Skarbówka USA chce wiedzieć wszystko o giełdach kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Skarbówka USA chce wiedzieć wszystko o giełdach kryptowalut

Karolina Kropopek
usa-stany-zjednoczone

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych wraz z amerykańskim państwowym urzędem podatkowym (IRS) przedstawił nową propozycję dot. regulacji wirtualnych walut. Obejmuje ona wymagania dot. raportowania dochodów brutto ze sprzedaży lub wymiany kryptowalut przez brokerów, platformy handlowe i dostawców cyfrowych portfeli. 


Wspomniane podmioty byłyby zobowiązane również do odnotowywania i gromadzenia informacji na temat zysków oraz strat poniesionych przez swoich klientów związanych z cyfrowymi aktywami.  

Nowe przepisy pojawią się już w 2025 r. 

Resort rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialny za zarządzanie finansami państwa we współpracy z amerykańską agencją rządową zajmującą się ściąganiem podatków zaproponował nowe przepisy, których celem byłoby uregulowanie rynku kryptowalut. Obok zwrócił się on do przedsiębiorstw z tej branży, aby te podzieliły się własnym zdaniem na temat wpływu wspomnianych regulacji na ich działalność. 

Ze wspólnie opublikowanego raportu wynika, że amerykańskie organy widzą potrzebę objęcia bardziej restrykcyjnym nadzorem kryptowalut. W szczególności mają one na uwadze rynek spot. 

Nowe przepisy dot. wymogu raportowania dochodów brutto przez giełdy i podobne podmioty miałyby wejść w życie od stycznia 2025 r. Z kolei zbieranie informacji na temat zysków i strat związanych z handlem wirtualnymi walutami dot. ich klientów miałoby zostać wdrożone od początku 2026 r. 

Zalecenia dot. regulacji sektora DeFi

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wraz z Radą Stabilności Finansowej na prośbę indyjskiej prezydencji G20 opublikował niedawno wspólne wytyczne związane z regulacją stablecoinów oraz sektora zdecentralizowanych finansów (DeFi). 

Wspomniane zalecenia nie zawierają nowej polityki ani oczekiwań. Zamiast tego wydany dokument ma stanowić przewodnik dla jurysdykcji w radzeniu sobie z ryzykiem, jakie towarzyszy kryptowalutom. 

Oba podmioty uznały, że stablecoiny, które z reguły mają zachowywać stałą wartość w stosunku do aktywa bazowego, w rzeczywistości mogą ulegać silniejszym wahaniom cenowym. W ich opinii stanowi to ryzyko dla stabilności finansowej. 

Rynek DeFi został natomiast porównany do tradycyjnych finansów. W dokumencie stwierdzono, iż może on być obarczony podobnym ryzykiem. Co więcej, zaznaczono w nim, że roszczenia o decentralizacji w tym sektorze nie są spójne z rzeczywistością. Uznano również, iż struktury zarządzania DeFi są niejasne, a w przestrzeni tej może dochodzić do manipulacji.  

usa-stany-zjednoczonereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.