Topowa giełda usunie w przyszłym tygodniu prywatne kryptowaluty ze swojej oferty | Wiadomości | CrypS.

Topowa giełda usunie w przyszłym tygodniu prywatne kryptowaluty ze swojej oferty

Filip Dzięciołowski
Kryptowaluty zapewniające anonimowość

Kryptowaluty zapewniające zwiększoną anonimowość przeprowadzanych transakcji stają się coraz mniej akceptowane przez kluczowe giełdy działające na tym rynku. Kolejna tego typu platforma ogłosiła właśnie ograniczenie możliwości handlu tego rodzaju tokenami.


  • Giełda kryptowalut OKX poinformowała, że usunie ze swojej platformy topowe tokeny, które zwiększają prywatność transakcji,
  • Decyzja ta jest podyktowana kilkoma względami. Wskazuje się przede wszystkim na… opinie użytkowników.

OKX pozbywa się prywatnych kryptowalut

Kryptowalutowa giełda znajdująca się w światowym TOP10 tego typu platform przekazała w dniu 29 grudnia, że usunie ze swojej oferty aż 11 par handlowych, które zawierają tokeny zwiększające prywatność dokonywanych transakcji.

Delisting jest zaplanowany na dni 4 i 5 stycznia 2024 roku w zależności od danej pary handlowej. Poniżej znajduje się dokładny spis opcji spot, które przestaną funkcjonować na OKX już w przyszłym tygodniu.

OKX Delisitng
Źródło: OKX

Firma twierdzi, że powodem do wycofania wyżej wymienionych par handlowych jest niespełnianie odpowiednich kryteriów dot. notowania, jakie obowiązują na giełdzie. Do tego dochodzą ponoć liczne opinie wystawiane przez użytkowników oraz zewnętrzne wpływy na tle regulacyjno-prawnym.

Dwa dni temu natomiast zawieszono już możliwość dokonywania nowych płat dot. prywatnych kryptowalut takich, jak XMR, DASH, ZEC i ZEN. Przekazano również, że od 5 marca nie będą możliwe wypłaty tych tokenów.

Zamierzamy nadal monitorować wszystkie notowane pary handlowe i w razie potrzeby wdrożyć mechanizm wycofywania/ukrywania

– dodaje giełda.

Kursy kryptowalut w dół

Najnowsze ogłoszenie ze strony topowej giełdy odbiło się negatywnie na sytuacji kursów topowych cyfrowych aktywów z segmentu prywatnych tokenów. W rezultacie dash (DASH), monero (XMR) oraz ZCash (ZCH) straciły po 11%, 5% i 10,53% swojej ceny licząc od wczorajszych szczytów.

Wykres cenowy DASH/USDT na giełdzie Binance. Źródło: TradingView
Wykres cenowy ZCH/USDT na giełdzie Binance. Źródło: TradingView
Wykres cenowy XMR/USDT na giełdzie Binance. Źródło: TradingView

Prywatne kryptowaluty niechciane na giełdach

Prywatność i anonimowość, jaką zapewniają tego typu tokeny, to fundamentalne cechy związane z pierwotną ideą kryptowalut. Oczywiście, im bardziej ta klasa aktywów zyskuje na popularności, a kolejne instytucje stawiają na jej adopcję, tym więcej nacisków pojawia się ze strony organów nadzorczych.

Z tego tego powodu wspomniane wartości odchodzą poniekąd do lamusa w imię kontroli nad tym, czy kryptowaluty nie są wykorzystywane do złych celów, czytaj pranie pieniędzy i omijanie sankcji gospodarczych.

Między innymi dlatego właśnie we wrześniu zeszłego roku giełda HTX (czyli. Huobi po rebrandingu) wycofała aż 7 prywatnych kryptowalut ze swojej oferty.

W tym roku natomiast Binance ogłosiło, że pozbędzie się części tego typu kryptowalut w takich krajach europejskich, jak Włochy, Francja, Hiszpania i Polska. Ma to związek z przepisami określonymi w ramach ustawy Markets in Crypto Assets (MiCa). Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.

Kryptowaluty zapewniające anonimowośćreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.