Szef SEC przestrzega Parlament Europejski przed kryptowalutami | Wiadomości | CrypS.

Szef SEC przestrzega Parlament Europejski przed kryptowalutami

Mariusz Przepiórka
sec i occ publikują wytyczne w sprawie stablecoin ów

Gary Gensler, przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), wystąpił wirtualnie przed Parlamentem Europejskim, aby podzielić się swoimi przemyśleniami dotyczącymi regulacji aktywów kryptowalutowych.

Przemawiając przed Komisją Gospodarczą i Monetarną Parlamentu Europejskiego, Gensler podkreślił rolę, jaką technologie finansowe odgrywają w globalizacji przepływów gospodarczych i podważaniu wyodrębnionych rynków krajowych. Zdaniem szefa SEC, obecna transformacja może być tak istotna jak pojawienie się Internetu w latach 90-tych ubiegłego wieku.

Gensler określił rynki kryptowalutowe o wartości 2,1 bln USD jako „prawdziwie globalną” klasę aktywów, stwierdzając, że nie ma ona żadnych ograniczeń i działa codziennie przez całą dobę. Gensler w dużej mierze prezentował stałe stanowisko wspierające konieczność uregulowania kryptowalut. Odszedł od niego na chwilę, gdy fiński polityk Eero Heinäluoma zapytał o wpływ kryptowalut na środowisko.

Polityk zauważył, że ilość energii elektrycznej zużywanej w sieci Bitcoin jest większa niż całe zużycie Holandii i Szwecji i przekracza „całkowitą redukcję emisji gazów cieplarnianych spowodowaną przez pojazdy elektryczne”. Gensler zauważył tu rosnącą popularność bardziej energooszczędnych sieci kryptowalutowych opartych na Proof-of-Stake (PoS) (które obejmują Ethereum i Cardano) i stwierdził, że wraz ze wzrostem adopcji PoS obawy związane z kryptowalutowym śladem węglowym będą koncentrować się wokół bitcoina.

Gensler podkreśla konieczność ochrony inwestorów

Przewodniczący SEC wskazał na potrzebę opracowania solidnych ram polityki, które zrównoważą wsparcie innowacji w branży kryptowalutowej i DeFi przy jednoczesnej ochronie inwestorów. Gensler podkreślił, że platformy DeFi oferują dostęp do milionów inwestorów bez pośredników, ale wskazał, że wiąże się to z dużym ryzykiem. Powiedział, że DeFi i kryptowaluty są pełne oszustw, przekrętów i nadużyć i podkreślił zagrożenie wynikające z braku jasnych zasad dotyczących ochrony inwestorów.

Szef SEC wyraził również obawy związane ze stablecoinami, szacując, że prawie trzy czwarte obrotu kryptowalutowego obejmuje pary ze stablecoinami. Gensler stwierdził, że stablecoiny ułatwiają omijanie zabezpieczeń przed praniem pieniędzy oraz sankcji międzynarodowych.

sec i occ publikują wytyczne w sprawie stablecoin ówreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.