Te wydarzenia umacniają przewagę kryptowalut nad bankami. Instytucje donoszą na klientów? | Wiadomości | CrypS.

Te wydarzenia umacniają przewagę kryptowalut nad bankami. Instytucje donoszą na klientów?

Czy instytucje bankowe są fair w stosunku do swoich klientów? Według niedawnego raportu opublikowanego przez Reason, Komitet Sądownictwa Izby Reprezentantów USA rozpoczął dochodzenie w tej sprawie. 


Całe postępowanie ma dotyczyć potencjalnego naruszenia prywatności klientów. Wśród banków, które zostały wezwane do złożenia wyjaśnień, znajdują się Citigroup, JPMorgan Chase, PNC Financial Services, Truist, Bankcorp, Wells Fargo i Bank of America. Wstępne założenia wskazują, że przekazywali oni FBI wszelkie informacje o klientach bez poszanowania jakichkolwiek procedur. 

Regulatorzy finansowi i instytucje z USA lubią kontrolę 

Raport zwraca uwagę na rosnący nadzór nad obywatelami USA, zwłaszcza po wprowadzeniu ustawy PATRIOT. Działania Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Departamentu Skarbu i Departamentu Sprawiedliwości (DOJ) również budzą obawy. Paul Grewal, główny prawnik Coinbase, podkreślił rosnące napięcia między branżą kryptowalutową a SEC, zauważając brak jasności w regulacjach. To właśnie brak jednoznacznych i transparentnych przepisów w sektorze kryptowalut oraz bankowym powodują, że organy państwowe próbują naruszać dobra obywateli. 

Kryptowaluty jako ostatnia deska ratunku?

W kontekście rosnącego nadzoru i potencjalnego naruszenia prywatności, kryptowaluty wydają się być jedyną realną alternatywą dla obywateli. Jednak działania regulatorów i organów rządowych w USA zdają się ograniczać również tę branżę. Niedawny proces sądowy przeciwko Tornado Cash zwraca uwagę na to, jak daleko rząd jest skłonny się posunąć, aby zablokować technologię. Wspomnijmy również o SEC i historii Gary’ego Genslera, który zmieniał zdanie jak chorągiewka odnośnie kryptowalut. Raz wypowiadał się w superlatywach o tej branży, a kilka lat później postanowił ją unicestwić. Obywatele USA mają obecnie niezły problem zarówno z ochroną swoich danych w systemie bankowym, jak i możliwością bezproblemowego korzystania z cyfrowych aktywów. 

Podsumowanie

Wykonany raport ujawnił, jak delikatna jest równowaga między prywatnością, a regulacjami w świecie finansów i kryptowalut. Obywatele i inwestorzy muszą być świadomi ryzyka i potencjalnych zagrożeń dla ich prywatności, zwłaszcza w kraju z tak rozbudowanym systemem nadzoru jak Stany Zjednoczone. Niestety klasyczna bankowość, która miała być bezpieczną przystanią dla finansów obywateli nie zdaje egzaminu zarówno w zakresie regulacji, jak i sprawnego funkcjonowania. Miejmy nadzieję, że z czasem sytuacja tego kraju zostanie unormowana. 
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.