Znana firma z rynku krypto domaga się 3 miliardów dolarów odszkodowania od Bułgarii | Wiadomości | CrypS.

Znana firma z rynku krypto domaga się 3 miliardów dolarów odszkodowania od Bułgarii

Karolina Kropopek

Sprawa ma związek z przerwanym dochodzeniem karnym, które podobno zniszczyło plany Nexo dotyczące notowania na amerykańskiej giełdzie, a także umowy sponsorskiej związanej z piłką nożną.


  • W styczniu 2023 r. bułgarscy prokuratorzy wszczęli śledztwo w sprawie Nexo AG, dokonując nalotów na jego biura w Sofii i oskarżając założycieli tej firmy o przestępstwa, które obejmowały udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy oraz popełnianiem oszustw podatkowych i innych,
  • W zeszłym miesiącu sprawa została umorzona, ponieważ nie znaleziono dowodów na działalność przestępczą,
  • Poszkodowane przedsiębiorstwo twierdzi, że dochodzenie to nadszarpnęło jego reputację i zniszczyło wartość dla akcjonariuszy. Żąda więc zadośćuczynienia.

Nexo domaga się odszkodowania od Bułgarii

Znana kryptowalutowa platforma pożyczkowa twierdzi, iż dochodzenie karne prowadzone w jej sprawie, które zostało umorzone przez bułgarskich prokuratorów, wpłynęło niekorzystnie na prowadzoną przez nią działalność. W ramach rekompensaty wyrządzonych szkód żąda ona więc odszkodowania w wysokości 3 miliardów dolarów.

Szwajcarski oddział Nexo Capital z siedzibą na Kajmanach – Nexo AG – złożył dokumenty, które trafiły do Międzynarodowego Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych Banku Światowego (ICSID). Wynika z nich, iż spółka ta skarży się na nadszarpnięcie reputacji poprzez podjęte przez władze Bułgarii kroki.

Mimo iż dochodzenie zostało umorzone pod koniec 2023 r., ze względu na to, że nie znaleziono dowodów na rzekomo popełnione przestępstwa, oskarżona firma twierdzi, iż zniszczyło ono wartość dla jej akcjonariuszy.

Sprawa związana z żądaniem zadośćuczynienia została zarejestrowana przez ICSID 18 stycznia br. Rzecznik tej instytucji nie był jednak w stanie potwierdzić wysokości żądanych odszkodowań ani innych szczegółów.

Kulisy śledztwa

Bułgarscy prokuratorzy stwierdzili w zeszłym miesiącu, że w kraju tym nie ma ram prawnych dla usług związanych z kryptowalutowymi aktywami. Z kolei Nexo, którego współzałożycielem jest były bułgarski parlamentarzysta Antoni Trenchev, zaprzeczył wykroczeniom, o które go oskarżano. Co więcej, przedsiębiorstwo to stwierdziło, iż śledztwo miało podłoże polityczne. Oczywiście prokuratorzy zaprzeczyli takim motywom.

Warto wspomnieć także o tym, że Nexo miał problemy również z władzami ze Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym roku wycofał on swoje produkty i usługi z tego kraju oraz zgodził się na zapłatę kary w wysokości 45 milionów dolarów na rzecz amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz stanowych organów regulacyjnych, za sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych w postaci kryptowalutoych usług pożyczkowych.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.