Blockchain
Trump Media rozdaje tokeny akcjonariuszom. Nie do handlu, a do benefitów
Trump Media wchodzi jeszcze głębiej w świat kryptowalut i robi to w sposób, który może wyznaczyć nowy trend na styku giełdy, tokenizacji i programów lojalnościowych. Spółka zapowiedziała emisję własnego tokena, który trafi bezpośrednio do akcjonariuszy notowanych na giełdzie akcji DJT. Trump Media and Technology
Vitalik Buterin hipokrytą roku? Programista wzywa do walki z centralizacją
Współzałożyciel Ethereum – Vitalik Buterin – przedstawił obszerną diagnozę dot. problemu koncentracji władzy we współczesnym świecie. W opublikowanym eseju wskazuje, że dotychczasowe mechanizmy równoważące przestały działać, a technologia zaczęła sprzyjać centralizacji zamiast decentralizacji. Postęp technologiczny i automatyzacja wzmacniają efekty skali, przyspieszając koncentrację władzy, Odpowiedzią
A miało być tak pięknie. Prognozy tych ekspertów dot. kryptowalut okazały się totalnym niewypałem
Ambitne prognozy cenowe dla bitcoina na 2025 r., formułowane przez czołowe postacie rynku kryptowalut, nie znalazły potwierdzenia do końca roku. Rewizje w dół pokazują, jak trudne pozostaje prognozowanie w tym segmencie. Wysokie oczekiwania z początku roku wobec wirtualnych walut nie przełożyły się na trwały
To państwo do 2030 roku może stać się światowym centrum kryptowalut – wskazuje twórca Binance
Changpeng Zhao od dwóch lat nie jest już prezesem Binance, a jednym z kierunków działań, na których się skupił, jest wspieranie adopcji kryptowalut i technologii blockchain w różnych państwach. Miliarder współpracuje z podmiotami z wielu jurysdykcji, co daje mu pole do ocen, który kraj
Znany analityk sprzedał większość swoich bitcoinów. Zdradza, dlaczego
W swoim ostatnim nagraniu wideo z 2025 r. makroekonomista Luke Gromen po raz pierwszy w sposób uporządkowany wyjaśnił, dlaczego sprzedał większość posiadanych bitcoinów. Jak podkreślił, decyzja nie oznacza odrzucenia BTC, lecz korektę wcześniejszych założeń dotyczących cyklu makroekonomicznego. Gromen uznał, że w warunkach deflacji bitcoin
Kryptowaluty wchodzą na giełdy. Spółki z branży blockchain zebrały miliardy na IPO w 2026 r.
W 2025 r. firmy z sektora kryptowalut pozyskały około 3,4 mld USD w ramach pierwszych ofert publicznych, co może zapowiadać bardziej intensywny, choć selektywny kalendarz z IPO w 2026 r. Publiczni inwestorzy faworyzują dziś spółki skoncentrowane na zgodności regulacyjnej, przechowywaniu aktywów i infrastrukturze bazowej,
Bitcoin nigdy nie osiągnął 100 tys. USD? Alex Thorn stawia kontrowersyjną tezę
Bitcoin osiągnął w październiku historyczny szczyt cenowy w ujęciu nominalnym, jednak po uwzględnieniu inflacji realna bariera 100 tys. USD wciąż pozostała nieprzekroczona – wskazuje analiza od eksperta z Galaxy. Nominalny rekord bitcoina przekroczył w tym roku 126 000 USD, ale po korekcie inflacyjnej zabrakło
To już nie to samo Ethereum, co rok temu. Kto dziś kontroluje drugą największą kryptowalutę?
W sieci Ethereum zachodzi cicha rewolucja. Okazuje się, że zaczyna brakować etheru na giełdach. Trafia on natomiast do pooli stakingowych i portfeli wielkich instytucji. Ethereum staje się ważną siecią dla instytucji. Ether znika z giełd – trafia m.in. do sieci stakingowych. Zmienia się zastosowanie
Czy Ethereum jest bezpieczne? Vitalik Buterin mówi o atakach DoS
Założyciel Ethereum – Vitalik Buterin – odniósł się do krytyki dotyczącej limitów rozmiaru smart kontraktów, wskazując, że obecne restrykcje są kluczowym elementem ochrony sieci przed atakami typu denial-of-service (DoS). Limit rozmiaru kontraktu pełni funkcję ochronną przed przeciążeniem węzłów i destabilizacją sieci, Planowane zmiany w
Stablecoin USDe stracił ponad 50% kapitalizacji w 3 miesiące. Ethena to kolejna Terra?
Syntetyczny stablecoin USDe – emitowany przez Ethena – gwałtownie stracił na wartości rynkowej po krachu z 10 października 2025 r. Skala odpływu kapitału pokazuje, jak silnie inwestorzy reagują na ryzyko modeli opartych na dźwigni i zabezpieczeniach syntetycznych. Kapitalizacja USDe spadła z 14,7 mld USD
