Solana straciła 12% ceny od lokalnego szczytu, ale dane wskazują na kolejne wzrosty | Wiadomości | CrypS.

Solana straciła 12% ceny od lokalnego szczytu, ale dane wskazują na kolejne wzrosty

Karolina Kropopek
Solana

Solana to kryptowalutowy projekt, który w ostatnim czasie przyciągnął uwagę licznych inwestorów. Wirtualna waluta do niego przynależna ostro rywalizuje z binance coinem (BNB) o 4 pozycję w rankingu największych kryptowalutowych projektów. Najnowsze dane wskazują na możliwość kontynuacji wzrostów na SOL.


  • Choć cena SOL spadła do okolic 178 dol. za monetę, dane dot. aktywności w zdecentralizowanych aplikacjach (dApps) sugerują, że inwestorzy nie porzucają SOL,
  • Okazuje się, iż Solana zajmuje trzecią pozycję pod względem całkowitej zablokowanej wartości (TVL), co sprawia, że ​​niedźwiedzie nastroje wokół ceny SOL są trudne do utrzymania na dłuższą metę.

SOL notuje spadek wartości

Solana, która jeszcze do niedawna zajmowała 4 pozycję w rankingu największych kryptowalutowych projektów, po wyprzedzeniu BNB, dziś plasuje się już na 5 miejscu. Jej kapitalizacja rynkowa spadła do okolic 79,1 mld dol., podczas gdy kurs wynosi około 178 dol.

SOL
Wykres SOL/USDT. Źródło: tradingview.com

Należy przypomnieć, iż w ostatnich dniach, gdy wiele kryptowalut, w tym bitcoin (BTC) mocno traciło na wartości, SOL wyłamało się z tej grupy, notując wzrost. Kurs tej wirtualnej waluty dotarł w okolice 210 dol. za monetę.

Oczywiście nie był to szczyt kryptowaluty przynależnej do sieci Solany. Ten bowiem ustanowiony został w okolicach 260 dol. w listopadzie 2021 r. – przy czym do tej pory rekord ów nie został jeszcze pobity. Choć w zakresie dobowym cena SOL znalazła się na minusie, eksperci liczą na kontynuację wzrostów w dłuższym terminie. Podłożem dla nich mają być m.in. silne fundamenty tego projektu, będącego najbliższym rywalem dla Ethereum.

Aktywność w sieci Solany na wysokim poziomie

Zdaniem krytyków zwiększony popyt na Solanę doprowadził do wzrostu opłat w jej sieci oraz większej liczby “nieudanych transakcji”. Ich weryfikacja przebiegała z opóźnieniem wynoszącym 40 sekund. To z kolei doprowadziło do tego, iż blisko połowa transakcji zakończyła się niepowodzeniem w ciągu 20 minut.

Nagły wzrost aktywności w sieci Solany miał związek z memecoinami na niej wydawanymi. W szczególności odpowiadał za to token Book of Meme (BOME), który w ciągu pierwszych 24 godzin przyciągnął niezwykły wolumen obrotu o wartości 270 mln dol. Wydaje się, iż memecoiny oparte na Solanie osiągnęły swój szczyt dzień po aktualizacji w sieci Ethereum pod nazwą Dencun.

Obok istotne jest również to, że wolumen w sieci Solany wzrósł o 55% od 13 marca br., znacznie wyprzedzając konkurentów, takich jak BNB Chain i Polygon. Ci bowiem w tym samym okresie odnotowali wzrost jedynie odpowiednio o 2% i 7%.

Potencjalne trudności

Eksperci rynkowi wskazują jednak na kilka problemów, z jakimi może mierzyć się Solana. Jednym z nich jest to, iż duża liczba SOL znajduje się w majątku upadłej giełdy kryptowalut FTX. To z kolei stwarza ryzyko ich wyprzedaży w najbliższej przyszłości.

Pomimo tego, pozytywnym aspektem pozostaje wzrost aktywności dApps opartych na Solanie – te nie wykazują słabości. Wobec tego mogłoby to korzystnie przełożyć się na cenę SOL w dłuższym horyzoncie.

Solanareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.