Szef SEC domaga się większych uprawnień wobec krypto | Wiadomości | CrypS.

Szef SEC domaga się większych uprawnień wobec krypto

Mariusz Przepiórka
Szef SEC - Gary Gensler chce uregulować mocniej branże kryptowalut

Przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Gary Gensler napisał list do senator Elizabeth Warren. Twierdzi w nim, że inwestorzy kryptowalutowi „nie są odpowiednio chronieni”. List jest odpowiedzią na pismo napisane przez senator Warren 7 lipca 2021 roku, w którym zwróciła uwagę na obawy dotyczące ochrony konsumentów w branży kryptowalutowej.

Moim zdaniem, priorytety legislacyjne powinny koncentrować się na obrocie kryptowalutowym, pożyczkach i zdecentralizowanych platformach finansowych. Organy regulacyjne mogłyby skorzystać z dodatkowych uprawnień do tworzenia zasad i wprowadzania barier ochronnych do handlu kryptowalutami i pożyczek – napisał Gensler.

Gensler i Warren zwracali już wcześniej uwagę na brak regulacji i ochrony konsumentów w dzisiejszej branży kryptowalutowej. Wymiana korespondencji między nimi potwierdza, że oboje wyrażają zgodne stanowisko i chęć pracy nad zmianami w istniejących przepisach.

Gensler domaga się uregulowania branży

To nie pierwszy raz, gdy Gensler jasno wyraża swoje intencje dotyczące branży kryptowalutowej. W ubiegłym tygodniu przewodniczący SEC w podobnym tonie wypowiadał się w wywiadzie udzielonym CNBC i podczas przemówienia podczas Aspen Security Forum. Podczas obu wydarzeń Gensler złożył konkretne oświadczenia dotyczące jego stanowiska w sprawie kryptowalut. Wśród najważniejszych z nich było stwierdzenie, że zdecentralizowane platformy finansowe (DeFi) mogą sprzedawać niezarejestrowane papiery wartościowe. Na to samo zwrócił uwagę w liście do senator Warren.

Przewodniczący SEC wziął również na celownik stablecoiny. We wspomnianym liście napisał, że wykorzystanie stablecoinów na platformach kryptowalutowych może stanowić ułatwienie dla osób, które chcą ominąć cele polityki publicznej związane z naszym tradycyjnym systemem bankowym i finansowym: przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy, zgodność z przepisami podatkowymi, sankcje i tym podobne.

List Genslera był odpowiedzią na jedno z głównych pytań senator Warren na temat obecnego stanu branży kryptowalutowej – czy istnieje jakakolwiek różnica między tradycyjnymi giełdami papierów wartościowych a giełdami kryptowalut. „W przeciwieństwie do innych rynków handlowych, gdzie inwestorzy korzystają z usług pośrednika, na platformach kryptowalutowych można handlować bez pośrednika przez całą dobę i z każdego miejsca na świecie” – napisał Gensler.

Szef SEC - Gary Gensler chce uregulować mocniej branże kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.