IRS chce wiedzieć, kto angażuje się w kryptowaluty

IRS chce wiedzieć, kto angażuje się w kryptowaluty

Anna Sutowicz
Bittrex kończy działalność w USA

Internal Revenue Service (IRS) w USA opublikował listę obowiązków sprawozdawczych dotyczących kryptowalut.


Zbliża się czas złożenia federalnego zeznania podatkowego za 2022 rok. Internal Revenue Service (IRS), organ który jest odpowiedzialny za egzekwowanie przepisów podatkowych w Stanach Zjednoczonych, przypomina podatnikom o konieczności raportowania dochodów z kryptowalut. W tym celu opublikował niedawno listę obowiązków sprawozdawczych dla ogółu społeczeństwa. Obywatele USA muszą odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z kryptowalutami, niezależnie od ich działalności.

Pytanie o dochód z aktywów cyfrowych pojawia się w trzech różnych formularzach podatkowych, w zeznaniu podatkowym 1040 dla osób fizycznych, zeznaniu podatkowym 1040-SR w USA dla seniorów i zeznaniu podatkowym 1040-NR w sprawie podatku dochodowego od cudzoziemców niebędących rezydentami USA:

Czy w jakimkolwiek momencie w 2022 roku: (a) otrzymałeś (jako nagrodę, wyróżnienie lub płatność za mienie lub usługi); lub (b) sprzedałeś, wymieniłeś, podarowałeś lub w inny sposób pozbyłeś się aktywa cyfrowego (lub udziału finansowego w aktywie cyfrowym)? – na to pytanie muszą odpowiedzieć wszyscy podatnicy, a nie tylko ci, którzy w 2022 r. dokonali transakcji aktywami cyfrowymi.

IRS chce, aby na pytania dotyczące kryptografii udzielono odpowiedzi „tak” lub „nie”. 

Kiedy zaznaczyć „tak”, a kiedy „nie”

Organ podpowiada również, jak udzielać odpowiedzi. Zazwyczaj podatnik musi zaznaczyć pole „tak”, jeśli:

 • Otrzymał aktywa cyfrowe jako zapłatę za mienie lub świadczone usługi;
 • Przekazał aktywa cyfrowe za darmo (bez otrzymania jakiegokolwiek wynagrodzenia) jako prezent w dobrej wierze;
 • Otrzymał aktywa cyfrowe wynikające z nagrody lub wyróżnienia;
 • Otrzymał aktywa cyfrowe z hard forka;
 • Otrzymał nowe aktywa cyfrowe wynikające z wydobycia, stakingu i podobnych działań;
 • Zbył aktywa cyfrowe w zamian za mienie lub usługi;
 • Zbył aktywa cyfrowe w zamian za inne aktywa cyfrowe;
 • Sprzedał aktywa cyfrowe;
 • W inny sposób pozbył się jakiegokolwiek innego udziału finansowego w aktywach cyfrowych.

Zwykle podatnik, który w ubiegłym roku tylko posiadał aktywa cyfrowe, może zaznaczyć pole „nie”, pod warunkiem, że nie angażował się w żadne transakcje dot. aktywów cyfrowych w ciągu roku. Pole „nie” mogą zaznaczyć także ci podatnicy, których działania ograniczały się do co najmniej jednego z poniższych wariantów:

 • Trzymanie aktywów cyfrowych w portfelu lub na koncie;
 • Transfer aktywów cyfrowych z jednego portfela lub konta, które posiadają lub kontrolują do innego portfela lub konta, które posiadają lub kontrolują;
 • Zakup aktywów cyfrowych przy użyciu amerykańskiej lub innej prawdziwej waluty, w tym za pośrednictwem platform elektronicznych, takich jak PayPal i Venmo.

Poza tym podatnicy muszą rejestrować wszystkie przychody związane z ich transakcjami dotyczącymi aktywów cyfrowych.

Bittrex kończy działalność w USAreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.