USA chciały zlikwidować Bitcoina | Wiadomości | CrypS.

USA chciały zlikwidować Bitcoina

Michał Misiura
Bitcoin - pierwsza kryptowaluta nazywana cyfrowym złotem, która jest także pierwszym wykorzystaniem technologii blockchain

Teorie spiskowe, pojawiające się od lat wśród społeczności skupionej wokół Bitcoina, zyskały potwierdzenie. Katie Haun, była prokurator Departamentu Sprawiedliwości USA, powiedziała w wywiadzie udzielonym dla stacji CNBC, że miała za zadanie rozpracować pierwszą kryptowalutę. 

Kariera Katie Haun potoczyła się w innym kierunku, niż można było przypuszczać w 2012 roku, gdy po raz pierwszy usłyszała o Bitcoinie. Wtedy miała przyjrzeć się pierwszej kryptowalucie jak wrogowi. Domyślnym zadaniem było „zdjęcie” Bitcoina, dokładnie tak, jak robiła to ze skorumpowanymi urzędnikami i członkami mafii. Jako prokurator występowała z oskarżeniem m.in. przeciwko gangom motocyklowym działającym na terenie Kalifornii.

Katie Haun mówiła w wywiadzie, że badając nowy rodzaj aktywów, dostrzegła że śledzenie drogi, którą przebywają jest prostsze niż w przypadku gotówki, czy kart kredytowych. Stała się w tej dziedzinie ekspertem Departamentu Sprawiedliwości i pomagała wykrywać przestępstwa związane z kryptografią. Agenci rządowi nadużywali swoją władzę w nieregulowanym, słabo znanym wówczas obszarze, wykorzystując pierwszych użytkowników kryptowalut.

Znakomitym przykładem takich działań było dwóch urzędników. Pierwszy ukradł 20 000 bitcoinów, a drugi wyłudził środki od twórcy Silk Road – słynnej czarnorynkowej platformy, która działała w darknecie. Sprawiedliwość dosięgła obu, Haun przyznała, że to dzięki blockchainowi było możliwe wykrycie tych nadużyć. Wszelkie próby likwidacji Bitcoina spełzły na niczym, a Katie Haun jest dziś nazywana „wiarygodną twarzą kryptowalut”.

Czasami najwcześniejsi użytkownicy nowych technologii są przestępcami. (…) Przestępcy zawsze szukają luk prawnych lub nowych sposobów wykorzystywania systemu – mówiła Haun w wywiadzie dla CNBC.

Była pani prokurator poruszyła także temat Libry. Stwierdziła, że środowisko władzy w USA, miało podobne podejście do Bitcoina. Teraz ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której miałby być delegalizowany. W związku z tym być może stablecoin Facebooka, wciąż ma jakąś przyszłość.

Po odejściu z Departamentu Sprawiedliwości USA, Katie Haun związała się z branżą kryptograficzną. Obecnie jest pierwszą kobietą na stanowisku wspólnika w Andreessen Horowitz i współzałożycielem funduszu kryptowalutowego o wartości 350 milionów dolarów.

Bitcoin - pierwsza kryptowaluta nazywana cyfrowym złotem, która jest także pierwszym wykorzystaniem technologii blockchain
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.