Student z Oksfordu trafia do więzienia. Ukradł 2,6 mln USD za pomocą oszustwa krypto

Student z Oksfordu trafia do więzienia. Ukradł 2,6 mln USD za pomocą oszustwa krypto

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
Deweloper Tornado Cash spędzi kolejne 3 miesiące w areszcie

40-letni Holender spędzi w więzieniu 4,5 roku po tym, jak dopuścił się oszustwa na ponad 2,6 miliona dolarów. Założył fałszywą stronę internetową dla osób inwestujących w kryptowalutę IOTA .


Wybo Wiersma, student Uniwersytetu Oksfordzkiego, który ukradł kryptowalutę o wartości 2,6 milionów dolarów został skazany na cztery i pół roku więzienia. Założył fałszywą stronę internetową (iotaseed.io) dla osób inwestujących w kryptowalutę IOTA i ukradł miliony od ponad 100 ofiar. W rezultacie niektórzy stracili firmy i oszczędności życia.

To było szczególnie złożone śledztwo, w którym uczestniczyło ponad 100 ofiar na całym świecie. (…) Wiersma pozbawił ludzi pieniędzy, które zainwestowali w kryptowalutę, przenosząc je przez sieć kont handlowych i powodując, że niektórzy stracili biznes i oszczędności życia – powiedział starszy oficer śledczy Rob Bryant z Jednostki do spraw Przestępczości Zorganizowanej Regionu Południowo-Wschodniego (SEROCU).

Student z Oksfordu ukradł 2,6 mln USD

Wszystkie ofiary 40-letniego Holendra zalogowały się na tej samej stronie, aby wygenerować frazy seed, składające się z ciągu 81 znaków, w tym wielkich liter i cyfry 9, które były niezbędne do korzystania z Iota. Użytkownicy byli przekonani, że ​​wygenerowane hasła były całkowicie losowe. Jednak wszystkie znaki zostały z góry ustalone, a to pozwoliło Wiersmie uzyskać dostęp do ich tokenów. Mężczyzna przyznał się do kradzieży w Sądzie Koronnym w Oksfordzie po pięcioletnim dochodzeniu prowadzonym przez SEROCU.

Tego rodzaju oszustwa od paru lat cieszą się dużą popularnością w Wielkiej Brytanii, a załamanie rynku w 2022 roku nie powstrzymało działalności przestępców. W rzeczywistości w okresie między październikiem 2021 r. a wrześniem 2022 r. oszustwa kryptograficzne wzrosły o jedną trzecią.

Deweloper Tornado Cash spędzi kolejne 3 miesiące w areszciereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.