Wielka Brytania: FCA nakazuje zamknięcie bitomatów! | Wiadomości | CrypS.

Wielka Brytania: FCA nakazuje zamknięcie bitomatów!

Anna Sutowicz
Wielka Brytania: FCA nakazuje zamknięcie bitomatów!

W dzisiejszym oświadczeniu Brytyjski Urząd do spraw Postępowania Finansowego (FCA) stwierdził, że wszelkie bitomaty w Wielkiej Brytanii działają nielegalnie i muszą zostać zamknięte. 

Financial Conduct Authority (FCA), centralny regulator finansowy Wielkiej Brytanii, wydał potępiający werdykt w sprawie obecności bitomatów na wyspie, ku zaskoczeniu branży. Jako główne powody organ nadzoru podał brak struktury regulacyjnej, wysokie ryzyko związane ze zmiennością aktywów, jak również konieczność przestrzegania zasad ustanowionych w przepisach dotyczących prania pieniędzy.

Obawiamy się, że krypto-bankomaty działają w Wielkiej Brytanii i dlatego skontaktujemy się z operatorami, instruując, że maszyny zostaną wyłączone lub zostaną podjęte dalsze działania.

Regulator dodaje, że jeżeli, którakolwiek z firm oferuje takie usługi na terenie Wielkiej Brytanii, robi to nielegalnie, a konsumenci nie powinni z takich bitomatów korzystać.

Konieczność rejestracji

By oferować usługi bitomatów operatorzy muszą być zarejestrowani w Brytyjskim Urzędzie do spraw Postępowania Finansowego i przestrzegać przepisów dotyczących prania pieniędzy. Żadna z 27 zarejestrowanych firm kryptograficznych nie została jednak zatwierdzona do oferowania takich usług.

W swoim oświadczeniu brytyjski regulator odniósł się do firmy Gidiplus, której wniosek o rejestrację został odrzucony przez organ nadzoru finansowego. Wówczas Gidiplus skierowalo sprawę do sądu, oczekując możliwości kontynuacji usług. Sprawę oddalono, sędzia natomiast stwierdził, że brak jest dowodów na to, w jaki sposób Gidiplus będzie prowadzić swoją działalność “w sposób ogólnie zgodny”.

Oświadczenie FCA w temacie wyłączenia bitomatów na terenie Wielkiej Brytanii zawierało również ogólne ostrzeżenie skierowane do konsumentów. Organ nadzoru regularnie ostrzega konsumentów przed możliwym ryzykiem związanym z inwestycją w kryptowaluty.

Ludzie muszą być przygotowani na utratę wszystkich swoich pieniędzy, jeśli zdecydują się w nie zainwestować.

Czym są bitomaty?

Bitomaty to urządzenia pośredniczące we wpłacaniu i wypłacaniu kryptowalut. Działają podobnie jak bankomat, z tą różnicą, że transakcje odbywają się przy udziale portfeli kryptowalutowych. W bitomatach można zamienić kryptowaluty na fizyczną gotówkę. Na świecie jest parę tysięcy bitomatów zlokalizowanych w różnych częściach świata. Z czego ponad 70% zlokalizowanych jest w Ameryce Północnej

Wielka Brytania: FCA nakazuje zamknięcie bitomatów!reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.