Urzędnik banku wyjaśnia: Nigeria nie zakazała kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Urzędnik banku wyjaśnia: Nigeria nie zakazała kryptowalut

Mariusz Przepiórka
Kryptowaluty-w-Nigerii

Zamieszanie związane z kryptowalutami w Nigerii nieco zmalało po tym, jak wyższy urzędnik  Centralnego Banku Nigerii (CBN) wyjaśnił, że waluty cyfrowe nie są zakazane. Według doniesień lokalnej gazety TodayNG Adamu Lamtek, zastępca gubernatora nigeryjskiego banku centralnego powiedział, że CBN nie zakazał obywatelom kupowania, sprzedawania lub posiadania kryptowalut, a jedynie chce chronić sektor bankowy przed kryptowalutami.

Dodatkowo urzędnik wyjaśnił, że bank centralny nie wprowadził żadnych ograniczeń w odniesieniu do kryptowalut i w żaden sposób nie zniechęca obywateli do handlu nimi. – To, co zrobiliśmy, to jedynie ogłoszenie zakazu przeprowadzania transakcji na kryptowalutach w sektorze bankowym – powiedział Adamu Lamtek.

Przypomnijmy, że nigeryjski bank centralny w lutym bieżącego roku opublikował informację, w której nakazał wszystkim bankom i innym regulowanym instytucjom finansowym rezygnację z transakcji z wszelkimi giełdami kryptowalutowymi i kontami zawierającymi waluty cyfrowe. CBN ostrzegał, że naruszenie jego zasad będzie się wiązać z surowymi sankcjami dla regulowanych podmiotów.

Nigeria z dużym popytem na bitcoina

Krok ten spowodował zamieszanie wśród innych regulatorów finansowych afrykańskiego kraju. Nigeryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, która nadzoruje rynki finansowe, musiała porzucić plany wprowadzenia regulacji dla rynków kryptowalutowych. Nigeria jest jednym z krajów o największym detalicznym popycie na kryptowaluty. Według danych rynkowych opracowanych przez Coin Dance kwota bitcoinów, jaką obrócono w Nigerii w ciągu ostatnich pięciu lat, jest niewiele mniejsza niż w Stanach Zjednoczonych.

Lokalna społeczność kryptowalutowa ostro zareagowała na wprowadzenie zakazu. Jej działania obejmowały kampanie informacyjne w mediach społecznościowych oraz przejście na platformy P2P. Wyjaśnienie ze strony zastępcy gubernatora banku centralnego pojawiło się w momencie, gdy wokół zakazu narosło wiele nieporozumień, a ogólną dezorientację próbowało wykorzystać wielu oszustów.

Kryptowaluty-w-Nigerii
reklama
reklama