Te projekty związane z Bitcoinem niebawem upadną! Ostrzega współzałożyciel Stacks | Wiadomości | CrypS.

Te projekty związane z Bitcoinem niebawem upadną! Ostrzega współzałożyciel Stacks

bitcoin
W tym artykule:

Rozwój ekosystemu warstwy drugiej (L2) Bitcoina znajduje się na kluczowym etapie. Ekspert branżowy, Muneeb Ali, prognozuje jednak, że większość projektów L2 przestanie istnieć w ciągu najbliższych lat.


  • Ponad dwie trzecie obecnych projektów Bitcoin L2 może upaść do 2027 roku z powodu trudnych warunków rynkowych,
  • Stacks i Babylon należą do nielicznych inicjatyw, które mają potencjał na długoterminowy rozwój.

Koniec „miesiąca miodowego” dla Bitcoin L2

Według Muneeba Aliego (współzałożyciela Stacks) entuzjazm wokół Bitcoin L2 stopniowo opada. Podczas rozmowy z Cointelegraph na Consensus 2025 podkreślił on, że znaczna część projektów nie ma długoterminowej wizji ani wystarczających zasobów, by przetrwać po początkowej fali zainteresowania.

Stacks, jeden z głównych projektów Bitcoin L2, niedawno przeszedł modernizację, poprawiając szybkość transakcji i zapewniając pełne zabezpieczenie za pomocą hashowania Bitcoina. Innowacje te mogą dać mu przewagę nad innymi platformami. 

Mimo to, całkowity rynek Bitcoin L2 pozostaje wymagający i ograniczony pod względem wolumenu obrotu oraz kapitalizacji rynkowej.

Dlaczego większość projektów L2 upadnie?

Muneeb Ali przewiduje, że tylko 30% obecnych projektów Bitcoin L2 przetrwa do 2027 roku. Jednym z głównych powodów jest brak realnych użytkowników – wiele inicjatyw przyciągało inwestorów w fazie hype’u, ale nie oferuje wystarczającej wartości, by ich zatrzymać.

Co więcej, rosnąca konkurencja i spadająca kapitalizacja zmuszają projekty do walki o przetrwanie. Na rynku widoczna jest  więc dominacja sprawdzonych rozwiązań – inwestorzy wybierają platformy typu „blue chip”, takie jak Stacks, które mają ugruntowaną pozycję.

Bitcoin zyskuje na znaczeniu w porównaniu do Ethereum i Solany

Obok Muneeb Ali zwrócił uwagę na rosnące znaczenie Bitcoina w ekosystemie kryptowalut. Jego zdaniem BTC ma przewagę nad innymi łańcuchami warstwy pierwszej (L1), takimi jak Ethereum i Solana, ponieważ przyciąga kapitał spoza branży. 

Fundusze ETF oparte na BTC są przykładem napływu nowych środków, co kontrastuje z innymi projektami, które rywalizują między sobą o te same zasoby finansowe.

Jeśli memecoiny staną się modne, kapitał wyjdzie z projektów L1 i przejdzie do nich, ale Bitcoin pozostaje jedynym aktywem z nowymi nabywcami netto.

– stwierdził Muneeb  Ali.

Ekspert ten prognozuje, że cena bitcoina nie spadnie poniżej 50 000 USD. Opiera to na analizie danych z ostatnich 10 lat oraz modelach uwzględniających halving, które prowadzą do niemal „samospełniającej się przepowiedni” dotyczącej wzrostu wartości BTC.

bitcoin

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama
Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.