Spada liczba krypto firm działających na podstawie statusu tymczasowej rejestracji FCA | Wiadomości | CrypS.

Spada liczba krypto firm działających na podstawie statusu tymczasowej rejestracji FCA

Zerelik Maciej
fca

Liczba firm, które mogą oferować usługi kryptowalutowe mieszkańcom Wielkiej Brytanii w ramach tymczasowej rejestracji przez Financial Conduct Authority, spadła z 12 do pięciu.


FCA w czwartek zaktualizowało listę „firm kryptowalutowych z tymczasową rejestracją”. Brytyjski regulator finansowy umieścił na niej platformy CEX.IO, Revolut, Copper, Globalblock i Moneybrain. Oznacza to, że są one dopuszczone do działania w kraju wraz z 34 zarejestrowanymi już spółkami, które FCA zatwierdziło od sierpnia 2020 roku.

Jeszcze 30 marca FCA informowało, że przedłuży tymczasowy status rejestracji dla „niewielkiej liczby firm, w przypadku których jest to absolutnie konieczne”. Wówczas do tego grona zaliczało 12 podmiotów.

W Wielkiej Brytanii firmy, które mogą „prowadzić działalność związaną z aktywami kryptowalutowymi” muszą być albo zarejestrowane w FCA, albo otrzymać status tymczasowy – pierwotnie miał on wygasnąć w marcu 2022 roku – po tym, jak zaostrzono przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i walki z finansowaniem terroryzmu (CFT).

W ciągu ostatniego roku FCA nakazała firmie Binance Markets Limited wstrzymanie „wszelkiej działalności regulowanej w Wielkiej Brytanii” i wydała nakaz zlikwidowania wszystkich bitomatów w kraju. Wiele firm kryptowalutowych całkowicie wycofało swoje wnioski o rejestrację.

Zmiana nastąpiła po poniedziałkowym ogłoszeniu. Ministerstwo Skarbu zapowiedziało w nim, że zmieni swoje istniejące ramy regulacyjne, aby uwzględnić w nich stablecoiny jako środek płatniczy.

Zgodnie ze strategią FCA na najbliższe trzy lata, agencja będzie współpracować z rządem Wielkiej Brytanii w celu opracowania podejścia regulacyjnego do kryptowalut, w tym stablecoinów oraz rozprawienia się z „problematycznymi firmami” podlegającymi jej nadzorowi.

fca
reklama
reklama