Znany producent aut łączy nowy model z AI. ChatGPT ma pełnić w nim niesamowite funkcje | Wiadomości | CrypS.

Znany producent aut łączy nowy model z AI. ChatGPT ma pełnić w nim niesamowite funkcje

Volkswagen AI

Niemiecki producent samochodów – Volkswagen – planuje w najbliższym czasie wypuścić na rynek nowy model swojego pojazdu. W połowie tego roku w salonach na terenie Europy oraz USA ma pojawić się pojazd wyposażony w asystenta AI w postaci słynnego ChatGPT. 


  • Asystenci głosowi w nowoczesnych samochodach nie nowością, jednakże gigant motoryzacji z Niemiec szykuje dla swoich klientów prawdziwą rewolucję. Ich model ma być zasilany przez chatbota od OpenAI, który automatycznie będzie poprawiał nasz komfort jazdy,
  • Sztuczna inteligencja będzie w stanie słuchać wszystkich pasażerów i na podstawie tego, co mówią, dopasowywać parametry pojazdu do ich potrzeb. Nowy Volkswagen zawierający tego asystenta ma wyjechać z fabryki w okresie połowy tego roku.

Volkswagen łączy siły z AI

Integracja narzędzi działających w oparciu o technologię sztucznej inteligencji jest dziś kluczowym czynnikiem dla firm z wielu branż, jeśli chce się pozostać konkurencyjnym w swoim segmencie rynkowym.

Ta sytuacja ma miejsce w sektorze motoryzacyjnym, czego przykładem jest niemiecki producent aut Mercedes. Firma ta ponad pół roku temu zintegrowała AI ze swoimi maszynami, co jednak wciąż pozostawało w fazie testów beta. Pochodzący z tego samego państwa konkurent, czyli Volkswagen, wydaje się być o krok przez nim.

Otóż w dniu 9 stycznia podczas targów CES 2024, który odbywają się w Las Vegas, producent zaprezentował swoje pojazdy wyposażone w asystentów głosowych zasilanych przez ChatGPT. Jak przekazano, docelowo nowe modele mają pojawić się w salonach tej marki w drugim kwartale tego roku w krajach Ameryki Północnej oraz Europie.

Jakie udogodnienia ma zapewniać asystent AI dla użytkowników samochodów od Volkswagena? Przede wszystkim będzie potrafił poprowadzić dialog z każdym z pasażerów. To więc stanowi chociażby nową formę zachowania ostrożności w trakcie jazdy dla rodzica prowadzącego wóz, podczas gdy ChatGPT będzie w stanie odpowiedzieć na dane pytanie dziecka.

AI będzie w stanie odpowiednio zinterpretować dany komunikat jako polecenie i odpowiednio zareagować. Przykładowo, jeśli powiemy “jest mi zimno”, to asystent podniesie temperaturę wewnątrz auta.

Również także będzie w stanie wyszukać w sieci dogodną w stosunku do przemierzanej przez nas trasy restaurację serwującą to, na co w danym momencie będziemy mieli ochotę. Jeśli najdzie nas ochota na sushi, to chatbot znajdzie najbliższy lokal oferujący to danie.

Ponadto kierowcy oraz pasażerowie zostaną wyręczeni w regulacji różnych funkcjonalności w samochodach bez konieczności dotykania jakichkolwiek z przycisków.

Nasi klienci nie chcą ręcznie regulować swoich foteli… chcą korzystać z systemów dialogu głosowego. Myślę, że tym, czego tak naprawdę oczekują nasi klienci, jest bezproblemowa i intuicyjna obsługa samochodu

– powiedział w Las Vegas Kai Gruenitz, członek zarządu marki Volkswagen ds. rozwoju technicznego.

Co więcej, polecenia głosowe będą również posiadać synchronizację z usługami urządzeń od innych producentów, jak Apple CarPlay czy Android Auto.

Volkswagen AIreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.