Tajski SEC zakazuje używania kryptowalut jako metody płatności | Wiadomości | CrypS.

Tajski SEC zakazuje używania kryptowalut jako metody płatności

Maciej Żerelik
tajlandia

Tajska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zakazała używania cyfrowych aktywów jako sposobu płacenia za towary i usługi. Jako powód podała potrzebę ochrony stabilności finansowej i gospodarki narodowej.

Tajlandia zakazuje płatności kryptowalutami

Używanie kryptowalut spotkało się z ogromnym sprzeciwem Tajskiego rządu. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oraz Bank Tajlandii wydały w środę wspólne oświadczenie, zawierające nowe zasady dotyczące używania cyfrowych aktywów jako środka płatniczego za towary i usługi. Od 1 kwietnia nie będą one już legalne jako metoda płatności.

W oświadczeniu podkreślono, że firmy i giełdy kryptowalutowe w Tajlandii nie mogą świadczyć usług płatności cyfrowymi aktywami ani zachęcać do używania ich jako środka płatniczego. Niemniej jednak posiadanie i handel nimi wciąż pozostaje legalny. Osoby naruszające nowe zasady mają czas na dostosowanie się do nich do dnia 30 kwietnia.

Według Banku Tajlandii i krajowej SEC, zakaz płatności kryptowalutami jest konieczny, ponieważ może on wpłynąć na stabilność systemu finansowego i całej gospodarki. Według instytucji, pojawienie się jednostki rozliczeniowej innej niż oficjalna waluta Tajlandii, baht tajski, zmniejszy efektywność transmisji polityki monetarnej. Dodatkowo, w przypadku kryzysu płynności w kraju, Bank Tajlandii nie będzie w stanie zapewnić pomocy finansowej w żadnej formie poza tajskim bahtem.

Wcześniejsze oświadczenia Banku Tajlandii

Nowe zasady dotyczące płatności kryptowalutami nawiązują do wcześniejszych oświadczeń Banku Tajlandii. Bank ostrzegał, że nie uznaje kryptowalut za odpowiednią metodę płatności ze względu na „wysoką zmienność i ryzyko cyberkradzieży”. Jednakże, podczas gdy tajscy regulatorzy rozprawiają się z kryptowalutami, wydają się również dostrzegać korzyści płynące z technologii blockchain. Kraj planuje uruchomić pilotażowy projekt detalicznej waluty cyfrowej banku centralnego do końca 2022 roku.

Pomimo coraz większych restrykcji ze strony regulatorów, adopcja kryptowalut w Tajlandii kwitnie. Według raportu opublikowanego przez Statista w dniu 4 marca, Tajlandia zajmuje siódme miejsce na świecie pod względem otrzymanej wartości on-chain, która jest dobrym wskaźnikiem adopcji kryptowalut.

Kraj ten przyciągnął również inwestycje instytucjonalne w sektorze kryptowalutowym, a tajski miliarder Sarath Ratanavadi nawiązał współpracę z Binance w celu utworzenia lokalnej giełdy kryptowalut.

tajlandiareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.