Władze USA nakładają sankcje na trójkę Rosjan | Wiadomości | CrypS.

Władze USA nakładają sankcje na trójkę Rosjan

Mariusz Przepiórka
ofac umieszcza portfele kryptowalut na liście sankcji

Biuro ds. Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych (OFAC) dodało troje obywateli rosyjskich i szereg adresów kryptowalutowych na listę sankcji pod zarzutem próby manipulacji w procesie wyborczym.

OFAC twierdzi, że troje Rosjan, Artiom Lifszyc, Anton Andriejew i Daria Asłanowa, pracuje dla Internet Research Agency (IRA), rosyjskiej spółki i jednocześnie farmy trolli, która próbuje wpływać na różne wydarzenia. Zdaniem OFAC w roku 2018 IRA próbowała wywrzeć wpływ na amerykańskie wybory do Kongresu. Finansowanie działań zmierzających do manipulacji lub utrudnień odbywa się za pomocą kryptowalut.

Na listę sankcji oprócz trójki Rosjan trafiły również 23 adresy kryptowalutowe. Oznacza to, że każdy obywatel USA, który podejmuje próbę przesłania lub odbioru środków z tych rachunków, może ponieść odpowiedzialność karną. Wskazane portfele zawierają szereg kryptowalut, takich jak bitcoin, eter, zcash, dash, bitcoin SV oraz litecoin. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) dodatkowo oskarża Lifszyca o oszustwa internetowe. Rosjanin ma być częścią „Projektu Łachta”, którego celem jest utrudnianie procesu wyborczego. Według DOJ, Lifszyc otwierał fałszywe rachunki w bankach i na giełdach kryptowalutowych kradnąc tożsamości obywateli USA. W śledztwie uczestniczyły również amerykańskie służby specjalne.

Kryptowaluty pomagały w manipulacjach wyborczych

To nie pierwszy raz, gdy rządowe agencje Stanów Zjednoczonych zarzucają Rosjanom wykorzystywanie kryptowalut do wpływu na wybory w USA. W roku 2018 grupa oficerów wywiadu wojskowego wskazywała na próby manipulowania wyborami prezydenckimi w roku 2016, w tym m.in. poprzez hakowanie kont mailowych kandydatki Partii Demokratycznej Hillary Clinton. Ówczesny zastępca prokuratora generalnego USA Rod Rosenstein przyznał, że 12 wskazanych osób wykorzystywało kryptowaluty do prania pieniędzy i finansowania swej działalności. OFAC już wcześniej umieszczało na swojej liście sankcji adresy kryptowalutowe powiązane z określonymi osobami oskarżanymi o handel narkotykami i udział w atakach hakerskich.

ofac umieszcza portfele kryptowalut na liście sankcjireklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.