Kolejne bankructwo w branży krypto? Co czeka bank Silvergate

Kolejne bankructwo w branży krypto? Co czeka bank Silvergate

Michał Misiura
bankructwo ftx uderza w blockfi

Czy Silvergate Capital Corp. upadnie? To pytanie zawisło nad rynkiem kryptowalut, który czeka na rozstrzygnięcie. Jaki będzie wynik? I czy potencjalny upadek krypto-przyjaznego banku wpłynie na kurs bitcoina?


1 marca instytucja finansowa z Kalifornii poinformowała, że potrzebuje więcej czasu, aby ocenić swoje straty i nie zdąży ze złożeniem rocznego raportu do SEC, wzbudzając obawy o wypłacalność.

Trzy dni później spółka zawiesiła swoją sztandarową usługę Silvergate Exchange Network (SEN). Nastąpiło to godzinę po obniżeniu ratingu jej depozytów bankowych z Ba3 do Caa1 przez Moody’s. Oznacza to, że zobowiązania Silvergate są obarczone bardzo wysokim ryzykiem kredytowym.

W poniedziałek firma inwestycyjna Wedbush obniżyła docelową cenę akcji Silvergate Corp z 9 do 4 dolarów, oceniając ryzyko upadku banku jako prawdopodobne. Jak oszacowano w jej raporcie, do likwidacji spółki może dojść, gdy jej akcje osiągną cenę ok. 5 dolarów.

Uważamy, że scenariusz komisaryczny / likwidacyjny jest wyraźną możliwością — ocenił analityk Wedbush Securities David Chiaverini.

6 marca do sprawy Silvergate odniosła się też rzecznika Białego Domu, która powiedziała, że władze monitorują sytuację. Określiła bank jako kolejną dużą firmę kryptowalutową, która „doświadczyła poważnych problemów”, jednak odmówiła dalszych komentarzy na jej temat.

Co stanie się, jeśli Silvergate upadnie?

Jeśli Silvergate upadnie, twardy kurs regulatorów bankowych przeciwko kryptowalutom tylko się usztywni. Giełdy, a szczególnie te ze Stanów Zjednoczonych, mogą napotkać problemy z obsługą tradycyjnych walut. Przede wszystkim będzie to jednak kolejny wizerunkowy cios dla branży krypto, co może spowodować dalszy spadek zainteresowania ze strony inwestorów instytucjonalnych.

Jeśli chodzi o samą spółkę, brak spełnienia wymogów kapitałowych, zakończy się wkroczeniem Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) lub Kalifornijskiego Departamentu Ochrony Finansowej i Innowacji. Silvergate miałby wówczas 90 dni na pozyskanie kapitału lub znalezienie banku, który go kupi. Według źródła magazynu Fortune zainteresowane przejęciem ma być Wells Fargo.

FDIC może przejąć kontrolę nad bankiem w dowolnym momencie, ale zazwyczaj decyduje się na ten krok w piątki, żeby zminimalizować zakłócenia w systemie finansowym.

Droga nad krawędź przepaści

Silvergate Capital Corporation stał się bankiem regionalnym w 1996 roku. W 2014 roku instytucja finansowa postanowiła otworzyć się na firmy z branży kryptowalut. Spółka zagospodarowała niszę, udostępniając im platformę Silvergate Exchange Network, która obsługiwała płatności i pożyczki poza tradycyjnymi godzinami bankowymi w modelu 24/7.

Pomiędzy listopadem 2019 i listopadem 2021 r. cena akcji Silvergate wzrosła o ponad 1500%. Bank obsługiwał 1500 firm z branży krypto i FinTech.

W 2021 roku, w szczycie hossy, Silvargate posiadał 14,3 mld USD w depozytach klientów i 16 mld USD aktywów. Po upadku giełdy FTX kwoty te stopniały odpowiednio do 6,2 mld USD i 11,3 mld USD na koniec czwartego kwartału 2022 r.

Sytuacja staje się poważna

Spadek depozytów i skurczenie się aktywów własnych sprawiły, że wskaźnik dźwigni finansowej banku spadł z 10,7% w trzecim kwartale 2022 do 5,3% na koniec roku. Jak komentowało w rozmowie z Yahoo Finance anonimowe źródło z branży finansowej:

Trudność polega na tym, że Silvergate nie był wielkim bankiem. Strategicznie powiększali swoje depozyty, współpracując z firmami kryptograficznymi, ale ich depozyty kryptograficzne stały się znacznie większe niż reszta ich działalności.

Depozyty to siła napędowa każdego banku. Ostatnie ogłoszenia o odcięciu się od Silvergate kolejnych kluczowych klientów (Coinbase, Paxos) oraz wycofanie kluczowej usługi SEN, oznaczają, że ich stan tylko się pogarsza.

Od 1 marca akcje Silvergate straciły na wartości ponad 70% i ich aktualny kurs wynosi 5,41 USD.

Silvergate wykres akcji

Czy Waszym zdaniem Silvergate Capital ma szansę na wyjście z problemów?

bankructwo ftx uderza w blockfireklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.