Tajlandia rozpocznie testy CBDC w 2022 roku | Wiadomości | CrypS.

Tajlandia rozpocznie testy CBDC w 2022 roku

Konrad Juszczyk
tajlandia

Bank centralny Tajlandii wzywa do publicznego komentowania planu, wprowadzenia suwerennej waluty cyfrowej w ciągu najbliższych 5 lat.

Plany wprowadzenia CBDC w Tajlandii

Bank Tajlandii wyznaczył program dla waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC), przy czym wstępne testy mają rozpocząć się w drugim kwartale 2022 roku. Bank centralny poinformował o planach w komunikacie prasowym dzisiaj, wzywając do publicznego komentowania proponowanej „mapy drogowej” CBDC.

W ramach swoich planów Bank of Thailand opublikował wstępny raport szczegółowo opisujący plany wdrożenia CBDC. Organ finansowy wyjaśnił swoją motywację do stworzenia CBDC, argumentując, że sukces prywatnych kryptowalut i stablecoinów stanowi zagrożenie dla „suwerenności monetarnej i stabilności finansowej”. Dla przykładu w marcu tajlandzki bank uznał za nielegalny,  stablecoin emitowany przez Terrę – Thai Baht Digital (THT), powołując się na prawo zabraniające jakiemukolwiek innemu podmiotowi poza bankiem centralnym emitowania waluty w Tajlandii.

Cyfrowy baht tajski

Według raportu Bank of Thailands (BoT), bank centralny rozpocznie prace rozwojowe CBDC od zaangażowania interesariuszy, a następnie przeprowadzi analizę kosztów i korzyści w celu ustalenia możliwości, zagrożeń i wyzwań związanych za walutą cyfrową banku centralnego.

Przemawiając podczas piątkowego spotkania, Vachira Arromdee, zastępca prezesa grupy operacyjnej rynków finansowych w BoT, powiedział, że bank centralny postrzega CBDC jako sposób na zapewnienie większego dostępu do usług finansowych w kraju. Według Arromdee projekt bahtów cyfrowych mógłby zostać wdrożony w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat. Czas na zgłaszanie uwag na temat planów BoT dotyczących CBDC będzie trwał do końca czerwca.

tajlandiareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.