W testnecie Ropsten pomyślnie uruchomiono Beacon Chain | Wiadomości | CrypS.

W testnecie Ropsten pomyślnie uruchomiono Beacon Chain

Zerelik Maciej
ethereum 2.0

Ropsten, jedyna sieć testowa Proof-of-Work w Ethereum, uruchomiła dziś Beacon Chain Proof-of-Stake. Oczekuje się, że oba te łańcuchy połączą się 8 czerwca.


Należąca do Ethereum sieć testowa Ropsten uruchomiła dziś swój własny Beacon Chain. Dzięki temu Ethereum jest o krok bliżej do przejścia z Proof-of-Work na Proof-of-Stake – wydarzenia potocznie nazywanego „The Merge”.

18 maja deweloper Ethereum, Preston Van Loon, ogłosił na Twitterze, że sieć Ropsten Testnet ma połączyć się z Beacon Chainem w dniu 8 czerwca. Zapewnił też, że będzie to „ogromny kamień milowy” na drodze do scalenia głównej sieci Ethereum z jej własnym łańcuchem Beacon,.

Sieć testowa Ropsten, utworzona w 2016 r. i nazwana tak na cześć stacji metra w Sztokholmie, jest uważana za jedną z najlepszych replik sieci głównej Ethereum. To bliskie podobieństwo umożliwia deweloperom przeprowadzanie realistycznych testów przed integracją aktualizacji w mainnecie. W sieci tej cyrkuluje już ponad 10 milionów testnetowych tokenów ERC-20.

Ropsten wyróżnia się tym, że jest jedyną w Ethereum siecią testową Proof-of-Work. Wiernie odwzorowuje ona wszelkie wahania opłat za gaz, których deweloperzy lub użytkownicy doświadczyliby w głównej sieci Ethereum. Udane połączenie sieci testowej Proof-of-Work Ropsten z jej łańcuchem Proof-of-Stake dobrze wróżyłoby transformacji mainnetu.

Van Loon poinformował, że połączenie mainnetu zostało wstępnie zaplanowane na sierpień. Niemniej jednak twórca i współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, był bardziej konserwatywny i stwierdził, że może ono nastąpić we wrześniu lub październiku.

Skaner Beacon Chaina pokazuje, że 30 maja 2022 r. o godz. 15:00 wyprodukowanych zostało kilka pierwszych bloków Ropsten. Jego pierwszy zatwierdzony blok zawiera napis „Lodestar-v0.37.0-dev.2883368c84”.

Uruchomienie Beacon Chain w Ropsten następuje pięć dni po tym, jak łańcuch w mainnecie uległ reorganizacji o siedem bloków. Błąd ten, jak twierdzą deweloperzy, był spowodowany znanymi już bugami i nieaktualnym oprogramowaniem klienta.

ethereum 2.0
reklama
reklama