Te tokeny są następnym celem SEC! | Wiadomości | CrypS.

Te tokeny są następnym celem SEC!

Jacek Walewski
szef sec garry gensler powiedział, że sec może potraktować ethereum jak papier wartościowy SEC

SEC w ostatnim czasie pozwała dwie największe giełdy kryptowalut w Stanach Zjednoczonych – Coinbase i Binance.US. Powodem było to, że obie oferowały handel kryptowalutami, które urzędnicy uznają za niezarejestrowane (a więc nielegalne) papiery wartościowe. Teraz Komisja może wziąć na cel stablecoiny oraz sektor zdecentralizowanych finansów (DeFi).


SEC zaatakuje rynek stablecoinów i DeFi?

Stablecoiny i tokeny z rynku zdecentralizowanych finansów (DeFi) prawdopodobnie staną się kolejnymi celami amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Przynajmniej takiego zdania jest bank Berenberg. W praktyce miałoby chodzić o uderzenie w tethera (USDT) i USD coina (USDC) oraz zdecentralizowane protokoły finansowe.

W tym roku Komisja pozwała już giełdę Gemini, a niedawno wspomniane we wstępie Binance.US i Coinbase. Niektórzy sądzą, że to próba zredukowania znaczenia rynku kryptowalut Jeśli to prawda, SEC może teraz zaatakować protokoły DeFi – zwłaszcza te, które w praktyce działają jako firmy pożyczkowe i są alternatywą dla regulowanych pożyczkodawców. Do tego dojść może szturm na rynek stablecoinów, które „służą jako siła napędowa zdecentralizowanych finansów”, jak napisali w swoim raporcie analitycy Berenberg.

Celując w stablecoiny, SEC może również osłabić ekosystem DeFi

– czytamy w dokumencie.

Dodatkowy cios w w Coinbase

Berenberg wskazuje, że taki potencjalny atak SEC może wpisać się w szerszy kontekst. W sytuacji, gdy USDC stanie się celem amerykańskich organów regulacyjnych, spaść mogą przychody Coinbase. W pierwszym kwartale 2023 r. giełda wygenerowała z dochodów odsetkowych uzyskanych z rezerw USDC aż 199 mln USD przychodów netto. To niemało, bowiem mowa o około 27% całości dochodów.

Bitcoin i ether są bezpieczne?

Jak na razie wiele wskazuje na to, że główne blockchainowe aktywa – bitcoin i ether – nie staną się obiektem ataków SEC. Nawet Gary Gensler, który stoi na czele Komisji, przyznał, że BTC to towar, a nie papier wartościowy. Sytuacja z etherem jest trochę inna, ale nadal większość ekspertów uważa go za towar. Nawet Gensler w czasie przesłuchania w Kongresie nie odważył się stwierdzić, że ETH to papier wartościowy.

szef sec garry gensler powiedział, że sec może potraktować ethereum jak papier wartościowyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.