarów przy pomocy swoich funduszy kryptowalutowych

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.