USA chciały zlikwidować Bitcoina | Wiadomości | CrypS.

USA chciały zlikwidować Bitcoina

Michał Misiura
btc

Teorie spiskowe, pojawiające się od lat wśród społeczności skupionej wokół Bitcoina, zyskały potwierdzenie. Katie Haun, była prokurator Departamentu Sprawiedliwości USA, powiedziała w wywiadzie udzielonym dla stacji CNBC, że miała za zadanie rozpracować pierwszą kryptowalutę. 

Kariera Katie Haun potoczyła się w innym kierunku, niż można było przypuszczać w 2012 roku, gdy po raz pierwszy usłyszała o Bitcoinie. Wtedy miała przyjrzeć się pierwszej kryptowalucie jak wrogowi. Domyślnym zadaniem było „zdjęcie” Bitcoina, dokładnie tak, jak robiła to ze skorumpowanymi urzędnikami i członkami mafii. Jako prokurator występowała z oskarżeniem m.in. przeciwko gangom motocyklowym działającym na terenie Kalifornii.

Katie Haun mówiła w wywiadzie, że badając nowy rodzaj aktywów, dostrzegła że śledzenie drogi, którą przebywają jest prostsze niż w przypadku gotówki, czy kart kredytowych. Stała się w tej dziedzinie ekspertem Departamentu Sprawiedliwości i pomagała wykrywać przestępstwa związane z kryptografią. Agenci rządowi nadużywali swoją władzę w nieregulowanym, słabo znanym wówczas obszarze, wykorzystując pierwszych użytkowników kryptowalut.

Znakomitym przykładem takich działań było dwóch urzędników. Pierwszy ukradł 20 000 bitcoinów, a drugi wyłudził środki od twórcy Silk Road – słynnej czarnorynkowej platformy, która działała w darknecie. Sprawiedliwość dosięgła obu, Haun przyznała, że to dzięki blockchainowi było możliwe wykrycie tych nadużyć. Wszelkie próby likwidacji Bitcoina spełzły na niczym, a Katie Haun jest dziś nazywana „wiarygodną twarzą kryptowalut”.

Czasami najwcześniejsi użytkownicy nowych technologii są przestępcami. (…) Przestępcy zawsze szukają luk prawnych lub nowych sposobów wykorzystywania systemu – mówiła Haun w wywiadzie dla CNBC.

Była pani prokurator poruszyła także temat Libry. Stwierdziła, że środowisko władzy w USA, miało podobne podejście do Bitcoina. Teraz ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której miałby być delegalizowany. W związku z tym być może stablecoin Facebooka, wciąż ma jakąś przyszłość.

Po odejściu z Departamentu Sprawiedliwości USA, Katie Haun związała się z branżą kryptograficzną. Obecnie jest pierwszą kobietą na stanowisku wspólnika w Andreessen Horowitz i współzałożycielem funduszu kryptowalutowego o wartości 350 milionów dolarów.

btcreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.