Sytuacja kryptowalut w UK się pogarsza. CEO Coinbase ostro reaguje na ostatnią decyzję topowego banku | Wiadomości | CrypS.

Sytuacja kryptowalut w UK się pogarsza. CEO Coinbase ostro reaguje na ostatnią decyzję topowego banku

Karolina Kropopek
Brian Armstrong

Spółka zależna JPMorgan Chase –  bank Chase UK – ogłosiła, że zamierza ograniczyć wszystkie transakcje związane z kryptowalutami dla swoich klientów z Wielkiej Brytanii. Decyzja ta spotkała się z dużą krytyką ze strony społeczności wirtualnych walut.


Do grona znanych osobowości, którym nie podoba się podejście wspomnianej instytucji, dołączył dyrektor generalny giełdy kryptowalut Coinbase, która po atakach ze strony amerykańskiego regulatora wiązała duże nadzieje z rynkiem europejskim oraz brytyjskim. 

Chase Bank nie chce obsługiwać inwestorów kryptowalut

Bank detaliczny oferujący bezpłatną bankowość za pośrednictwem aplikacji mobilnej, posiadający ponad 4,6 tys. oddziałów na całym świecie oraz około 50 mln aktywnych użytkowników, postanowił odwrócić się od wirtualnych walut na terenie Wielkiej Brytanii.

Wspomniana decyzja została podjęta na tle niepokojących tę instytucję danych dot. wzrostu ilości oszustw powiązanych z kryptowalutowymi aktywami, na które narażeni byli brytyjscy inwestorzy. Według przytoczonych informacji pochodzących od agencji Action Fraud, straty poniesione przez konsumentów z Wielkiej Brytanii wzrosły pod tym względem o ponad 40% rok do roku, przekraczając 300 mln funtów brytyjskich.

Rzecznik Chase Banu zaznaczył w komunikacie przesłanym do mediów, że wspomniane posunięcie ma na celu ochronę klientów oraz zapewnienie bezpieczeństwa ich pieniędzy. Zmiany wdrożone zostaną od 16 października br. Wówczas to klienci tego banku stracą możliwość dokonywania transakcji kryptograficznych za pomocą kart debetowych lub wychodzących przelewów bankowych. W przypadku gdy użytkownik będzie chciał przeprowadzić taką operację, otrzyma powiadomienie o odrzuceniu transakcji. 

Reakcja społeczności wirtualnych walut

Wielu klientów Chase Banku UK wyraziło oburzenie decyzją podjętą przez ten podmiot w sprawie kryptowalut. Niektórzy porównali to posunięcie do zakazu używania komputera, ponieważ mogą korzystać z niego oszuści. Obok zaproponowali oni spółce przynależnej do JPMorgan powrót do pióra i papieru, aby zachować zgodność ze swoimi przekonaniami.

Swojego oburzenia nie krył również założyciel giełdy Coinbase – Brian Armstrong. W jego opinii ograniczenie nałożone na klientów z Wielkiej Brytanii jest “całkowicie nieodpowiednie”. Zasugerował on tamtejszym użytkownikom, by ci zamknęli konta w tym banku za takie traktowanie. 

Obok dyrektor generalny Coinbase wezwał brytyjskich urzędników w tym premiera Wielkiej Brytanii – Rishi Sunaka i brytyjskiego sekretarza gospodarki –  Andrewa Griffitha do sprawdzenia, czy działania podjęte przez brytyjski oddział Chase Banku są zgodne z celami politycznymi kraju.

Przedsiębiorstwa kryptowalutowe uciekają z Wielkiej Brytanii

Na tle najnowszych wydarzeń warto przypomnieć, iż niektóre firmy skoncentrowane na wirtualnych walutach postanowiły wycofać się z brytyjskiego rynku. Wszystko z uwagi na nowe przepisy mające na celu regulację tej branży dot. promocji i reklamy cyfrowych aktywów. Te zaś zostaną wdrożone od 8 października br. 

Ze względu na nowe wymagania związane z rejestracją przedsiębiorstw kryptowalutowych w brytyjskim Financial Conduct Authority (FCA), w Wielkiej Brytanii swoją działalność postanowiła zakończyć giełda Bybit. Klienci wspomnianej platformy z tego kraju zostali poinstruowani, aby redukować i zamykać swoje obecne pozycje oraz wypłacać z niej środki. Nowi użytkownicy z Wielkiej Brytanii nie będą mogli otwierać na niej kont od 1 października br., a od 8 października obecni brytyjscy użytkownicy zostaną pozbawieni możliwości dokonywania wpłat, zawierania nowych umów, czy zwiększania pozycji.   

Co ciekawe, nieco wcześniej swoje usługi związane z kryptowalutami postanowił wstrzymać na terenie Wielkiej Brytanii także gigant płatności internetowych – PayPal, który w ostatnim czasie mocno angażuje się w przestrzeń wirtualnych walut. Firma ta uruchomiła m.in. swojego własnego stablecoina PYUSD. 

Brian Armstrongreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.