Wolumen na giełdach DEX przekroczył 1 bln USD w 2021 roku | Wiadomości | CrypS.

Wolumen na giełdach DEX przekroczył 1 bln USD w 2021 roku

Mariusz Przepiórka
zdecentralizowane giełdy kryptowalut (dex)

Wolumeny zdecentralizowanej wymiany (DEX) osiągnęły bardzo wysoki poziom w tym roku. Niektóre aplikacje DEX osiągają nawet wolumeny, które są porównywalne z dużymi scentralizowanymi giełdami kryptowalut.

W ciągu ostatnich siedmiu dni platformy DEX oparte na Ethereum przetworzyły transakcje o wartości 21 mld USD, przy czym platforma Uniswap obsłużyła 71% aplikacji DEX opartych na Ethereum. Statystyki z raportu opublikowanego przez The Block Research wskazują, że platformy DEX w ciągu roku osiągnęły wolumen transakcji na poziomie 1 bln USD.

Szybki rozwój zdecentralizowanych finansów

W tym roku zdecentralizowane finanse (DeFi) zanotowały znaczny rozwój, a w miarę zbliżania się końca 2021 roku, w protokołach DeFi, według danych defillama.com, ulokowanych jest ponad 250 mld USD. Wskaźniki dowodzą również, że spośród wszystkich aplikacji DEX na platformach blockchain, Uniswap obsługuje obecnie dzienny wolumen transakcji na poziomie 1,45 mld USD. Dane pokazują również, że Uniswap ma około 8,81 mld USD całkowitej wartości środków (TVL).

Wśród obecnych liderów giełd DEX kolejne miejsce po Uniswap zajmuje Pancakeswap, z obrotami dziennymi na poziomie 848 mln USD. Kolejne miejsca zajmują Trader Joe (453,7 mln USD), Curve (453,1 mln USD), Sushiswap (401 mln USD), Uniswap v2 (380 mln USD) i Spookyswap (185 mln USD). Niedawno The Block Research opublikował obszerny, 150-stronicowy raport zawierający przegląd aktywów cyfrowych na 2022 rok, a badania obejmowały wolumeny obrotu zarówno na scentralizowanych, jak i zdecentralizowanych platformach.

Wiceprezes ds. badań w theblockcrypto.com Larry Cermak wyjaśnił w tweecie z 16 grudnia, że wskaźnik rzeczywistego wolumenu obrotu The Block przekroczy w 2021 roku poziom 14,5 bln USD. To o 8 razy więcej niż wolumen obliczony w 2020 roku. Statystyki z badania i raportu autorstwa Yogity Khatri pokazują, że wolumen obrotu na platformach DEX wyniósł w 2021 roku ponad 1 bln USD.

zdecentralizowane giełdy kryptowalut (dex)
reklama
reklama