5. największy stablecoin traci powiązanie z dolarem po oskarżeniach o niewypłacalność | Wiadomości | CrypS.

5. największy stablecoin traci powiązanie z dolarem po oskarżeniach o niewypłacalność

W tym artykule:

Mamy nową „dramę” na rynku kryptowalut i kolejny już deppeg. Stablecoin First Digital Trust (FDUSD) utracił swoje powiązanie z kursem dolara amerykańskiego po tym, jak twórca sieci Tron – Justin Sun – zarzucił jego emitentowi niewypłacalność. Stojąca za kryptowalutą firma twierdzi, że są to zwykłe oszczerstwa ze strony chińskiego biznesmena. 


  • Kurs FDUSD stracił powiązanie 1:1 z dolarem i spadł w okolice 0,87 USD.
  • Stało się to po tym, jak Justin Sun wezwał wszystkich do porzucenia tego stablecoina.
  • First Digital Trust zapewnia, że posiada odpowiednią ilość rezerw, aby pokryć wszystkie zobowiązania.

FDUSD to SCAM? Justin Sun nakręcił aferę

Zacznijmy od początku. W dniu 2 kwietnia wpływowy przedsiębiorca z rynku kryptowalut – Justin Sun – zarzucił firmie First Digital Trust (FDT) oszukiwanie swoich kontrahentów w kwestii swojej zdolności do wykupywania od nich zobowiązań odnośnie stablecoina FDUSD.

Wezwał wszystkie organy nadzorcze Hongkongu, aby przyjrzały się kwestii licencji wyżej wspomnianej firmy na działanie w tym specjalnym regionie administracyjnym Chin.

Zdecydowanie zalecam użytkownikom natychmiastowe podjęcie działań w celu zabezpieczenia swoich aktywów. Istnieją znaczące luki zarówno w procesie licencjonowania trustów w Hongkongu, jak i w wewnętrznym zarządzaniu ryzykiem jego systemu finansowego.

– napisał wczoraj twórca Tron.

Informacja ta doprowadziła do zaburzenia płynności tego stablecoina, w wyniku czego kurs FDUSD utracił swój sztywny peg 1:1 z kursem dolara amerykańskiego, a jego cena spadła w okolice 0,8726 USD.

W momencie pisania tego artykułu jego kurs powrócił już w okolice 1 dolara, jednak wciąż nie odzyskał z nim pełnego powiązania.

Wykres cenowy FDUSD na giełdzie Binance. Źródło: TradingView

First Digital Trust (FDT) odniosło się tego samego dnia do oskarżeń ze strony kryptomiliardera, twierdząc jednak, że jest to „typowa kampania oszczerstw ze strony Justina Suna, mającą na celu zaatakowanie konkurenta jego firmy”. Uspakajano, że stablecoin FDUSD posiada w pełni pokrycie w amerykańskich bonach skarbowych.

Co więcej, emitent stablecoina twierdzi, że Justinowi Sunowi chodziło tak naprawdę o inną kryptowalutę, a mianowicie stablecoina TrueUSD (TUSD). Jak donosi CoinDesk, chiński przedsiębiorca pomógł niedawno uratować tego „stabla” przed załamaniem się kursu, gdy się okazało, że blisko pół miliarda dolarów z jego rezerw straciło płynność.

Ten token jest natomiast kontrolowany przez firmę Techteryx, dla której First Digital Trust (FDT) świadczy usługi powiernicze w kwestii zarządzania rezerwami w Hongkongu.

FDUSD to problem dla Binance?

Deppeg ten doprowadził oczywiście do strat wśród wielu traderów, ale zrodził również pytania o implikacje dla giełdy Binance, która posiada znaczną ekspozycję na ten token.

Mowa tu o kwocie 2,2 miliarda dolarów, z czego aż 1,5 miliarda dolarów pochodzi z depozytów użytkowników, a 700 milionów dolarów z funduszy korporacyjnych.

Co więcej, biorąc pod uwagę fakt, że para handlowa FDUSD/BTC jest historycznie najczęściej odnotowywanym przedmiotem transakcji na tej platformie, depeg ten mógł wywołać poważny problem pod kątem operacyjnym. Giełda opublikowała już stosowne oświadczenie w tej sprawie. 


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama
Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.